Hraní her dětem neškodí, je na nich závislé jen malé procento, tvrdí výzkum

hraní herTráví váš potomek desítky hodin hraním online počítačových her? Myslíte si, že jeho chování už hraničí se závislostí? Nejnovější průzkum odhaluje, že je pouze minimum případů mladistvých, kteří by se museli léčit ze skutečné závislosti. Proč tedy děti hrám propadají?

<script type='text/javascript'></script>


Psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně uskutečnili rozsáhlý průzkum, aby zjistili, jak je to doopravdy se závislostí dětí na hraní her na internetu. Průzkumu se zúčastnilo 9500 hráčů a výsledek možná překvapí nejednoho rodiče. Děti, které se věnují hraním her i desítky hodin týdně, nejsou ve většině případů na této činnosti závislé. Hraní her pro ně neznamená žádné závažné nebezpečí, jelikož pouze zanedbatelné procento dotázaných vykazovalo známky skutečné závislosti na hrách, což se hodnotí jako psychiatrická diagnóza, která by se měla léčit u odborníků.

Mladiství berou počítačové hry spíše jako druh zábavy, odreagování nebo odpočinku. Vyvolává v nich stejné pocity, jako kdyby si četli knihu, sledovali televizi nebo poslouchali hudbu. Dle vedoucího vědeckého týmu Lukáše Blinky má zmíněná činnost relaxační charakter a pomáhá dětem zapomenout na nepříjemné problémy psychického rázu. Hraní mladé lidi jednoduše baví, a pokud se objeví sebemenší známka závislosti, má to vždy spojitost s psychickými problémy jedince. Rodiče se nemusí bát ani toho, že by měly akční hry na děti negativní vliv, co se týká napodobování násilného chování ve skutečnosti.

Případy, kdy se děti na virtuální realitu upínají, často souvisí se změnou jejich životní situace, například když přechází ze základní školy na střední školu. Hraní her dětem jim pomáhá tyto situace překonat. Rodiče by měli být na pozoru až tehdy, pokud se jejich dítě začne vyhýbat skutečnému světu, přestanou se bavit s kamarády a chodit ven, což může mít negativní dopad na jejich zdraví po psychické i fyzické stránce.

Zkoumání chování vášnivých hráčů her bude na fakultě i nadále pokračovat. Jestliže máte zájem zúčastnit se další fáze průzkumu, můžete kontaktovat vedoucího vědeckého týmu Lukáše Blinku na e-mailu:

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.