Google Instant Search: Nová koncepce vyhledávání

Štítky:

Google InstantPřed několika týdny představil Google v USA nový způsob vyhledávání Google Instant Search, nebo-li dynamické vyhledávání. Nový způsob vyhledávání dokáže uživateli ušetřit v průměru až 3,5 sekundy na jeden hledaný dotaz. A jak to tedy vlastně celé funguje?

<script type='text/javascript'></script>


Výsledky vyhledávání se zobrazují již během psaní dotazu a Google navíc pomocí svého inteligentního našeptávače odhaduje, co asi hledáte, takže požadovanou stránku tak můžete mít k dispozici ještě dříve, než celý dotaz dopíšete. Google tuto službu nasazoval postupně v různých zemích světa a nyní se dostává postupně i na nás. Dynamické vyhledávání tak možná můžete používat i vy.

S Google Instant Search, nebo-li dynamickým vyhledáváním, tak odpadá nutnost klikat na tlačítko "Vyhledat Google", nebo mačkání klávesy Enter. Vyhledávání je tak mnohem rychlejší a dokonce může být i přesnější. Hledaný dotaz totiž můžete dynamicky upravovat či zpřesňovat, a tak nalezení požadované informace je mnohem jednodušší a zábavnější než kdykoliv dříve. Pokud vám služba nevyhovuje a raději byste starší způsob hledání, je možné dynamické vyhledávání vypnout tlačítkem Dynamické vyhledávání je zapnuto přepnutím na Vypnuto. Google také inteligentně službu vypne v případě nedostatečně rychlého připojení například přes GPRS, kdy by hledání nebylo příliš rychlé a spíše by brzdilo.

Google Instant podporuje prohlížeče Google Chrome verze 5 a 6, Firefox řady 3, Safari 5 na operačním systému Mac OSX a Internet Explorer 8.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

další amatérský "novinář", který neví, co je to "hledání v reálném čase"....takže když po každým napsaným písmenu stisknu tlačítko "hledej", pak hned měním vyhledávání v reálném čase? :-D

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Já bych to chápal jako "metaforu", protože bylo a je ("stále v reálném čase") toto slovní spojení použito jen v nadpise, který má samozřejmě čtenáře zaujmout. A jak je vidět, povedlo se... :-P

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

právě byl definován bulvár, děkujeme :-D

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Nejen bulvár - řekl bych, že je to úkol každého novináře, aby se svým článkem, potažmo nadpisem - je to to první co čtenář vidí, co nejvíce zaujal (a nejen novináře, i solidní školní eseje mají velký důraz kladený i na "správně" zvolený nadpis). Podívejme se třeba na český Technet od společnosti Mafra - bulvár to není, ale přesto to, co bývá ventilováno v nadpise bývá právě ta nejmenší část celého článku. I když je pravda, že právě kvůli tomuto jsem přestal Technet číst... ;)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

parádní příklad, technet......více amatérů a větší bulvár se nemohl zmínit :-D

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Tak tohle mě pobavilo, až jsem málem brečel smíchy :-D Anonym, hrubý, bez vychování a ještě mistr světa, ten nejlepší z nejlepších... klasický příklad toho, že za tim monitorem bude sedět jeden velkej mindrák.. :-D

(btw promiň jome, ale já to napsat musel :-D :-D )

Obrázek uživatele MirekPluskal

tak,EXITUSi.K tomu není co dodat.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

jejda, teď jsi mistr světa ty :-D

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

jsi srab a hlupák, když se skováváš pod anonimní přezdívku :P když si za svým názorem stojíš, neměl by jsi se stydět se ukázat a prokázat.. teprve pokud tak učiníš, bude možné o neshodě diskutovat..

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

hoch hochu, jsi hloupý, když svému potenciálnímu zaměstnavateli ukazuješ, jak potřebuješ někoho nazývat srabem a hlupákem :-D
a s anonymními výzkumy problém nemáš, ajnštajne? ;-)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

kdybych tě nazval debilem, můj zaměstnavatel by mě asi nepropustil :D stejně to tu buď TheAl nebo jome velmi rychle pročistí a dostaneš IP ban :P kdo pak bude ajnštajn? ty asi neztratíš nic tím, že by jsi se sem už nedostal, ale obávám se, že i my se bez tebe obejdeme :P

nevím, co má anonymní jméno a anonymní výzkum společného, ale problémy s tím mám :)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

když vidím, že nejsi schopen ani chápat psaný text: "potenciálnímu zaměstnavateli", pak musím říct jedno: ahojda, jak se máš? :)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

já ten výraz chápu ;) ale poměry zde jsou trochu jiné.. nejsme firma, která by měla zaměstnance, jsme programátor, který udržuje server a poradci, nebo spíš studenti, kteří udržují poradnu a snaží se poskytovat své zkušenosti lidem, jak ve formě přímých rad, tak ve formě článků..
co na tom nechápeš?

Obrázek uživatele schnitzel

použití "potenciálnímu" zaměstnavateli tady moc teda nedává logiku.. pokud mi neunikaj nějaký další souvislosti mezi váma. Je hezký, že tu rozdáváš rozumy, ale osvíceně se zrovna nechováš.. když už. Viz. tvoje reakce "ahojda, jak se máš?".

Obrázek uživatele schnitzel

Stejně tak by si moch chytat za slovo Google, že tuhle novinku pojmenoval "Instant" [okamžitý/pohotový], i když výsledky vyhledávání sou podávány pořád stejně rychle. To, že se název článku shoduje se zavedenym pojmem "hledání v reálném čase" je nepodstatnej detail (i když osobně bych to tak radši nenazval) a oproti tomu co si dovolujou dnešní média (resp. bulvár) to neni zas takovej prohřešek.

Obrázek uživatele schnitzel
[2334] MOCH!

MOCH!

Obrázek uživatele TheALuminium

Myslím, že už bylo řečeno dost. Pokud nám dále budete spamovat prostor pro smysluplné komentáře, budeme je nuceni mazat.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

byla to kritika bulvárně použitého termínu....navíc reálné vyhledávání se týká jen malého promile internetu (twitter, fb)
a na zákledě promile tvrdíte, že google hledá v reálném čase? bulvár

takže pokud tuto kritiku smetete ze stolu, pak si kritiku nezasloužíte a jste bulvár

Obrázek uživatele TheALuminium

Ano smeteme kritiku jednoho vola ze stolu a svět se zboří, protože budeme ten největší bulvár, horší než "amatérský" TechNet... Jste doopravdy dobrý bavič, ale neumíte psát a co je horší, ani si to po sobě nedokážete přečíst. Nechápete, že tohle je server převážně pro počítačové laiky, kterým dělá problémy s určitými termíny a myslím, že tento název článku je poměrně vystihující. Nevím, kde jste sebral malé promile, protože Google prohledává všechny stránky dle zadaného výrazu. Prosím vás, jestli máte trochu rozumu, tak už sem laskavě nepište, už to přestává být vtipné ;-)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

"ale neumíte psát (čárka) a co je horší" to si říkáš editor? :)
že je to pro laiky se vymlouvalo i živě :-D

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

jejda "kde jste sebral malé promile, protože Google prohledává všechny stránky" víš vůbec o vyhledávání alespoň abecedu? bavíme se o reálným čase, už ti to docvaklo? nepředpokládám :)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Vysvětli mi tedy, člověče, co se ti na termínu realtime vyhledávání nelíbí.. Nějak to nechápu. Ale pokud po každém zadaném znaku Google aplikuje hledání a refreshuje výpis výsledků, je to realtime vyhledávání. Nebo si reálný čas představuješ jinak?

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

tak konenčně diskuse a potvzení, že to tam také chápete špatně, děkuji :)

stačí si najít "realtime searching" a "instant searching".....a bude ti to jasný

proto se to taky nazývá "instant" a ne "real"....pak samo ještě znát tyto anglické pojmy

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

to, že Google provozuje realtime i instant vyhledávání je jedna věc, ale že si český uživatel vyloží instantní jako v reálném čase je věc druhá a taky platná.. nemyslím si, že je takový problém, nazvat instant search vyhledáváním v reálném čase, protože většina lidí opravdu tento termín pochopí, jako něco ihned.. instantní sice zná každý, ale spíš jako vyjádření práškového výrobku, než ten správný výklad, že je to instantně, tedy ihned..
nemůžeš za to však kamenovat laické uživatele ani tento server, který je tu zejména pro laické uživatele.. speciaizovaných fór a serverů je i v česém internetu hromada a stejně tam najdeš hlouposti a nepřesnosti, třeba jako je tato..

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

děkuji, nyní vím, že ti je jedno, jestli lidé používají správně IT termíny :)
bulváár difajnd :)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

děkuji, nyní vím, že neumíš definovat bulvár..
bulvár se vyznačuje hlavně tím, že jeho nadpis je naprosto zavádějící, že nadpis je tvořen tak, aby zaujmul, nehledě na obsah.. pouze zvyšuje proklik stránky.. řekni ale, že tento nadpis je záměrně zavádějící :P zkušený uživatel na tyto stránky většinou nechodí, laického uživatele určitě slovo "v reálném čase" nepřivede do extáze, kdy by dychtil si článek přečíst..
to, že je název nepřesný je věc druhá, ale obávám se, že v některých případech se nevyplatí příliš odborné termíny pro laiky používat.. oni tomu prostě nerozumí a z jednoho článku si to stejně nezapamatují, pokud je to pro ně neznámý pojem.. pokud nebude v textu vysvětlivka, často se stane, že to ani nepochopí.
můžeš si trochu probrouzdat Poradnu a podívat se, jaké dotazy vesměs tito uživatelé mají. netuší, co je to grafická karta, pojem operační systém im často dělá velké problémy.. jsou to prostě lidé, kteří tomu nerozumí, odborné články z odborných serverů jsou pro ně nesrozumitelné, proto chodí sem a zde stejné informace dostanou v pochopitelné, i když mnohdy příliš zjednodušené, až pozměněné formě.. ale alespoň pochopí podstatu a princip, je jedno, že tomu stále říkají jinak..

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Nemáme zájem, aby zde komentáře obsahovaly podobný balast, jako mají jiné IT servery. Proto vás žádám, ukončete prosím tuto diskusi, nebo si ji vyřešte v soukromí pomocí IM či emailů. Myslím si, že máte pravdu oba – anonymní čtenář sice přesně definuje tento "nový" způsob vyhledávání, ale laická veřejnost si pod tím pojmem neumí moc představit. Pojem "reálného času" chápejme opravdu prosím jako metaforu, kterou jsme si ani my nevymysleli. Na českém internetu se tento pojem běžně vyskytuje – lidé si prostě umí pod tím představit onu konkrétní věc. Kdyby byl první komentář napsaný trochu jinak a přímo k jádru věci, bylo by to jistě přínosnější, než tato dlouhá debata, ve které se stejně jen vzájemně lidé uráží. Názory obou stran již známe, proto znovu prosím o ukončení diskuse na toto téma. Je to jen nadpis... :)

Obrázek uživatele schnitzel

Souhlasim, na druhou stranu uznání chyby je taky na místě a změnit název článku na přesnější vyjádření neni (neměl by bejt) žádnej problém. Vymyslet něco pro laiky srozumitelnýho a přesto odborně přesnějšího by imo nebyl takovej problém, třeba: "Google Instant - hledání bez kliku myší", nebo: "rychlejší a přesnější hledání". Spíš se přiklánim k dodržování zavedený terminologie, protože posouvání významu vždycky přináší jenom chaos a nesvědčí moc dobrýho (používá se s oblibou zvlášť v politický mluvě) a právě pro lidi, který se s něčim seznamujou je to matoucí. Koneckonců oprava chyby už na začátku by určitě k tomuhle flamu taky nevedla. A právě v uznání chyby je myslim větší síla, než se snažit smíst kritiku.
(Teď si trochu odporuju s tim co sem napsal předtim co... každopádně držim se tohodle :-)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

já nejsem autorem článku a nemám právo rozhodnout o změně názvu :) každopádně problém to asi nebude, ale neni ani problém, že se článek jmenuje takto.. s prominutím ale "hledání bez kliku myší" je trochu víc podivný název.. stejně tak by se to nedalo nazvat "přesnějším" hledáním, protože to hledání je stále stejně přesné, hledá stále přesně to, co píšeš..
po pravdě nevím, jak bych článek pojmenoval já nyní :D

Obrázek uživatele schnitzel

Jak vidíš, tak problém, že se jmenuje takhle se tu našel, ale už bych toho nechal bejt, za tohle se nestřílí :-) Tu druhou reakci jsem čekal - byly to spíš letmý nápady, určitě by se dalo najít něco lepšího, "bez kliku myši" je trochu nicneřikající, o to víc by to ale možná zaujalo :-)) To, že vyhledávání může vést k přesnějším výsledkům ses moch dozvědět jak v článku tak ve videu - jde o to, že okamžitě vidíš výsledky a podle toho zpřesňuješ dotaz, tj. tady je spíš myšlený ten proces hledání z pohledu uživatele a ne, že technicky je to pořád stejně přesný. Ale může to mít taky svojí stinnou stránku - během formulování dotazu zahlídneš něco zajímavýho ve výsledku, zaujme tě to a odkloní od tvýho původního zájmu.. ale to už spíš závisí na povaze člověka :-)

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Smaž mu je, je to dítě, až bude něco chtít, email určitě má ;)

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Zdejší diskuse mě neustále překvapovala. Na jednu stranu si myslím, že jsme natolik solidní, že chybu přiznat umíme - jak jsme již v několika jiných případech potvrdili. Na druhou stranu, všichni se zde ohánějí pojmem "reálného času" a zřejmě vůbec netuší, že služba naprosto shodného jména u Google existuje. Já jsem to do nedávna také vůbec netušil, kdybych čirou náhodou neklepl na svém iGoogle do jedné ze záložek. Celkem mě překvapuje, že metaforický pojem, který se v souvislosti s touto službou normálně používá (seriózní blogy, lupaCZ, živěCZ aj. - viz tento odkaz). Zřejmě jsme asi "měli smůlu", že na toto klíčové slovo jsme se dostali poměrně vysoko do prvních míst ve vyhledávání. A zřejmě i na komentující, kteří nás neuměli akceptovat a pochopit, či správně na omyl upozornit.

K samotné změně titulku jsem se tedy rozhodl až po nalezení této služby, která těch pár žhavých slov ve svém názvu skutečně má (aby tedy nedošlo k mystifikaci a záměně služeb) - vyhledávání Google v sociálních sítích: http://www.google.cz/realtime?hl=cs&tab=wY
Je škoda, že nás na tento fakt nikdo neupozornil rovnou - mohli jsme si všichni ušetřit zbytečnou spekulaci a diskusi nepodloženou jediným pádným argumentem.

Obrázek uživatele schnitzel

Tak tím se všechno vysvětluje. Dotyčný se tak snažil na "hledání v reálném čase" nachytávat servery, které tyhle pojmy zaměňují. Doteď jsem o Google Realtime Search taky nevěděl, kdyby jo, tak na to upozorním. Nevěděl jsem ani o tom, že tak velké servery tento název špatně "zavedli" - většinou se snažím hledat informace přímo u zdroje. A jenom to potvrzuje jak naše media fungují hlavně jako "redistributoři" informací (doporučuji tenhle článek http://www.google.cz/#q=site:zive.cz+hledani+v+realnem+case to nepřišlo ani trochu divný :-)

Ale musím se vás zastat - myslím, že nikdo jiný z těch velkých serverů se neodhodlá k opravě chyby (nehledně na to jaké sou s tím spojené technické a SEO komplikace).

Nicméně argumentace tu byla, tyto pojmy se používají obecně, nejde jen o produkt Google (viz. Bing Social, který to měl dokonce dřív). Řek bych, že by stálo za to napsat nový článek, který by tuto problematiku objasnil a případně přinesl nějaké informace o real-time vyhledávání.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

já jsem na tento problém "upozornil" již 6.října v reakci pár příspěvků výše na Anonymního uživatele "to, že Google provozuje realtime i instant vyhledávání je jedna věc", ovšem trochu neštěstně jsem to formuloval, nevyznělo to z mých slov jako že se bavím o dvou různých službách.. možná proto také nikdo nepochopil mé přiopmínky v pokračujícím stromu diskuse.. jsem rád, že to jome rozlouskl :)

Obrázek uživatele ŠtěpánP

Dotyčný, tedy já jako autor článku se rozhodně nesnažil někoho nachytat. O službě Google Realtime Search jsem nevěděl. Informace k článku jsem sbíral z mnoha zdrojů jak z oficiálních zahraničních, tak i z několika českých a pojem "hledání v reálném čase" mě v hlavě uvízl nejspíše právě z nich. Tento pojem se ovšem použil pouze v nadpisu článku - v článku samotném už používám termíny instantní (dynamické )tak jak to oficiálně nazývá samotný Google. Ono často vymyslet nadpis článků, který dokáže zaujmout čtenáře k přečtení bývá z jedno nejtěžších úkolů při psaní takových článku. Člověk musí zohledňovat jak vyhledávače, aby nadpis byl dostatečně jedinečný tak i a to hlavně samotné čtenáře, kteří ho čtou. Přitom musí samozřejmě zohlednit i povahu serveru, kde je článek publikován.

Proto bych rád, když už se vše vyřešilo změnou nadpisu článku tuto diskuzi ukončil a nechal případný prostor na diskuzi o službě samotné a ne o použitých termínech v nadpisu v článku.

Obrázek uživatele schnitzel

Dotyčným jsem myslel Anonyma, kterej do tebe ryl. Kdybych mluvil na tebe, oslovoval bych tě samozřejmě jménem.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.