Instalace DVD/CD S-ATA mechaniky

Tento návod je určen pro úplné začátečníky a bude se týkat instalace DVD/CD mechaniky do stolního počítače. Samozřejmě počítám s tím, že už CD nebo DVD mechaniku máte zakoupenou, takže nemusím psát, kde a jakou mechaniku zakoupit. To by mohl být námět pro jiný článek …

Základní funkce CD mechaniky jsou čtení a zápis na média různými rychlostmi, které stanovil výrobce. Základní funkce u DVD mechaniky jsou podobné jako u CD, ale navíc je zde samozřejmě čtení a zápis na DVD média, a poté další různé formáty, kterými se již ale tento návod zabývat nebude.

1.krok
DVD/CD mechaniku vybalíme z krabice ve které nám přišla, popřípadě pokud je v OEM verzi rozbalíme ze sáčku. V balení by měly ještě být čtyři šroubky pro upevnění v počítačové skříni a stručný návod, většinou psaný v anglickém jazyce. Pokud ale máte OEM nebo „bulk“ verzi, tak šroubky v balení bohužel nenajdete. Buďto je musíte mít zvlášť nebo si je zakoupit. Ještě jednou podotýkám, že tento návod je psán především pro mechaniky se sběrnicí S-ATA.

2.krok
Z čelního pohledu na skříň počítače sundáme celou levou část skříně, tedy levou boční stěnu (dále budu psát, jako kdybychom se dívali čelně na tuto boční stěnu). Nejspíše budeme potřebovat křížový šroubovák, ale dnes se již vyrábějí skříně s většími tzv. kolíkovými šrouby, které se dají odšroubovat i v ruce. To samozřejmě záleží na typu skříně a na jejím stáří.

příprava

Po sundání levé boční stěny uvidíme vpravo nahoře čtyři místa pro mechaniky (píši o standardním typu PC skříně tedy „Middle Tower“ - jiné typy mohou mít různý počet míst). Zvolte si zde místo, které vám vyhovuje a do něj mechaniku vložte tak, aby čelní strana DVD/CD mechaniky, tedy ta, která obsahuje akční tlačítko pro vysunutí a vysouvací plošku pro médium, koukala z počítače takovým způsobem, aby splývala s okrajem PC skříně. Pokud máte mechaniku zasazenou podle Vašich představ, tak nyní přichází upevnění. Vezměte dva šroubky a do prázdných děr na boku mechaniky přes plechovou klenbu zašroubujte. Pokud myslíte, že už s mechanikou již více pohybovat nebudete, popřípadě ji nikomu nebudu půjčovat apod., tak doporučuji zašroubovat i z druhé strany počítačové skříně. Musíte tedy sundat celou pravou boční stěnu, z čelního pohledu na PC, a postup bude stejný jako v první fázi druhého kroku s tím rozdílem, že mechaniku už máte upevněnou v počítači. Až došroubujete další zbylé dva šroubky na pravé straně, můžete ji hned zas „zadeklovat“.

uchycení mechaniky

3.krok
Nyní potřebujeme mechaniku zapojit ke zdroji a k systémové sběrnici, aby s ní měl počítač kontakt. Ze zdroje v levé horní části počítače vedou kabely a na jejich koncích jsou povětšinou čtyřpinové vstupy tzv. zdrojové kabely. U typu S-ATA sběrnice je zapojení napětí jiné, takže potřebujete redukci. Ta se většinou dodává k základním deskám. Pokud ji nemáte tak jí bude potřeba koupit. (U IDE rozhraní tento jeden čtyřpinový vstup zapojíme do mechaniky v její zadní pravé části.) Dále je potřeba zapojit DVD/CD mechaniku k základní desce pomocí sběrnice. Opět zde využijeme redukce, která by se měla vyskytovat v balení základní desky, pokud není - je potřeba koupit. Pomocí této sběrnice zapojíme mechaniku k základní desce. Konektory poznáte velmi snadno, protože jsou do znaku písmena L.

kabeláž

U IDE rozhraní bychom museli rozlišit, jestli jí budeme zapojovat jako primární tzv. MASTER jednotku, anebo sekundární tzv. SLAVE. Na sběrnici je uprostřed Slave na konci Master. Podle toho též musíte nastavit tzv. „switch“, nebo jinak řečeno „jumper“. Na zadní straně mechaniky, kde najdeme malé piny a dva z nich budou spojeny takovým malým kolíčkem – jumperem. Ten je tedy potřeba nastavit na správnou pozici.

Nyní již můžeme levou boční stěnu zašroubovat zpátky a tímto končí instalace mechaniky. Stačí už jen zapnout počítač a v dnešní době si už skoro každý operační systém poradí s jakoukoliv mechanikou, takže by měla bez problémů fungovat.

Závěr
Podle tohoto návodu by vám měla mechanika bezprostředně fungovat. Pokud by nešla, je dobré se obrátit na technickou podporu tam, kde jste ji koupili. Největší problémy jsou s rozpoznáním switche na mechanice u IDE rozhraní mechaniky, tak proto doporučuji se před celou instalací ještě podívat na svrchní část mechaniky, kde bývají některé vysvětlivky i přímé zapojení switche.

Poslední důležitou věcí je, že pokud máte již zapojený harddisk, tak mechaniku byste měli zapojit vždy jako SLAVE modul, protože pak mohou nastat problémy při čtení harddisku. Tento způsob zapojení bych doporučil všem, kteří nikdy DVD/CD mechaniku nezapojovali a nemají možnost se podívat na zapojení od technika.

Průměr: 2.3 (130 votes)

Obrázek uživatele mila

Zdravim protoze mi odesla dvd mechanika u stolniho pocitace tak sem si poridil novou, namontoval jsem ji do pocitace jak byla, zapl sem pocitac po zapnuti pocitace mi pocitac nahlasil rozpoznani noveho zarizeni abych se ujistil ze funguje tak jak ma vlozil sem do mechaniky dvd s filmem pote dvd zajelo do mechaniky a zacalo blykat svetylko tudiz zese pripravuje ke cteni dysku ale v tu chvili kdy to melo zacit cist dvd, tak svetylko zhaslo napalk me zeto muze byt vadny kus mechaniky tak sem ji vymontoval a dal k reklamaci dvd mechaniku mi vimenili novou mechaniku sem namontoval do pc a porad to dela jednu a tu samou vec kdyz ma zacit cist dvd tak proste prestane prcovat uz si stim nevim rady prosim poradte.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots