FLAC ve Windows Media Player

FLAC logoPoslouchat hudbu především ve formátu MP3 se stalo takřka fenoménem. Pokud bitový tok přesahuje hodnotu 256 Kbps, nepozná lidské ucho takřka žádnou kompresi, které byl výchozí zvuk podroben při konvertování do tohoto formátu. Pojďme si však dnes představit formát zvuku, který se pomalu ale jistě dostává do podvědomí uživatelů především kvůli své výjimečnosti – bezztrátovosti.

<script type='text/javascript'></script>


FLAC (Free Lossless Audio Codec)
…je zvukový kompresní formát audia šířený pod licencí open source. Jak již bylo řečeno výše, jeho velikou výhodou oproti konkurenci je bezztrátovost – nevypouští žádné části informace. Pokud použijeme ztrátový formát (MP3, WMA aj.), tak velikost výsledného souboru je rovna přibližně 10-16% původního souboru. U formátu FLAC to je okolo 60%.

Přehráváme FLAC
Většina multimediálních programů dokáže bez problému tento formát přehrát – asi za nejklasičtější variantu lze považovat přehrávač Winamp či JetAudio. U přehrávače Windows Media Player (dále WMP) není podpora tohoto formátu v základní nabídce. Pokud používáte pro přehrávání hudby převážně tento přehrávač, můžete si pomocí externího pluginu rozšířit repertoár přípon. Externí plugin je k dispozici ke stažení na této adrese.

Co se týče integrace do samotného přehrávače; ze stránek stáhnete aktuální balíček (WMPTagSupportExtender.*.*.msi) a nainstalujete jej pomocí klasického instalačního průvodce. Poté spustíte WMP a na kartě Přehrávání zvolíte Moduly plug-in a Možnosti. V levé části okna označenou jako Kategorie zvolíte z nabídky Pozadí a v pravé části si můžete povšimnout nové položky WMPTagSupportExtender Plugin. Pokud nebude zaškrtnuta, zaškrtněte ji. Poté stačí změny jen potvrdit kliknutím na tlačítko OK.

options of wmp

Pokud patříte mezi pokročilejší uživatele PC, můžete si ještě v nabídkovém okně s pluginy podívat na podrobnější nastavení našeho stáhnutého doplňku. Pozornějším z vás zde neunikne, že instalací jsme si nejen rozšířili nabídku o formát *.FLAC, ale i například o *.MP4, *.AAC, *.OGG, *.M4A a mnohé další.

options of flac

Neoznámkováno

Obrázek uživatele TheALuminium

Určitě zajímavý formát, ale bude to mít dost těžké jestli se chce více prosadit. MP3 už je tak "zažitý" formát, že většiny přehrávačů jak stolních, tak přenosných jsou určeny hlavně pro tento formát a FLAC není zatím moc vidět.

Obrázek uživatele Dzusikar
[1247] No nevím,

výhodou formátu MP3 je fakt, že komprese stlačí výsledný soubor o 1/10 oproti nekomprimovanému zvuk. souboru a drtivá většina populace rozdíl stejně nepozná. FLAC soubor má cca kolem 30 MB / 3 minuty písnička a MP3 4-5 MB / 3 minuty písnička. Osobně jsem si stáhl album jedné nejmenované zpěvačky v MP3 a FLAC formátu a nepoznal jsem rozdíl. Myslím že i uživatelé MP3 přehrávačů radši stejně zvolí MP3 formát namísto FLAC, už jen kvůli úspoře místa ..

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

no, tak není se čemu divit, na to musíš mít nejen kvaliitní techniku, ale i sluch.. pokud máš obyčejnou MP3ku, tak ona hraje co dovede a slabý sluchátka to neberou a zvuk je jak když neni, pak jsou ty průnměrný, co maj ale kvuli průměrným sluchátkám ořezaný přehrávání jen na frekvence hratelné sluchátkami, takže pokud to připojíš na repro, je to stejně bída, no a pak je tak extra kvalita která hraje dobře, ale tam už se projeví, kdo má sluch..
joo, co já bych dal za to aby moje 120kb/s šumítka byly 400+kb/s ve flacu.. místo si na ně udělám a fakt (kor teď s novou zvukovkou Creative a poměrně kvalitní reprosoustavou) si užiju pořádnej zvuk..

Obrázek uživatele Jaroslav Orlík z Jezdkovic

Tak záleží na tom, z čeho to hraješ. Jestli z PC nebo kapesního přehrávače přes plastové škatulky, pak se nediv, to nepozná nikdo. Jakmile ale hodíš zvuk přes kvalitní swtereo a velké repro, pak je to velký rozdíl ve prospěch FLACu. Jasně, že u MP3 záleží na datovém toku, 320 kbps může hrát dobře, u 128 kbps o tom silně pochybuji. No a dále záleží na tom, z jakého původního zdroje to převádíš. Je-li CD kvalitní, což je dnes spíš výjimka, pak je FLAC výrazně lepší. Domnívám se ale, že při dnešních obrovských datových úložištích, v případě běžného člověka tedy hard discích, já mám doma třeba 7 TB a nestojá to vůbec mnoho, je trvání na předpotopních MP3 s mizerným datovým tokem fakt anachronismus.

Obrázek uživatele Přidal

Zajímalo by me, jak vypálím hudbu ve formátu flac na cd. Zkoušel jsem to v Neru, ale nejde to . Díky

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Bez problému to zvládá CDBurnerXP.

Obrázek uživatele TheALuminium

Musíte jí nejdříve převést nějakým konvertorem do standardního formátu .WAV a pak půjdou vypálit. On sám nero umí nějaké formáty zkonvertovat, flac mezi nimi ale asi není, když vám to nejde takto vypálit.

Obrázek uživatele HonzaJM

Zdravim...
netusite nekdo, jak tento format rozchodit pod Vistama 64bit. Plugin mam nainstalovan a nastaven, ale WMP mi stale hlasi neznamy format...
Diky predem.
Honza

Obrázek uživatele JinyHonza
[1979] Reseni

Ahoj! Co pisou vys mi taky vubec nepomohlo...
Nainstaloval jsem tohle: http://xiph.org/dshow/downloads/ a uz to bezi jak ma...

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Děkuji Honzo za odpověď - mnou výše zmíněný plugin skutečně korektně funguje jen pod 32bitovým systémem.
Díky za tvůj odkaz, jistě to ostatním návštěvníkům, kteří používají 64bit, také pomůže! Ještě jednou, díky!

Obrázek uživatele Inferius

Ja mam doma celkem kvalitni repro, a zvuk od obycejne MP3 a flac je rapidni, zvuk z MP3 je takovy suchy zatimco FLAC krasne prokresleny

Obrázek uživatele TheALuminium

Není to nejen o kvalitní repro, ale také o kvalitním zdroji zvuku, tedy o slušné zvukové kartě a dále a to především jde o kvalitní MP3 s velkým datovým tokem, tedy 320kbps. Pokud si seženete takto kvalitní MP3 a porovnáte jí s FLAC souborem, tak rozdíl nepoznáte a ta MP3 bude stále menší.

Obrázek uživatele zm
[7839] Rozdíl

Rozdíl to je, je třeba si to pořádně poslechnout. Flac má více basů, více dynamiky ....

Obrázek uživatele Zvědavec
[2362] Editor

Nevíte někdo o nějakém freeware programu, pomocí kterého lze oříznout hudební soubor ve formátu FLAC? Pouze oříznout - zleva i zprava, přesněji řečeno začátek i konec. Thx.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Zkus třeba Audacity

Obrázek uživatele Mattaaa

Teda mně winamp flac soubory nepřehraje, vám ano?

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

mě určitě ano... máš Winamp aktualizovaný?


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.