Deska ASROCK 775i915PL-SATA2 : PCI-E versus AGI a PROBLÉM

Zdravím všechny PC fandy
Deska ASROCK 775i915PL-SATA2 a PROBLÉM

Dostal se mi do ruky PC z roku 2006 :
deska ASROCK 775i915PL-SATA2
Specifikace viz. stránka výrobce
http://www.asrock.com/mb/Intel/775i915PL-SATA2/
Manual ke stažení stránka výrobce
http://www.asrock.com/mb/Intel/775i915PL-SATA2/?cat=Manual
na Socketu 775 by měl být Intel Pentium 4 2,8GHz, ale bez grafické karty (původně v něm údajně měla být ve slotu PCI-E 16x karta nVidia GeForce 6600 GT PCI-E
http://www.gpureview.com/geforce-6600-gt-pci-e-card-187.html
tak jsem do něho pořídil pro vyzkoušení grafiku PCI-E 16x ATI Radeon HD 5450 512MB http://www.alza.cz/sapphire-hd-5450-d154345.htm

Mám však neřešitelný (tedy pro mne) problém:

Vzhledem k tomu, že pro grafiku Radeon HD 5450 se doporučuje zdroj 400W vyměnil jsem původní 300W za ATX EUROCASE 400W a zkoušel PC s grafikou v PCI-E 16x slotu. Zdroj se po náběhu PC (které vlastně ani nenaběhlo) hned vypnul a pak se zapínal a vypínal v intervalu necelé vteřiny (zapnul-vypnul-zapnul-vypnul ......) tak pořád dokola. Zdroj 300W dělal to samé. Tak jsem vrátil zdroj 400W a vyjmul grafiku. PC naběhl a běžel asi hodinu než jsem jej vypnul. Znovu asi po hodině zapnul a nechal běžet asi hodinu (což jsem několikrát opakovala bylo to bez problémů). Tak jsem se vrhnul na net a pročetl diskuze o problémech tohožných s těmi mými testy a hodnocení toho EUROCASE 400W. Diskuze i hodnocení uvádí, že ten EUROCASE 400W.buď nemá deklarované hodnoty v zátěži (v náběhu), nebo je (pro tu sestavu sestavu) slabý.
Ještě dodám, že v PC bylo (bez té gragiky) 1x RAM DDR 400MHz, 1x DVD, 1xFDD a 1x HDD a PC při náběhu = pc se rozběhne, prosvítí se kontrolka CD/DVD - zhasne, pak repro PC zapíská morzeovku, rosvítí se kontrolka na FDD a zhasne, a pak se rosvítí kontrolka na HDD a ta zůstane svítit a pc už nic nepíská a PC běží (si myslím, že to pískání by mohlo oznamovat že pc nemá grafiku, nebo že by oznamovalo že nemá systém ?) Jak jsem psal - s grafikou se zdroj vypíná/zapíná/vypíná dokola cca v méně než vteřině.

Vzhledem k tomu, že deska nemá vlastní VGA, tak abych na monitoru vůbec něco viděl a mohl s PC něco dál dělat, jsem začal přemýšlet využít na desce grafického slotu AGI. Ale ani ze Specifikace a Manuálu desky, ani z diskuzí na netu však vůbec nejdem chytrý zda do toho AGI slotu bych mohl dát tu kartu Radeon HD 5450 (jinou bohužel k vyzkoušení nemám) nebo kartu AGP (které mám Club3D ATi Radeon 9600 XT a GIGABYTE HD 4650).
Ale fakt nevím zdali do slotu AGI dát tu kartu PCI-E nebo AGP. :( :?:

Podotýkám, že nechci tento PC nijak upgradovat, ale jen rozběhnout a nainstalovat.

PROSÍM PORAĎTE :idea: :D
Všem reagujícím Děkuji moc předem, že se tématu budou věnovat

Obrázek uživatele Michal Čížek

Ahoj, slot AGI je konektor AGP zapojen do sběrnice PCI, podporuje pouze kompatibilní AGP VGA karty.

http://www.asrock.com/mb/manual.asp?Model=ConRoe865GV&s=775 str. 9-10

Obrázek uživatele NeználekXP

Díky za odpověď

No tak jsem teď zkusil tu AGP a do slotu AGI nejde vsadit (to, že by do toho AGI šla jsem načetl na netu v AJ forech - kde jsem se ničeho však nedopátral - a JÁ BLBEC - než jsem napsal dotaz jsem ani AGP do toho AGI slotu nezkusil zapasovat :oops: ).
Do toho AGI slotu pasuje karta PCI-E, ale nezkoušel jsem spustit PC s ní (ve slotu AGI), protože nevím jaké je na tom AGI slotu napětí (někde jsem četl že se napětí AGP a PCI-E liší, tak abych neodepsal desku nebo tu kartu PCI-E.
Ale stejně je mi taky záhadou : proč blbne zdroj když je karta PCI-E ve slotu PCI-E :?: :(

Obrázek uživatele Michal Čížek

to nebude stíhat zdroj, nebo je GK vadná. Odzkoušej jí v jiném PC.

Obrázek uživatele NeználekXP

Michal Čížek wrote:
Ahoj, slot AGI je konektor AGP zapojen do sběrnice PCI, podporuje pouze kompatibilní AGP VGA karty.

http://www.asrock.com/mb/manual.asp?Model=ConRoe865GV&s=775 str. 9-10


JJ - koukl jsem na Manual a Google přeložil - ale na stránce 16 se uvádí, že AGI = PCI-E 4x , a na stránce 17 se uvádí, že se mají nějak nastavit ty Jampry.
To znamená, že proto, aby se ta karta PCI-E (v AGI slotu) pro PC načetla (byla pro PC viditelná) musel bych přestavět ty jumpry ? a taky zda by tedy ta PCI-E 16x chodila jako 4x (jak se o tom v manuálu něco píše) ?
Ale pořád z toho ještě nejsem moch chytrý. 8-) 8-)

Prosím moc o doplňující (pokud možno polopatickou) odpověď :))

Obrázek uživatele Michal Čížek

nejspíš ano, nikdy jsem to neřešil, ale základ bude v podporovaných GK, ostatní nemusejí fungovat, nebo jsem někde četl, že může dojít ke zničení.

Obrázek uživatele NeználekXP

Michal Čížek wrote:
nejspíš ano, nikdy jsem to neřešil, ale základ bude v podporovaných GK, ostatní nemusejí fungovat, nebo jsem někde četl, že může dojít ke zničení.

No toho se právě bojím, abych nezničil desku nebo kartu.
Bohužel nemám v dosahu ani silnější zdroj, ani jiný PC se slotem PCI-E (mám tu sice 2 ale oba s AGP), ani jinou kartu PCI-E abych vyzkoušel všechny možnosti jak přijít na to v čem resp. kde je ten zakopaná pes.
]

Jedině udělat sebevražedný pokus - do toho AGI strčit tu PCI-E a pustit PC (hasičák mám při ruce) :cool: :cool: :cool: :cool:

Obrázek uživatele Michal Čížek

ta HD 5450 je PCI-E ? tak mrkni do toho support listu, jestli jí tam najdeš

Obrázek uživatele NeználekXP

Michal Čížek wrote:
ta HD 5450 je PCI-E ? tak mrkni do toho support listu, jestli jí tam najdeš

Jasně ža tam není a taky být ani nemůže - Manuál je z roku 2005 a ta Grafická karta Sapphire Radeon HD 5450 512MB je z roku 2010 http://www.svethardware.cz/art_doc-BEAF604706446FDDC12576CC00678231.html Teď už je mi jasné, že do toho AGI patří karta PCI-E, ale jen vědět jak vastavit ty Jumpry (viz. Manuál str. 17) a najít odvahu spustit PC :cool:
S tím bych potřeboval poradit - no a třeba si PC tu HD 5450 schroupne. Dík předem, jestli mi s tím poradíš :))

Obrázek uživatele Michal Čížek

na str. 17 nejsou žádné jumpery dej sem screen ze 17-ky jestli koukáme na stejnej manuál

Obrázek uživatele NeználekXP

Michal Čížek wrote:
na str. 17 nejsou žádné jumpery dej sem screen ze 17-ky jestli koukáme na stejnej manuál
Hodil jsem to na uložto - to bude nejjednoduší. (On někdy obrázek - odkaz do Img se nezobrazí)

Zde jsou linky:
ASROCK 775i915PL-SATA2 manuál (AJ).pdf
(originál AJ Manuál)
http://www.ulozto.cz/xosLmoK/asrock-775i915pl-sata2-manual-aj-pdf
ASROCK 775i915PL - detail desky.pdf
(max. zvětšený nákres desty s popisem)
http://www.ulozto.cz/x3c2QfM/asrock-775i915pl-detail-desky-pdf
ASROCK 775i915PL - Manuál 1 (CZ).doc
(má snaha o překlad Manuálu / ve spolupráci s Googlem - nákresy zvětšené)
http://www.ulozto.cz/xS3k7fs/asrock-775i915pl-manual-1-cz-doc

Obrázek uživatele Michal Čížek

najumperoval bych to dle spodního obrázku v tabulce propojky na 1-2

Obrázek uživatele NeználekXP

Michal Čížek wrote:
najumperoval bych to dle spodního obrázku v tabulce propojky na 1-2
Díky - koukám ale na ten spodní obrázek v tabulce jumprů, a tam jich je víc, v tom /mém/ Manuálu jsou obázky (tabulky) vložené, tak jí můžeš skopírovat a třeba v Irfanu označit který Jumpr myslíš - a hodit to sem - já si zatím otevřu tu bednu a kouknu na desku
Díky - díky - díky :cool:

Obrázek uživatele Michal Čížek

myslím tím jen ty jumpery s označením PCIE ty SATA ne

Obrázek uživatele NeználekXP

Michal Čížek wrote:
myslím tím jen ty jumpery s označením PCIE ty SATA ne

Jo tak to je podle Manuálu - desky jako č. 30 = PCIEX1_EN1-4

Tak myslíš všechy ty 4 jumpry (PCIEX1_EN1-4) nasvičovat na 1-2 ?

A s těma (deska jako č. 32) SATA2_EN1-4 a (deska jako č. 21) SATA2_EN5 / tedy nic nedělat ?

Teď jsou na desce všechny jumpry PCIEX1_EN1-4 nasvičované na 1/2 a jumpry SATA2_EN1-4 + 5 nasvičované na 2/3 (to jak tam původně byla grafika ve slotu PCI-E 16x ve slotu podle desky č. 33 / PCIE1

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Pro upřesnění. AGI je nějaký hybrid mezi AGP a PCI, ale samozřejmě podporuje jen určité AGP karty. PCIe karty by tam měly také fungovat na PCIe4x s výkoknovou degradací (není problém takto slabých karet), ovšem je lepší dát je o slot výše. Tzn nabízí se možnosti: je vadná grafika, nebo PCIe slot? Nebo něco jiného?
Chce to vzít funkční grafiku a tu tam prubnout, resp tuhle prubnout v jiném počítači..

Případně koukni do nastavení BIOSu, bude tam priorita grafik/slotů.. Zkus něco pohledat ale tohle je střelba naslepo.

Obrázek uživatele NeználekXP

Tomáš Bohuněk wrote:
Pro upřesnění. AGI je nějaký hybrid mezi AGP a PCI, ale samozřejmě podporuje jen určité AGP karty. PCIe karty by tam měly také fungovat na PCIe4x s výkoknovou degradací (není problém takto slabých karet), ovšem je lepší dát je o slot výše. Tzn nabízí se možnosti: je vadná grafika, nebo PCIe slot? Nebo něco jiného?
Chce to vzít funkční grafiku a tu tam prubnout, resp tuhle prubnout v jiném počítači..

Případně koukni do nastavení BIOSu, bude tam priorita grafik/slotů.. Zkus něco pohledat ale tohle je střelba naslepo.

Díky - ale to jsou ty možnosti (tu kartu v jiném PC nebo jinou kartu PCI-E v tom PC na pozici PCI-E (deska č.33) které momentálně nevyzkouším i když tu mám ještě 2 PC tak oba mají čisté (a jen) AGP a jinou kartu PCI-E nemám, ale dobudoucna to plánuju. No a taky je možnost problému s tím zdrojem.
Jen mi jde o to vidět něco na monitoru abych, jak říkáš mohl kouknout do BIOSu (tam určitě bude určitě k nastavení priorita graficného zobrazovače)

Tak mám se ještě pomodlit a připravit hasičák ? Přestičuji tedy ty jumpry PCIE 1-4 na 1/2 - SATA2 1-5 nechám na 1/2 (jen aby to úzce nějak nesouviselo s těmi PCIE 1-4 aby jak je v té spodní části tabulky SATA2 1-5 nemusely být na 2/3), dám kartu PCI-E do slotu č. 33 a spustím PC - a nechť mi (resp. PC) jsou naklověny všechny vyšší mocnosti
[/b]

Bohužel průběh pak komentovat nemůžu neboť musím přepjit monitor :cool:

edit
PS:
Teď koukám že v tom základním nastavení : tedy PCIE 1-4 na 2/3 a SATA2 1-5 na 1/2 bude AGI jako PCIE 1x - a pri přesvičování PCIE 1-4 na 1/2 bude AGI jako PCIE 4x - říkám to dobře ? tedy se karta PCI-E 16x v tom AGI sníží buď na 1x nebo 4x - je to tak ? a nebude v tom problém ? tedy se sníží bychlost přenosu jestli se nepletu ?

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Kamarády máš? Zeptej se jich, určitě ti na chvíli grafiku půjčí, nebo dovolí plácnout tam tvoji. Zdroj totéž - půjč si jejich kvalitnější. Dej jim za to třeba flašku.

Obrázek uživatele Michal Čížek

Jak píše Tomáš, je to střelba naslepo, po resetu BIOSu a osazení GK se vždy zdetekuje osazený slot a ten potom funguje, je jedno, jestli je primárně nastaven PCI-E

Obrázek uživatele NeználekXP

Tak je to (zatím provizorně) vyřešeno. Shora zmíněná grafická karta PCI-E 16x byla dána do slotu AGI (bez přepínání přepínačů) a systém ji vede jako PCI-E 1x. Alespoň je na monitoru něco vidět a s PC se dá dál něco dělat. Děkuji všem za rady. Zdali Vás ještě něco napadne - písnětě.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.