Jak postupovat při koupi nového PC

Avatar uživatele

Opět jsem tu s dalším pomocníkem, tentokrát pro ty, kteří chtějí nový počítač, nebo ti, jejichž počítač už nemělo cenu upgradovat.

Opět je tu několik základních bodů:
1.bod - K jakému účelu bude PC sloužit?
- Kancelářské PC - většinou jen na internet, občas film
- Pracovní stanice - hlavně na Office a 3D grafické apliakce (3DS, Blender, CAD)
- Herní PC levnější - pro hrani klasických her, nenáročných, nebo náročnějších her na nižší detajly
- Herní PC dražší - samsosebou na ty nejnovější tituly :)
- kombinované PC - tak na všechno, hodí se na net, office, film, občas i nějakou tu hru rozpohybuje..
2.bod - kolik hodláte investovat?
- závisí na požadavcích, průměrné ceny (pouze skříní) jsem napsal nahoru, počítáno s AMD, Intely vyjdou o pár tisíců dráž, čim víc, tim líp..
3.bod - čim kterej vybavit
- Kancelářské PC - většinou složené z jednodušších dílů, využití integrované grafiky ve spojení s dvoujádrovým procesorem a gigovou ramkou - do 8 000kč
- Pracovní stanice - kvalitnější deska, vícejádrový procesor a 2GB ram, možnost využít integrované grafiky + Hybrid Low-Endu - do 15 000kč, verze se specializovanou grafikou o pár tisíc dražší..
- Herní PC levnější - průměrná základní deska, jednojádrový procesor nad 2,5GHz, 1GB+ ram, grafika střední třídy - do 20 000kč
- Herní PC dražší - kvalitní základní deska, vícejádrový procesor, 2GB+ ram, High-Endová grafika (přápadně více), větší disk, dobře větraná skříň a kvalitní zdroj - nad 25 000kč
- kombinované PC - průměrná základní deska, vícejádrový procesor, 1GB ram, kombinace integrované a Hybridní Low.End grafiky - do 11 000kč
6.bod - další vnitřní výbava
- každý ví, jak velký potřebuje disk, rozhodně ale ne ti, co říkají, že jim stačí 80GB, tak vemou z donucení 160GB a pak dokupujou 320GB, vždy to dobře promyslete, cenový rozdíl mezi 160 a 320 je opravdu nepatrný, oproti zakoupení dvou 160GB!
- DVD mechanika je dnes jaksi standardem, na filmovém PC se ale BD-R mechanika bude dobře vyjímat, budoucnost je v Blu Ray, kdo by rád pálil, kombinace 2 mechanik není naškodu, ušetří se polovina času, ale je třeba víc ramek..
- co se FDD týče, už jen z nistalgie si ji někdo dopřeje, v době 2GB+ Flash disků jsou ale Floppky malé a nanic..
- zvukovky, síťovky, TV tunery, to je taky otázka, kdo má kvalitní repro a dobrý uši, kvalitní zvukovku ocení, síťovka je nanic, hybridní TV karta se hodí, až Vám zruší analogový vysílání v čechách a Vy nebudete mít Set-top Boxy:D samozřejmě, kydž se to naučíte, můžete si pak nahrávat filmy na DVD, kvalitní DVD rekordér je zbytečně drahý a VHS neuchová takovou kvalitu a nic moc nevydrží..
- Fan se do skříně vždycky hodí, zvláště, když máte výkonnou sestavu, která hřeje, dobré je vždy jeden dopředu pod disky sací a dozadu odsávací.
- samotná skříň, to je vždy také dilema, je li to PC pro víc lidí, tak se skříň musí líbit všem a mě osobně se líbí asi jen pár skříní z nabídky czc, je to otázka vkusu, ale pro výkonné sestavy je potřeba dobře větratelná skříň od CoolerMasteru nebo ThermalTaku
- zdroj, ten závisí na sestavě, ve většině skříní je namontován EuroCase, který se hodí tak na ty kancelářský, ale je nebezpečný kvůli nekvalitě, spíše díky němu počítač po čase odejde, zatímco kvalitní zdroje jako Fortron a Cheftec utáhnou dvakrát víc než EC.. základem je 450W, pro herní 550W
5.bod - příslušenství
- na filmový PC se bude hodit lepší zvukovka, třeba od Creative v kombinaci s kvalitníma dřevěnýma reprákama Genius 100W a více, určitě oceníte i dobrý výhled, monitor 21" seurčitě bude hodit, pozor na kvalitní úhly pohledu a kontrast minimálně 1000:1, pro zvýšení tichosti se použije co nejvíce pasivů, možná by neuškodila TV karta
- v kanceláři oceníte pohodlnou myš a klávesnici s pomocnou podložkou, menší repra nebo headset neuškodí, monitor 19", aby se Vám dobře pracovalo :)
- herní fanatici ocení kvalitní myš a hlávesnici, cena je ale několikanásobně dražší, kvalitní výrobce jsou Razer, Logitech, SteelSeries a případně i Microsoft. Dobrý zvuk z repráků 5.1 pomůže v orientaci nepřátel, integrovaná zvukovka ale postačí, monitor 19" podmínkou, hráč jistě ocení tichost, ale u výkonnějších karet je hluk díky Fanu zaručen :(
- ke kombinovanýmu PC se hodí 19" monitor, repra aspoň 2.1 pro lepší zvuk díky basáku, headset, TV karta by nebyla na škodu
6.bod - kontrola kompatibility základní desky s CPU a GK na stránkách výrobce
- ASUS - www.cz.asus.com
- MSI - www.msi.com.tw
- GigaByte - www.gigabyte.com.tw
- Biostar - www.biostar.com.tw
- Abit - www.abit.com.tw
- DFI - www.dfi.com.tw
- to Vám většinou zkontrolujeme na poradně viz níže :)
7.bod - poradit se s profesionály na pcporadenstvi.cz/forum o kvalitě a kompatibilitě Vámi vytvořené sestavy vzhledem k Vámi zamýšlenému účelu.
8.bod - to je asi vše :) doufám, že jste dobře sestavili PC a jste spokojeni s výkonem

EDIT(AL) -> výrobce kvalitních progamingových myší =)

Neoznámkováno

Obrázek uživatele tatik
[511] nákup

Užitečný článek. Doufám, že ho budou číst i ti, kteří si nějaké to PC budou chtít koupit. Věřím, že odpadnou dotazy typu : "Je to PC dobré?" Už ale nevíme k čemu má sloužit. A případné dotazy budou konkrétní.

Obrázek uživatele TheALuminium
[512] Pochvala

Pěkný článek, bude se hodit, jak řekl tatik, velmi dobře pro poradnu. Jen bych vytkl malý detail, jako herní myši bych A4Tech opravdu nedoporučil, je to taková "low-end herní" značka asi jako Adihaš v botách. Vypadá pěkně, první pohyby dobré, ale později zjistíte, že všechny její vlastnosti Vám nevyhovují. Spíš bych se podíval po značkách Razer, Logitech, SteelSeries a případně i Microsoft.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

díky, pochval si cenim :) ani jsem to nečekal..
co se týče doporučovaných značek, nechám si poradit.. zatim jsem se setkal akorát s A4Tech a byl jsem spokojen..
takže klidně mi poraďte, bohužel editace mii nejde, tak to nechám zde v komentářích..

Obrázek uživatele idol

Už bych to potřeboval..., tedy ten nový PC. Zřejmě (rámcově jsem strávil ceny!!!) až na to bude, tak si přijdu pro radu. Reklamní taháky mně neberou - PC za 3 600,-, to určitě. Nic to neumí a je to jen pro NERVY. Teď se mi zbořil noťas,nemohu nainstalovat tiskárnu. Byla tam, fachčila a najednou je v ................. Jak ji z netu dostat zase do mašiny? Kdo to umí a poradí?
Jo a ten článek - Fajn! Je vidět, že autor ví, o čem je řeč. Já se vlastně teprve učím......... idol.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

čus, díky za pochvalu.. mno, vim o čem mluvim, kamarádum sestavuji kompy na přání (myslim jako výběr HW, sestavení nechávám na CZC - zdarma), je to si myslim o hodně lepší pro ně oproti pánům, co sedí kousek, na městě, v nejmenovaných obchodech a hodinu vám tam luftují myšou a najdou vám takový katastrofy, že je to až nemožný..
ze života: přijdu do Top Computer a řikám, že chci novou grafiku, on na mě, hm, co máte za slot? řikám nevim (v tý době sem kompům vubec nerozumněl) a on: a co máte za grafiku, desku? řikám že nevim, tak že se kouknu, druhej den tam přídu s výpisem kompu, řikám mam AGP s podporou do 4x, desku Shuttle MV 24, grafiku GeForce MX 440 a že na ton neutahnu ani Unterground 2 a on tam hodinu hledá na netu, já tam stojim jak dement a čekám a on furt počkejte, počkejte, už to bdue, tady něco je.. a po tý hodině z něj vyleze: no, to máte smůlu, na toto už lepší grafiku nenajdete, to už se ani nedělá, je to hodně starý to AGP, nemá to ani cenu, je lepší novej komp, nebo upgrade ale i s deskou a CPU.. tak mi postavil mizernou mrchu na K2N neo4, Sempron 2800+, 1gb ram, 7500GT (od Foxxconnu) a řek, i se stavbou to dělá 16K a pěnízky sypte se.., já řek nashle a odešel:D (v tý době sem netušil, jesi je to dobrý nebo ne, ale byl sem najivní a čekal, že bdue upgrade za 7K max :D víc nebylo) po nějakym čase sem tam chtěl jít a vyfakovat ho.. od kámoče mam navíc na tom samym systému GF 4Ti 4200 a pařim Carbony :D:D -- tady je vidět, jak chtěj vydělávat, ne pomáhat.. dnes už neplatí "náš zákazník, náš pán!", dnes platí "náš zákazník, naše prachy"
proto sem sestavil tendle průvodce, i když je hodně stručnej a přesnej výběr nikomu nedá, ale tak rozhodně už bude každej vědět, kde tak asi má hledat, a konzultace neni problém.. jedna z činností, kterou tady na poradně dělám a dělim se s Alim, kterej tomu rozumí víc než já..
co se týče hotově sestavenýho PC, dycky je tam něco nanic, navíc základní deska je radji nejmenovaná, ramky maj mizernou frekvenci, časování, procík je slabej, disk má malou mezipaměť, grafika je v tý nejslabší verzi, samozřejmě kdo to nezná, neví a nevšimne si, že ho obchodník okrádá o pěkný tisíce..
ke zkušenostem: taky se furt učim.. dělám to jen ve volnym čase a ne zas tak moc dlouho.. a ani za tu dobu si netroufám sám si vyměnit základní desku :D
k problému: napiš to na fórum, my ti poradíme, pokud to pude..
čus
TOBiAS


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.