Socket 1156

Zdravím,

chtěl bych se zeptat na pár informací o socketu 1156. Docela nedávno jsem se o něm dozvěděl a tudíž nic nevím, takže bych ocenil, kdyby si někdo na mě udělal nějaký ten čas a řekl mi trochu podrobností o této novince.

Jako vždy předem díky.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39887] Socket 1156

no, a co by jsi chtěl slyšet? :D moc totho totiž není..

jedná se tedy o nový socket Intelu, mladší a pomalejší bráška socketu 1366, a je to prostě jen socket no..

ale nevyplatí se.. jak na co.. je určený pro pomalejší procesory, na 1366 budou pouze Core i7 a výkonnější - tedy procesor + deska = 10K+
pro hráče je výhodnější socket AM3 a Phenom Ii X4 procesor, dohromady tě to vyjde velmi výhodněji při stejném výkonu..
na nročné aplikace se výce vyplatí jít do procesorů Intel, ale to už spíše do těch výkonnějších, jako je i7 950 pro 1366, a to už jsme cenově dosti vysoko..

jinak není moc co k němu říct, nepřináší nic nového, kromě počtu pinů a je to vlastěn náhrada socketu 775, jež už je tu opravdu dlouho a Intel na něj přestává vyrábět..

Obrázek uživatele Peca
[39888] Socket 1156

No zase tak jednoznačné to není, soc.1156 je dost zajímavý a to, že je pomalejší než 1366 není zase až tak pravdou. Takový Core i5 750 (asi nejlepší volba pro 1156 co se týče cena/výkon) na základních frekvencích je ve hrách vyrovnaným soupeřem i7 920, který je o nějaký 2k dražší. Při renderingu tedy už ztrácí díky absenci 3kanálového řadiče pamětí a HyperThreadingu, ale i tak podá spoustu výkonu. Když pak i5 750 porovnáme s AMD, tak výkonem je někde kousek nad Phenom II 965BE avšak cenou taky. Intel si prostě za to nechá zaplatit a to dost, pokud ale jsou na to peníze, tak proč ne. Do sestavy od 20k výše je to dobrá volba.

Ještě k tomu soc. 1156 a 1366. Jsou to dva "nové"sockety, pro které bodou vycházet nové CPU od Intelu (i3/i5/i7/i9). 1366 je určen spíše pro hi-end a 1156 pro normální uživatele, proto třeba 6ti jádra Gulftown (až vyjdou) půjdou pouze do 1366.

Obrázek uživatele TheALuminium
[39889] Socket 1156

Jelikož teď kupuju novou sestavu, tak po těch CPU hodně koukám a když se podíváš na ten rozdíl Core i5 750 a Phenomu 965BE tak je nepoznatelný, samozřejmě nenejn závěrečný hodnocení, ale mrkni se i na ostatní testy - http://pctuning.tyden.cz/hardware/procesory-pameti/16081-phenom-ii-x4-96... navíc když ho nataktuješ, pro což je tento cpu dělaný, tak je zase jinde ten procesor. AMD se začíná v poslední době zase dařit, tak jsem zvědavej co přinese ta jejich nová platforma.

Obrázek uživatele Peca
[39890] Socket 1156

To ano ten rozdíl není velký (řekněme skoro žádný) a rozdíl cen procesorů tak 600,-.

Co se týče toho taktování, tak i5 750 je na tom velmi dobře (i když nemá otevřený násobič nahoru jako Ph II 965ka) a s nárůstem výkonu je v %tech na tom lépe než 965ka. Takže by musel ten Phenom s taktem o dost víc nahoru než i5 750. By mě zajímalo, kam by až musel jít, kdyby byla přetočená 750ka na nějaký 4GHz (nárůst výkonu procesoru asi 50%) aby se jí vyrovnal.
Samozřejmě tím ale nechci říct, že je 965 špatný, je to dobrý CPU, ale to už je lepší vzít 955ku kde ta cena je už opravdu zajímavá a ten rozdíl není problém dotaktovat.

Obrázek uživatele TheALuminium
[39891] Socket 1156

Mě hlavně vadí, že si vem, že 1156 na to prostě High-Endy nebudou. koupíš desku pro 1156 a budeš vědět, že se do High-Endu nevejdeš. AM3 má pro AMD furt cenu a HE se na tom zatim udrží a půjdou tam i lepší CPU. Teď je zas otázka jestli pro 1156 budou lepší CPU, anebo jestli se zaměří na 1366.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39892] Socket 1156

je to velká polemika, ale jaké jsou výhody procesorů Core i? momentálně se Intel snaží propagovat integrované jádro, kromě 750tky jej mají všechny cpu.. avšak pro to potřebuješ jak adekvátní a vcelku drahou desku, tak nejlépe i lepší, než tuto pomalou grafiku..

na CZC dělali test 661ky proti Phenomu 655 a HD3300.. uvedli, že AMD je o kus výkoněnjší, hlavně raficky, procesorově jak kdy, vtšinou o prsa africké sportovkyně vede Intel.. avšak zapomněli zmínit, že cenově nám u AMD zbyde ještě tak na HD4850 a to už si pánové zahrajete každou dnešní hru.. ovšem o kombinaci Intelu i5 661 a jeho GMA, ve spojitosti s H55 deskou (k AMD bych dal ASUS M4A785D-M PRO, Intel neřeším, nevím, jakou desku k němu dali v testu) se to říci nedá :)

k tomu rozdílu rychlostí - Intel to má vymyšlené tak, že na 1366 prostě bude solit jen procesory i7 a výš, tedy minimálně 10K za desku + procesor, na hry sjteného výkonu, jako AMD za 6K.. o renderingu a náročných věcech nemluvím, Intel jasně vede.. to však pak popírá platformu a logiku 1156ky, kdy ta je na hry dražší, přesto nevýkonná, na rendering už ale tak výkonná není, aby se vpylatilo investovat, na t samé bdue stačit zase o kus levnější Phenom 965, kterému mimochodem přetakt svědčí o pkný kus více..

a jak nám Intel sliboval v roce 2001 že v roce 2011 už bdue mít 15GHz procesor, jeho 3,6 GHz TurboBoost není nic výrazného, základní frekvence příchozího Phenomu 975 :D

Obrázek uživatele Peca
[39893] Socket 1156

JJ to integrované jádro v CPU (i5 661) pro hráče nemá využití, je to spíše pro nějaké HTPC, ale zase na to to je zbytečně výkonný CPU a hlavně drahý. Kdyby ho vyrobili bez tý grafiky a dali o 1000,- míň, tak by se dalo o tom možná i uvažovat. Takže podle mě pokud tedy soc.1156, tak chipset P55 a i5 750.

Jinak i když 1156 není určen přímo pro hi-end, tak ty CPU jsou tam dost výkonné a myslím, že se ještě dočkáme skvělých procesorů do této patice.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39894] Socket 1156

ano, neříkám že jsou slabé, ale Intel má divnou hierarchii - jeho procesory jsou určené na výkonné aplikace, rendering, editace videa,.. avšak na to už potřebuješ spíše výkonnější Core i7.. zde takový sloupec co se kam hodí

Core i7 -> if aplikace -> velmi dobré CPU, podle toho ohodnocené, konkurence není
Core i7 -> If games = vyhozené peníze
Core i5 -> if aplikace -> výkonnější než Phenom, ale dražší, ne dost silné na vše
Core i5 - if games -> mnohem dražší (s deskou) než Phenom, přesto slabší
Phenom II X4 - games, aplikace (rendering) - stačí na vše, cena do 4K
Phenom II X3 - multimedia, games, aplikace (rendering) - výkonné 3jádro, stačí na vše..
Athlon II X4 - home, multimedia, games - velmi levný 3jádro
Athlon II X2 - office, home - má na něj každý

Co se týče využití IGP, tak v porovnání s i5 661 a deskou s H55 si zahraješ leda prd, ale stát to bude stejně jako Phenom II X4 955, 785G deska a HD4850 :)

bohužel, Intel platforma je velmi drahá a má uplatnění jen v náročných věcech, většina lidí si ale do herních mašin cpe i7 920 - nu když jim těch peněz není líto, pro 2 FPS víc než Phenom II X4 965..

hlavním problémem jsou desky - pro Phenom stačí 790X deska ASUSu za 2 500, dohromady 6 500 a zahraješ si natom fakticky to samé, co na i7 920 s P57 deskou za 4K, tedy celkem za 10 500 :) a třeba v renderingu? no o 30% bude rychlejší, ale o ty dvě minuty fakt umřeš, žejo.. když ti není líto pro dvě minuty dát takový peníz, to si dovolí fakt jen hlupák, nebo profesionál, co to opravdu potřebuje..

Obrázek uživatele lancelot202
[39895] Socket 1156

No, co k tomu dodat... Zdá se, že co se týče pokroku, tak docela RESPEKT. Ještě nedavno každýmu stačilo výkonný čtyřjádro (Q9400 nebo phenom II X4 920) a průměrná grafika (nvidia geforce 8800), aby si zahrál všechno. na co si jen vzpomene. Uběhlo jen pár měsíců a najednou si tímhle nádobíčkem už jen tak nikdo nepohraje. Je v tom zmatek, koupit si teď něco podobnýho, tak za chvíli už to zase stačil nebude. Nejlepší prostě asi bude si "trošku" :D hrábnout do kapsy a koupit nějaký ten i7940 nebo phenom II X4 965.
Osobně dávám přednost intelu před amd, přestože by pro mě byl výhodnější amd (je levnější, ale ne nevýkonný). Nevím proč to tak je prostě mám takový odpor k amd, kterýho se asi nezbavím.
Nicméně díky za vaše příspěvky *-*

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39896] Socket 1156

rozdíl v ceně i7 940 a X4 965 je více než dvojnásobný, výkonnostně však pro hry s rozdílem do 20% :)
můsíš si uvědomit pár věcí a počítač postavit vyvážený.. tedy základním prvkem výkonu na hry je grafika a k té je potřeba zvolit adekvátní procesor..
dnes bohatě stačí čtyřjádro Athlon II X4 na zahrání si všeho.. I když tě bude brzdit, vyplatí se investovat peníze na víc do grafiky než do procesoru, protože ti to přinese více výkonu..
investovat do Intelovského drahého čtyřjádra je pro hry krajní hloupost - ušetřím 3K s Phenomem, dám je do grafiky HD5870 vs 5850 a získám mnohonásobně víc FPS než s tím CPU :)

nu což, své jsem řekl.. :) dělej jak uznáš za chytré..

Obrázek uživatele lancelot202
[39897] Socket 1156

Ehmm... já říkal, že je výhodnější amd že je tu lepší poměr cena/výkon, jen prostě trpím takovou úchylkou, že se mi amd prostě nelíbí, ale přesto všechno bych si ho stejně vybral.
Tj ten athlon X4 třeba dnes ještě stačí, ale co zítra? Chce to myslet trochu více do budoucna, abys nemusel kupovat každý 2 roky nový komponenty, lepší by bylo si zajistit sestavu na více než pár let do předu.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39898] Socket 1156

a právě to je ta největší chyba :) můžeš se snažit myslet do budoucna, avšak, podívej se na ceny "budoucnosti" a podívej se na smysl "budoucnosti", když si nemůžeme být jsití, co přijde za měsíc.. před 3 měsíci jsem si koupil novou desku a procesor a chladič.. pár dnů na to byla uvedena nové revize desky s vylepšeným odemykáním jader a nové instrukční revize daného procesoru.. navíc se na CZC objevila i akce s dárkem při objednání této desky.. ale co se dá dělat? je to krásné, ale kdo to mohl vědet? měsíc na to byly uvedeny další modely ještě výhodnějších procesorů, atd atd atd, klesly ceny DDR3, navíc jsem se rozhodl přikoupit ramky (s čímž jsem nepočítal a koupil desku s DDR2), takže jsem vlastně udělal chybu, že jsem nekoupil aj desku s DDR3 v nové revizi, aj novější (a levnější) procesor, aj nové mnohem rychlejší ramky.. :) avšak můj počítač slouží převážně jako levná "sociální" worksation pro práci v Blenderu, který si při renderingu vyžádá hodně gigabajtů paměti a navíc každý MHZ na CPU a RAMkách je znát na výsledné době mnohahodinového renderu..

a to je ten rozdíl který ve své "budoucnosti" nechápeš.. vzal bys Intel, protože je prostě výkonnější, i když dražší, jenže nechápeš že na hry prostě přestane stačit stejně rychle jako ten Athlon.. nějaký poměr ceny ku výkonu je totálně nepodstatný parametr, je třeba koupit to, co ptořebuješ.. a věř mi, nikdy neuděláš dobře, budeš li myslet dopředu, nejen proto, že přijde něco nového, kvůli čemu by tě mrzelo po roce kupovat novou desku za 4K když máš teď pul za 6 a je stejně horší..

víš co je nejlepší? nejlepší je mainstream.. na mé sestavě s Phenomem X3 720, 6GB ram a HD4670 si zahraji v HD vlastně cokoliv, nesejde mi na kvalitě.. jinak v plánu je nová grafika adekvátní procesoru (postupný upgrade) a je dobré vědět, že kombinace levného X3 Athlonu s HD4850 stačí dnes stále na 9% her na plné detajly.. a cena? paráda :) kdo potřebuje "budoucnostní" mašinu za desetitisíce, když si stejně zahraje na sestavě za 15, jen nebude mít 150FPS, ale 50 a nižší detajly.. když myslíš moc do budoucna, velmi brzy se stane, že budeš technologicky out - jako bys koupil i7 950 a GTX295 před uvedením Radeonů HD5000 a pak si škubal vlasy - nejen že je stejný výkon za nižší cenu, ale vlastně každý parametr je lepší u Radeonu a hlavně podpora DX11, nového rozhraní pro W7 a pro nové hry, kdy to znamená lehce lepší grafiku při nižších nárocích na grafiku.. musím konstatovat že dnešní hry stojí graficky zahouby a proto si DIRT2 v HD zahraji na svém Radeonu na plné detajly :) a ta HD4850 fakt stačí bohatě.. no a až nebude? čert to vem, v té době koupíš za tři litry lowendovou HD5850 a budeš další chvíli šlapat vpohodě, než si koupíš další mainstreamový Athlon IV X3, časem upgraduješ desku na nějakou za dvaapul s novými ramkami za čtyřku a pořád si budeš "zalevno" hrát :) případně lepší bude koupit celý nový počítač, než takto upgradovat, ale opět, koupit si zase mainstream, který je levný, ale nedá se o něm říct, že by nestačil na to, co se může objevit v okruhu pul roku..

neříkám to jen tak pro srandu, vyplývá to z mého velmi dlouhodobého sledování trhu, vývoje her a aplikací a vůbec všeho :) můžeš si koupit Intel, protože máš k němu citový vztah, ale pokud jej zvolíš rozumem, pak bych o tom rozumu silně pochyboval :)

chceš li něco do budoucna, tak si počkej na dubnové/květnové Phenom II X6 procesory - o těch už nebude možno říct, že by pár let nestačily.. ;)

pokud máš nějaký důvod, proč zvolit něco jiného, než ti doporučuji, tak mi jej trochu přibliž, prodiskutujeme to ;)

Jinak bavíme se tu stále o platformě socketu LGA 1156, který, díky svému "nevýýkonu" není určen jako workstation, ale jako herní platforma, na hry ale dsot drahá a výkonově vlastn stejná jako konkurence..

bohužel už je těžké udělat si obrázek i podle testů, jelikož valná většina z nich je, no jak to říci - čtež test AMD vs Intel, kdy AMD prohrává a po pravé straně textu bliká reklama na procesory Intel.. tedy většinou nepříliš objektivní..

Obrázek uživatele lancelot202
[39899] Socket 1156

Nuže s tím trhem je to docela dobrá myšlenka, ale je to taky trochu komplikovaný, je pravda, že většina věcí postupem času jde s cenou dolů, ale např radeonka 5850 od saphhire se zdražila o 1k. A když ne zdražit ani zlevnit, tak to stojí na místě ta cena a nehne se ti to ani za rok. Jen bych si chtěl koupit nějaký dělo, který by mi sloužilo dlouho no. Ono je to takový smutný když opouštím staré komponenty 8-)
Jen fór :-)
Jinak ten socket 1156 no... očekával jsem od toho trochu více, myslel jsem, že je to nějaká nová cesta k vysokému výkonu za nízkou cenu jako u amd. Njn ale kdybychom nebrali ohled na peníze, tak intel asi nemá konkurenci, ikdyž se teď amd hodně vytáhli abych pravdu řekl. Dřív to byla taková firma, která stála ve stínu intelu a teď takový chlapíci se z nich stali. No třeba časem změním názor na amd.

Díky za diskuzi :P

Obrázek uživatele Peca
[39900] Socket 1156

Tak mi to tu trochu zavání podporou AMD a ATI. Zkusme být Tobiasi trochu objektivní a nepodporuj jenom značky které sám vlastníš. Víme, že těch testů je spousta a asi tak stejně tolik co podpoří druhou stranu, ale je zase spousta serverů, kde ty testy jsou zcela objektivní.
AMD co se týče Hi-endu trošku ujel vlak, ale pokud vezmeme cena/výkon, tak tam AMD vede a na to možná kouká většina lidí. Pak jsou tu lidé, kteří na to tolik nekoukají a radši si připlatí Intel i když ten výkon navíc není úměrný ceně navíc, jako třeba tady Lancelot. Každý prostě nechce jenom "postačující" počítač a že takových lidí je dost.

To Lanc.: Intel nikdy asi nebude levnější a on to ani nepotřebuje, protože je mrtě lidí co do něho půjdou radši.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39901] Socket 1156

já bych diskusi ještě nekončil :D

zaprvně - AMD je ve srovnání s Intelem asi jako porovnávat Bratři v triku s Warner Brothers :D je to mikrofirma se setinovým rozpočtem..

ceny Intelu? levný Intel? Intel má hrubou marži 65% :) nemá proč být levný, jeho procesory jsou nejvýkonnější a kdo je chce, zaplatí si.. vyplatí se do workstations, ale na HRY je to sakra velký omyl.. Intel nemá proč dělat levný procesory, a LGA 1156 je vlastně jen oblbovák - dvoujádra, hrajícísi na čtyřjádra, s cenou nad AMD čtyřjádry, jen těsně je porážející, ale šlo o to pokrýt nižší cenový segment, jelikož Intel a nVidii prodává jen značka a povědomí.. logika už moc ne, lidi nerozlišují hry a aplikace a když někdo doporučí procesor na aplikace, koupí ho i ten, kdo chce hrát..

co se radeonu týče, ano, zdražila, ale to je protože, a karta je už tak strašně pod cenou (vzhledem na výkon je dražší než předchozí, ale nenabízí jen výkon) a hlavně proč by ne? konkurence není.. Fermi? ještě nevyšlo a už změnilo jméno a pravděpodobně si jej dříve než za pul roku nekoupíme a i tak jen slabší verzi.. navíc momentálně neexistuje Radeon HD5000 série, který by si na skladě poležel déle, jak pět dní :D každý ho chce, jen nVidioti ne.. proto jde taky uměle cena nahoru, a také diky nedostatečné výrobě a opravdu extrémní poptávce..

s tou budoucností to stále nechápeš.. ty si teď koupíš HD5750 (já nejspíš HD5670) a zahraješ si na tom fakt vše.. vždyť je to grafika na úrovni HD4870, která stále ještě stačí na všechno také..nemá smysl jít do dražších, pokud nechceš hrát Crysis Warhead.. když už výkon stačit nebdue, snížíš detajly.. no a pak už budou ceny tak dole, že si koupíš novou levnou mainsteram kartu a zase budeš spokojený pár let.. hlavné je ale ten technologický vývoj.. nikdo neví, na co někdo přijde a co o bude znamenat.. může se stát (velmi, velmi nepravděpodobně :D ) že Fermi bude fakt takový dělo, že kdybys koupil HD5970 "aby vydržela" a ona přišla GTX430 s výkonem HD5870 a cenou HD5770, navíc spotřebou HD5570, nenaštvalo by to? :D je to fakt velká magorie a utopie, ale toto se právě může stát s čímkoliv jiným.. stává se to totiž furt.. nemá smysl myslet na větší budoucnost, je to krok do neznáma a sázka do loterie.. jako koupi Phenomu II X2 s tím, že ho odemkneš.. ano, jde to, když tak učiníš, bdueš fakt happy, ale když ne, s dvoujádrem si už moc neškrtneš, co se GTA IV týče.. riskuješ rád? :)

PS omlouvám se za slohy :D

To Peca: ano, výkonnostně Intel fakt o kus vede, ale ten kus je znát zejména v aplikačním výkonu.. ve výkonu domácím/multimediálním/herním je AMD o dost výhodnější.. hlavně k čemu si dát do herní sestavy nadupané Core i7 950, dyž jeho výkon je i při hrách opravdu přebytečný.. není hra, co by jeho výkon potřebovala.. leda zmrvené GTA IV.. i Phenom X4 965 se při hrách dost fláká, není totiž jeho výkon čím využít.. hra to nepotřebuje a když jo, přidá jí to prá FPS a stále se více vyplatí myslet na grafiku.. kombinace Athlonu X4 a HD5850 bude stále výkonnější na hry, než stejně drahá i7 920 a HD5750, to popřít nechceš, viď? :D nehledě na cenu Intelových desek.. navíc v levnějších i5 a i3 hnípou nepoužitelné grafiky a jejich herní výkon je už zase příliš slabý, než aby měla HD5850 smysl..

Ano, částečně více "soucítím" s AMD a ATi už jen proto, jaké kraivny a podrazy (sviňárny) na uživatele provádí.. ale to nic nemění na tom, že i7 920 či i5 661 či i5 750 jsou do herního počítače totálním nesmyslem a jejich přínos je skoro nuový..

Obrázek uživatele Peca
[39902] Socket 1156

Jistě co se týče toho porovnání těch dvou příkladů, tak máš pravdu a už to bylo psáno, že cena/výkon je AMD č.1. Já to myslel ale tak, že je spousta lidí, kteří si tam dají třeba tu 920ku i tu 5850ku a peněz navíc jim líto není.
Jinak sviňárny dělájí všichni i AMD, hold je to boj o trh.

OT: je zajímavé jak na GTA4 nadávají jenom ti, kterým to moc dobře nejede a ti kterým to frčí si tu hru krásně užívají. :???:

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39903] Socket 1156

co se GTA týče, mě jde :D příčinu jsem vyřešil a užívám si nejvyšší detajly, jež mi 512MB buffer dovolí (víc nejdu - přes commandline - páč pak zamnou nic není a disk je namáhán)

ano, máš pravdu, ale dělají to buď ti, co mají peněz dost, nebo hlupáci.. rozum vede k AMD, jelikož za nižší cenu dostaneš vlastně to samé :)

co se týče sviňáren - AMD nevdává IGP do CPU, abys musel mít spešl desk (drahou) co ho umí využít, když IGP má výkon.. haha HD4200 je stále lepší na desce za polovic.. takže vlastně ani do kanclu, kam je LGA1156 původně směřován, se AMD vyplácí více, avšak na OEM trhu si Intel může dovolit nabídnout platformu za menší cenu než AMD, odměnou mu budiž statisícové objednávky sestav.. AMD nepodplácí aby na NTB nebyly mobilní CPU Intelu..
ATi nepřejmenovává grafiky, aby to vypadalo, že G300M je už konečně fermi a aby to vypadalo, že G210 (9600GT, 8600GT) je výkonné (po boku wuadcore Intel CPU je v "gamer" sestavách a lidi tomu věří.. co se nVidie týče, ta si momentálně dost silně "kaká do orální dutiny".. ATi ani nVidia nenadávají na konkurenci a nezvýrazňují jejich problémy..
ano, stále jde všude o zisk, ale já fantím AMD/ATi protože je rpťavé a přesto dává oběma docela zabrat a poskytuje pro mě prostě lepší nabídku a v segmentu herním poskytuje nejlepší nabídku pro každého "chytrého".. AMD - Smarter choice..

BTW mít na to, tak pro své účely bych si neváhal pořídit i7 970 :) i když mnohem více bych uvítal GPU rendering, kdy už moje Radeonka má 10x větší flopppový výkon, než X4 Opteron :D i když spíš než to ičko bych si počkal na novou architekturu Bulldozer, tkerá vypadá slibně.. navíc serverové dvanáctijádro.. to by byla renderovací mašina.. mít na to a potřebovat to, tak pro mě AMD nabídku nemá, jelikož v highendu nefiguruje, ale pro dnešní hráče do 40 000 je AMD vlastně nejideálnější možná volba.. dražší už se dá postavit jen na Intelu..

Obrázek uživatele lancelot202
[39904] Socket 1156

to Peca: dík za podporu, asi tak nějak jsem to myslel, že si někdo radši připlatí aby měl intela, ale stejně, kdybych si měl vybrat, zvítězí asi ten amd, ale kdyby mi nezáleželo tolik na penězích, měl bych intela hned :))

Njn asi si počkám nějakou dobu, našetřím prachy, a uvidíme, co se vyklube z phenomu II X6, core i9 a nové řady radeonek. Když šetřit, tak proč ne na "slušnou" výbavu.

Nevím co ještě dodat :shock:

Obrázek uživatele lancelot202
[39905] Socket 1156

hh prý kaká do orální dutiny :D tak to bylo hodně dobrý :D :D
njn to je pravda nvidia už nějak ztrácí dech, zato radeonky jedou a zrychlují. Nevím čím to je, že nvidia najednou tak zeslábla. Dříve se radeonkám vyrovnávala a teď tohe.
Mno a co se týče architektury bulldozer, taky se na ně těším, představa o 8 jádrovém amd procesoru je vzrušující a lákavá. Jsem zvědavý jak to bude s cenou. AMD totiž ještě neudělali takový procesor jako X6 a X8, takže si netroufám ani odhadnout. Ale jestli cenově bude velice lákavá, tak říkám AMD forever, ale zatím nic říkat nebudu. :???:

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39906] Socket 1156

co bude z toho X6 Phenoma (X8 zatím není v plánu) je, že "nepovedené" kousky se budou prodávat jako X4.. tedy bude opět, jako je u X2 a X3, šance na unlock 6ti jader za cenu 4 :) no není to fajn? :)
cenově navíc bude velmi dole.. pod 5K by se mělo vejít.. no, tam Intel má leda dvoujádra :D

Obrázek uživatele lancelot202
[39907] Socket 1156

To je teda něco. Když si vzpomenem, že tohle byla diskuze o socketu 1156 a teď se bavíme o budoucnosti procesorů. No a kdyby ta cena byla pod 5k, tak si říkám, že to bude totální hit, ale fakt totální. Za tak nízkou cenu. Stačí pak peníze na slušnou desku, grafárny a najednou bude velký upgrade stát do 15k v pohodě.

Dobrý pokec tady :lol:

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39908] Socket 1156

hale, tak tohle je otevřená diskuse, v tom je ta výhoda proti fóru, že i když mě Al na fóru okřinke za OT, tady nemůže ani slovo :D jeho chyba že to zavedl :D
ne dělám si legraci, ale OT, chceš li to tak nazvat, je tu (snad) povoleno.. proto volná diskuse..
jinak ono to s tím souvisí.. chctěl jsi znát pro a proti LGA 1156 a jeho výhodnsot.. budoucnost trhu procesorů souvisí s výhodností LGA..

ano.. bude to pecka pořádná a jelikož to bude fakt silné šestijádro, kter= už výkonově i7ce bude konkurovat i na výpočetním poli, zároveň i cenou, mohlo by to Intel donutit malinko snížit ceny, ale fakt jen mohlo, na poli supercomputingu prostě Intel kraluje a kdyby náhodou ne, má dost miliard na to, (3 mld čistý zisk 2009), aby intenzivně zainvestoval do vývoje a zase se vrátil..
stejně jako nVidia, která prostě zaspala s vědomím, že GF8800GTX je neporazitelná a že všechny "nové" grafiky stavěla na modifikaci nebo přejmenování jejího jádra.. které prostě časem zastaralo.. a nVidia na něm stále prodává "nové" grafiky.. GT220 je vlastně GF 8600 jen je jádro místo 65nm 45nm a tedy menší a úspornější, ale jinak fakt bezezměny..
jenže nVidia to rychle dožene, ale trvá jí to dlouho a prestiž značky jde dolu.. i dykž ne tolik.. PR krmí, nVidia přejmenovává staré grafiky na nové, aby si lidi mysleli, že něc nového vydala a "nVidia only" výrobci dělají ze zoufalosti karty jako GTX275 COOP a GTS250 X2.. nemají co prodávat.. ale je to jejich cesta, vyábět jen nVidie..

The Way It's Meant To Be Renamed

Co se nového Fermi týče, jsem velmi skeptický.. potřebuji ho dobré, aby ceny Radeonů šly dolu.. ale Fermi nebdue to, co si myslíte.. je to hlavně compute čip.. tedy vlastně základ pro Tesly.. ve hrách bude velmi ztrácet (proto stále nejsou nikde žádné testy).. hlavní problém je ale velikost.. výtěžnost jádra je kvadraticky neúměrná jeho velikosti (rozdíl výtěznosti mezi RV870 a 840, jež je poloviční, je cca 200%) a prostě Fermi skoro dvakrát větší než RV870 je velmi těžké vyrobit a už jen proto, že se jich na wafer vejde méně musí být jádro dražší (wafer stojí 5000 dolarů).. kdybys chtěl, vysvětlím ti princip výtěžnosti..
jenže díky tomuto zaměeřní bdue mít fermi velmi malý herní výkon a hlavně právě kvůli výtěžnosti bdue a výkonnější verze jen těžko k sehnání a vyrábět se bude asi jen ta slabší, okousané o nějaké shadery.. o dost shaderů.. ta výkonnější bude vlastně sloužitjen jako měřítko do testů, aby si lidi mysleli, že je lepší.. ale stejně nebude a jesi nebude, ceny Radeonu budou dále vesele stoupat.. a jesi bude? a jesi o fakt hodně.. bude nejlepší čas koupi HD5000 těsně před vydáním HD6000 v červnu, které sebelepší Fermi popraví.. a ceny se budou opět rapidně zvyšovat, než se objeví Fermi II, které bued ale nejspíš stejně špatné, tedy výpočetní.. je to, logické, když za tu samou kartu ve verzi Tesla s trochou SW podpory dostanou 3000 dolarů, zatímco její stejná herní verze stojí "jen" 300.. vyrobit ji je stejně drahé.. vtipné je, že kdyby stejný SW a výbavu (která musí být i architekturální a tu Radeon nemá, což by omezilo výkon), má HD5870 s trojnásobným výkonem v DP proti současné Tesla C1060 při šestinové ceně..
a ještě větším tipem je, že například český superpočítač Amálka musel stát miliony a na jeho upgrade další jdou, přitom jeho výkon dosahuje výkonu té samé Tesly a tří HD5870 "za pár šupů".. nechápu, proč se nestaví superkompy na gpu.. a když jo (amerika nedavno), tak na starých HD4870.. :D ještě větším vtipem je, že třeba muj Phenom by současný 64bitový klíč šifrování spojení mobilních telefonů (nemohu si vzpomenout na název) prolamoval miliardy let.. dvojice HD5870 jej prolomila za měsíc..

BTW už teď mšá Athlon X4 za trojku a Phenom X4 965 nejvyšší stojí 4ku.. fakt tragicky nízké ceny.. až to nechápu.. tohle stál před sedmi lety muj starý celeron :D

Obrázek uživatele lancelot202
[39909] Socket 1156

Mno, nevím jestli ten půl rok to nvidiu nějak neovlivní než vydají fermi. Buď to udělají tak, aby nic nezanedbali a udělali z toho hit, nebo prostě nvidia ztratí zákazníky, kteří nechtějí čekat a koupí si radši radeonku 4870 nebo prostě tu fermi za půl roku vydají a hned na to vydají radeonky 6000 s 35nm technologií, které převálcují fermi vyráběné 45nm technologií. No nevim no :(
Je to pro mě teď zamotaný. S pojmen fermi jsem se setkal před pár dny a nijak jsem se nic nedozvěděl, tak jestli bys měl čas Tobias, mohl bys mi něco málo tady napsat?

Dyžtak předem poděkuju :eek:

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39910] Socket 1156

mě tahle diskuse ukrutně baví! :D:D:D

co se těch výrobních procesů a označení týče, koukám, že jsi trochu z obrazu :D

Radeony a Fermi se vyrábí (Fermi bude) 40nm.. nové HD6000 by měly být 32 nebo 28nm, záleží na GlobalFoundries.. TSMC je s výrobou docela v bobečkách.. hlavně 40nm má velký problém s malým jádrem ATi, natož pak velký gigant nVidie.. ATi na to jde od lesa a i když je čip slabší i po spojení dvou na X2ce, vyrobí jich xnásobně víc..

a lidé právě kupjí HD5000, protože je to fakt nejvýhodnější grafika vůbec.. navíc počínaje minulým týdnem pokryla ATI kompletně celý trh - od totálního lowendu až do nejvýkonnější grafiky světa a zároveň i mobilní segment, kde nové Radeony drtí stoletou konkurenci výkonem, který NTB nepamatují a spotřebou podobnou kalkulačce :D

Fermi - "nový" čip nVidie.. jeho vznik je ale složitý - nVidia je firma, dělající herní grafiky.. dělala je, než v polovině vývoje nového čipu vyměnila technického ředitele "hráče" za technického ředitele "vědce" a ten z herního "fermi" udělal výpočetní "fermi", kdy většina vývoje šla vlastně od nuly.. hlavně nová architektura, má prostě "porodní bolesti" a spoustu chyb, na které se přijde až po určité době používání.. tedy ať budou Fermi jakékoliv, chvíli budou kravit.. navíc jejich zaměření vede k serveru a computingu - podpora šifrovaných pamětí, podpora programování v C++ - takže vlastně procesor tvořen grafickým jádrem - a takové kraviny.. to už není herní grafika a na její herní výkon to bude mít vliv.. grafika umí počítat v režimu jednoduché a dvojití přesnosti (mnohem náročnější na výpočet) - jednoduchá (SP) je pro hry - tam dosud nVidia vedla.. a pak dvojitá (DP) pro aplikace.. tam nVidia byla totálně špatná a to teď vylepšíla, kdy DP výkon stoupl (měl by) až o osminásobek.. avšak SP výkon se výrazně nepohnul a ani nemůže.. a proto to vypadá, že Fermi bude tragédie.. co myslíš, že asi dělají celou tu dobu, kdy je fermi odloženo?.. zlepšují, zlepšují, ladí, ladí.. ale s architekturou už moc neudělají a navíc díky problémům s výrobou už Tesle sebrali dost shaderů a myslim, že je seberou i herní verzi.. takže o to víc dolu pude výkon.. a to je problém pro mě.. fanATici (ti co fandí ATi) se smějí nVidiotům (ti co fandí nVidii), že Fermi bude šit, ale neuvědomují si dopadek na cenu milovaných Radeonů.. jenže realita je, že Fermi bude traga na víc než 80%.. oni to přechvalují.. dělali humbuk že DX11 je naprd, když v něm Radeony začly tesselovat v novym benchmarku.. na CESu pak představili jak jejich "džíefvanhandrt" "iz raning díexilevinbenčmark very smůth, very fást" (GF 100 akceleruje DX1 benchmark Unigine Heaven s tesselací pul roku po ATi) .. smáli se DX11 a teď je to jejich hlavní zbraň.. Radeony tessalují už 7 let, Fermi beztak jen softwarově.. ale najednou je DX11 svaté - no když ho taky maji, se nedivim když viděli, co s nim Radeony provádějí a jak s vyšší kvalitou klesá nárok na výkon grafiky, tedy roste FPS..

Bojím se a zároveň jsem plný očekávání, jak to vlastně bude.. přecijen oni věděli už dávno jak je ATi rychlé a začali na tom silně makat a firma s takovejma penězma, kdy má tak tisíckrát víc než ATi, to prostě rychle dožene.. jen to ale není tak jisté.. prostě Fermi je jiné a hlavně když ATi na to docela dobře přišlo, není lehk vymyslet něco co je rychlé, i když máte peníze.. a tak na to nVidia jde cestou velkého jádra, jehož největší problém je vyrobit jej..

Historie vývoje na poli ATi vs. nVidia je docela sáhodlouhá a zajímavá, ale promiň, mám přísné rodiče a musím jít spát :D tak zítra :)

Obrázek uživatele Peca
[39911] Socket 1156

Pěkně rozepsané, ale kdo to má všechno číst. :D

NV začala Fermi stavět vlastně od začátku, takže to zdržení není nic extra zvláštního a Radeon v dřívější době si tím taky prošel a zdržení bylo taky. Jen si nVidia mohla odpustit ty machinace ale to je zase trh.
Nechápu jak může Tobi říct, že ve hrách bude stát za prd, když ještě nevyšli žádné oficiální testy a v různých zprávách se už člověk docela ztrácí, co je pravda a co ne. Až vyjdou oficiální testy na věrohodných serverech s finálním výrobkem, tak můžeme potom říct jak na tom je. Jediný v čem zatím mám jistotu je, že to nebude nic levného.
Ono Radeon má taky chybičky a kdyby jsi za poslední měsíc reklamoval asi 4 karty ze 4 (5kový řady Radeonu), tak bys na to tak fajnově taky nekoukal a věř tomu, že si lidé radši vezmou starší, ale bezproblémovou kartu ať už NV nebo ATI a to že nemá DX11 jim je úplně jedno. Dokud si ATI nevyřeší své problémy (ať už je problém v ovladačích či ve výrobní sérii), tak jsem se zařekl, že 5kovou řadu nikomu objednávat nebudu a následně ji reklamovat, protože v očích lidí jsem pak za vola já.

Co se týče těch CPU tak AMD si ani nemůže dovolit dát tu cenu výše protože by už jednoduše nemohl Intelu konkurovat. Jinak pod 5k má intel 4jádro i5 750ku (nejvýhodnější od Intelu do 1156 - o tom už řeč byla).
Necháme se překvapit v jaké ceně se 6ti jádro od AMD usadí, ale moc vysoko jít nemůže protože přichází 6jádro Gulftown od Intelu a to zase posune laťku o něco výše a už teď je "jasné", že nejlevnější 6ti jádro od Intelu dá nafrak nejlepšímu od AMD, proto ta cena bude muset být hodně dole. No necháme se překvapit co tento rok přinese. Já v tuto chvíli spíše čekám jak na tom bude Core i7 930 pro 1366 - s vyšším výkonem a cenou jako i7 920 ne-li méně? A určitě pak přijde na řadu i vylepšení i5 750 pro LGA 1156.

Obrázek uživatele Jiří Molnár
[39912] Socket 1156

TOBiAS wrote:
hale, tak tohle je otevřená diskuse, v tom je ta výhoda proti fóru, že i když mě Al na fóru okřinke za OT, tady nemůže ani slovo :D jeho chyba že to zavedl :D
ne dělám si legraci, ale OT, chceš li to tak nazvat, je tu (snad) povoleno.. proto volná diskuse..

Výhoda oproti poradně - diskutárny, když byla, jste si moc nevšímali, tak jsem sekci přesunul jsem. Jsem rád, že jste to tak "rozjeli". Byl to dobrý tah, to jsem rád. Zde je téměř vše povoleno. Tahle sekce není určená k poradenství... :cool:

Obrázek uživatele lancelot202
[39913] Socket 1156

Mno ty výrobní procesory jsem asi nějak spletl s výrobou procesorů :(
Zvláštní je, že zrovna nvidia přešla na vědu od hraní. Podle mě je to blbost. Nejvíce si asi vydělají tím, že lidi paří, tak co se stane teď? No Peca má ale pravdu, třeba nás to překvapí, nejsou ještě testy, tak se může jen spekulovat.
Co se týče těch procesorů. Tojo intel rozhodně zvedne laťku dost vysoko s novým Gulftownem a sám jsem fanoušek intelu jak už jsem říkal, ale AMD vytasí nový Bulldozery, sice výkon jako vždy bude pod intelem, přesto cena bude ohromující podle spekulaci Tobiase. Mno když teď zaplatíš za i7 920 4 jádrovou, tak co potom zaplatíš za nejlevnější 6ti jádro od intelu? Podle mě docela majlant. A když si uvědomíš, že 6ti jádrový Bulldozer bude třeba levnější než ten i7 920 a přesto výkonější... Není co řešit :???:

Obrázek uživatele lancelot202
[39914] Socket 1156

JJ dřívější diskuzárna bala s prominutím na nic. Teď je všechno jinak a obrátilo se to k lepšímu. Takový spojení poradny a diskuzárny. Fakt super. Dřívější diskuzárna byla prostě divná a ani mě se tam moc nechtělo chodit a když jo, tak to nikdo třeba měsíc nechecknul :-)
Ale jinak za tohle jsem rád RESPEKT PORADNĚ :lol:

Obrázek uživatele Peca
[39915] Socket 1156

Podle EHW by měla cena přesáhnou 10000,- u nejlevnějšího modelu Gulftown, takže sice to bude zajímavý kousek avšak cenou nic moc, přesto se najdou lidi který ho budou brát všemi deseti. Vzpomeňme si za jakou cenu bylo třeba Q9650 když vyšlo a jak se kupovalo. Sám jsem na to zvědav jak to bude.

Obrázek uživatele lancelot202
[39916] Socket 1156

Mno a je tu ta samá situace jako předtím. Máš zase pravdu, někdo si prostě za ten výkon připlatí klidně dvojnásobek. (pak si řekne, že to přetaktuje a shoří mu jeho úspory :D ).

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[39917] Socket 1156

To Peca: já také nic netvrdím ohledně Fermi "tutově", ale jsou to spekulace, vycházející z architektury čipu.. máme tu předběžné výkony Tesly založené na Fermi (už byly i prezentovány) a tam DP stouplo 8X a SP 1,2x.. v neořezané verzi.. jsou to stará a neplatná data, ale jistý obrázek si uděláš, a prostě když děláš grafiku na věděcké výpočty, zabýváš se podporou ECC pamětí a programovatelností v C++, musí se to projevit jinde.. architektura čipu obsahuje spoustu jednotek pro grafickou kartu nepodstatných, včetné té programovatelnosti, které s největší pravděpodobností nikdo z vývojářů her nevyužije.. ani to příliš nejde, grafické scéna se počítá uplně jinými algoritmy.. a v těch se, ač o polovinu větší, Fermi příliš měnit ani nemůže, není pro ně totiž vyvýjeno primárně..
druhým problémem je očekávané TDP přesahující HD5970 a tam se neobávám, že na její výkon by Fermi mohlo svým útočit.. a kdyby jo, bylo by to jen dobře, ale jeho cena by tomu odpovídala.. musí odpovídat náročnosti výroby jádra, která díky velikosti prostě tragická je.. spojením dvou malých jader RV870 (HD5870) získá ATi 60% výkonu a tedy dožene pravděpodobný výkon GF100 (Fermi), avšak jeho výroba je mnohem levnější, protože se na wafer vejde tak 3x více jader, navíc při chybě krystalické mřížky v určitém bodě, ATi odejde jedno jádro a dvě zůstanou, ale nVidii, pokud se nestane, že by byl zasáhnut Cuda Shader, který by poté mohl být zamčen pro slabší verzi (stejně to ale jde udělat i u ATi), odpadne celé jádro.. tedy nVidia tím ztratí hned trojnásobek oproti ATi, jež má navíc ty nejpodstatnější obvody dost malé na to, aby s největší pravděposobností přišla jen o ty shadery, zatímco nVidia má skoro 40% čipu životně důležitých součástí, což ji dělá velmi zranitelnou..
už jen toto se musí velmi promítnout na počtu vyrobených jader z 1 waferu za 5000 dolarů - momentálně jich ATi těží řekl bych 70%, nVidia 20%.. a to jich tam ještě ATi na ten wafer dá 3x tolik

(takže proti nVidi má ak 7x víc jader, přičemž aby dosáhla stejného výkonu jako nVidia, udělá dvojice.. ale stále má 3,5x více grafik, které stálo vyrobit stejné peníze, jako nVidii.. navíc jsou o chlup výkonnější (třebas) a ještě můžou být o mraky levnější, tedy 3,5x levnější)

samosebou Fermi MŮŽE překvapit, ale otevřete oči.. serverový procesor vás v GTA IV stejně nezachrání, je určený na server..

stejně tak je to ale s Intel procesory.. neříkám, že na hry nejsou dobré.. výkonu mají dost, ale efektivně jsou na tom v tomto segmentu hůře, než v segmentu náročných aplikací.. tamjednoznačně vládnou..

neříkám, že X6 Phenom bude zabiják Intelu, ale bude to velmi ryclý procesor, jehož hlavní přednsotí bude 6 fyzických jader, vysoký výkon tak nějak všude a lepší cenový poměr..
u Intelu se hraje na jiném poli, Intel má opodstatnění až v tom nejdražším segmentu, kde samozřejmě nejdražší a nejlepší je Intel.. ale kam až AMD sahá, tam je cenově lepší, než konkurence..

To Peca: s tím X4 pod 5K to byl žert "skoro" - o 750tce vím.. ale stále.. jediné, čím se liší je že ono IGP nemá.. a výkonem je také trochu níže..

bohužel to je o boji mezi 2 a 4mi jádry pro aplikace, které s tím pracovat prostě neumí.. pak má samozřejmě dvoujádro i5 lepší výkon, než čtyřjádro i5.. problém je, že lidé to neumí rozlišišt a nevybírají si výkon podle toho, kolik jader jsou schopni využít.. kde bude X6ka vítězit nad těmito, stejně dražšími, dualcore i5kami budou rendery.. ale například v převodu videa, když budeš mít jen dualcore program, bude mít X6ka smůlu a ty musíš kalkulovat s tím, jak moc ty jádra budeš schopen využít.. pokud to neuděláš, nemůžeš si dobře vybrat.. nelze srovnávat procesory s jiným počtem jader objektivně, ale lze srovnávat podle ceny jakýkoliv procesor, právě pro tvé dané využití.. a to využití, o kterým je toto téma, jsou hry.. a tam je HT a stovky virtuálních jader platných jak mrtvýmu zimník a Intely ztrácí.. zejména ty čtyřjádrové, protože jejich cena odpovídá 8mijádrům HT, ale jejich výkon odpovíídá čtyřjádrům fyzickým..

nemá smysl o tom debatovat spíše, jako říct, "co chci" a poradit se o odpovědi.. řekneš k čemu PC chceš a kolik máš a já, nebo někdo podobný, ti řekne, co si tam máš dát aby ti to tohle zvládlo, vydrželo to tenhle horizont atd..

PS omlouvám se za délky, ale ono to nejde příliš zkrátit :D

EDIT: k těm problémum s HD5000 - ono jak se to veme.. současný problém je ten, že grafiky mrznou.. ale nevypadá to na problém, který by nový hotfix neopravil.. nic není dokonalé, ani HD5000 ne.. ale myslíš, že Fermi bude? :D
všemi ostatními aspekty ATi vede a tak minimálně pro "levnější" hráče se stává jasnou volbou i přes pár problémů.. navíc o těch problémech právě počítače jsou, největší zábava je ty problémy řešit.. kdyby problémy nebyly, byl by to stereotyp! :D
jinak HD5000 má určitě více problémů, ale všechny jsou spíše nedopatřením.. hardwarový problém není žádný.. aspoň se zatím nezdá.. uvidíme..


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.