DMA na PIO aneb co s nehorázně zpomaleným počítačem?

Avatar uživatele

Zdravím všechny,
tento můj poslední příspěvek je jakás takás odpověď na dotazy, proč jde počítač najednou celej až tak moc pomalu, že se zapíná několik minut..

Vše způsobuje změna diskového režimu z DMA na PIO.. jednoduše se projevuje tím, že počítač se zapíná někdy i minuty, vypalování trvá hodiny a procesor jede stále na max.

Co je DMA a PIO? DMA (Direct Memory Access) je typ režimu přenosu dat mezi mechanikou/diskem a rozhraním jemu příslušním - IDE (Sata). Je ho třeba míti zapnutý vždy, kdy to jen jde, pokud jsou s ním potíže, je lepší ho vypnout, a tak to sám dělá i Win XP, když s ním má problémy - jednoduše ho vypne a pak ho jaksi nechce zapnout. Je to typ toho rychlejšího přenosu, kdy se Procesor o data skoro vůbec nestará a ty jdou jen přes paměť, odkud si je programy berou. Naopak když nám DMA nejde, tak jde automaticky režim PIO (Programmable Input Output) a při přenosu při PIO prochází veškerá data přes procesor, a to ať je jakkoliv silný, věřte, že bude vytížen vždy na 100%...

Sám jsem s tímto režimem měl osobní zkušenost a opravdu to nikomu nepřeji, systém se z 15ti sekundového spouštění přesunul na 6ti minutové, při práci disku praskalo v reprácích, vypalování nebylo možné dokončit za jeden den..
Ale teď již k řešení.. to je velice jednoduché, ač se vám to nemusí zdát...

Každá základní deska má řadiče IDE (Sata) pro pevné disky/mechaniky, které jím komunikují se zbytkem počítače a tak je mezi nimi nutno ty data nějak přenést, to nám zprostředkovávají režimy přenosů přes řadiče. K nim jsou nainstalované ovladače pro co nejrychlejší možný přenos dat. Pokud vám ale na PIO přepne sám systém, standardně není možné ho přenout zpět na DMA, prostě si to Windows blokuje, takže musíme ovladač odstranit, ale nebojte se, Win má v sobě implementovaný základní řadič pro všechny základní rozhraní, jinak by ho nebylo možné ani nainstalovat, takže se ničeho bát nemusíte, po restartu počítače vám systém detekuje nový HW, alias odinstalované zařízení, jednoduše jej dáte nainstalovat a je to. Po jeho znovu nainstalování už bude možní přepnout zařízení na DMA a je vyhráno.

To ze stručného popisu a teď jak na to:
Nejprve tedy ověříme, zda je disk opravdu v PIO - ve startu zmáčkneme pravým tlačítkem myši (dále RMB) na Tento počítač a zvolíme Vlastnosti, přejdeme na kartu Hardware a zde spustíme Správce zařízení. Zobrazí se nám strom všech částí HW počítače, nás ale zajímají řadiče, tudíž vyhledáme Řadiče IDE ATA/ATAPI a projdeme si Primární a Sekundární kanály (je li jich tam více) - RMB -> Vlastnosti na kartě Upřesnit nastavení, dokud nenajdeme ten s PIO, pak mu zkusíme ve volbě Režim přenosu nastavit DMA, pokud ale nepůjde, tak jednoduše dáme na ten prim/Sek kanál RMB -> odinstalovat. Po restartu systému ho jen znovu nainstalujete, resp. Windows si ho nainstaluje sám a vy už ho můžete stejným způsobem vesele zapnout :)

Bohužel vám nemohu pomoci fotodokumentací, takže pro ty větší laiky přikládám link, na kterém najdete podrobnější postup a fotky, viz: http://www.cdr.cz/a/14509
Tak ať vám ty křemíky šlapou tak, jak mají ;)

Průměr: 4.1 (13 votes)

Obrázek uživatele TheALuminium

Pěkné a stručné, jen pro laiky dodávám odkazy na sběrnice typu IDE - http://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8D%C3%ADta%C4%8Dov%C3%A1_sb%C4%9Brnic...

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

díky, jen jsem to asi doela blbě nazval, přemejšelel sem nad tim dlouho, ale nic lepšího mě nenapadlo..
k těm sběrnicím, byl to článek o problému s PIO, nikoliv o sběrnicích, tak jsem to moc nerozváděl..
na sběrnice a tak celkově o tom, jak to v tom počítači funguje mam spaseno v příštim článku..

Obrázek uživatele TheALuminium

Jenže každý neví co si má představit pod pojmem SATA, nebo IDE ;) ... proto to dodávám příspěvkem. Navíc v článku píšeš o IDE jako by to bylo SATA, ale to není pravda =)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

to sice není, ale win ti to stejně zobrazuje všechno jako IDE řadič :D každopádně to tu neni podstatný, ale díky za upřesnění :)

Obrázek uživatele jose.porsche

VÝBORNÝ ČLÁNEK!!!!! Právě mi to vyřešilo několikaměsíční problém, který jsem už řešil i reinstalací, což mě teda moc nebavilo!!! Pak se to stejně objevilo znovu. Právě většinou po modré obrazovce smrti, kdy WIN ,,něco" udělal a bylo vymalováno - start počítače na půl hodiny v nejlepším případě a nedalo se na notebooku vůbec pracovat. Takže díky!!!! ;o)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

přesně z tohoto důvodu tuto "práci" děláme a tyto články píšeme :) je fajn, že to i někdo čte :))

gratuluji k řešení, v případě jakýchkoliv problémů se obrať na fórum, rádi tvé dotazy zodpovíme.. ;)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Taky diky za vyreseni problemu,takova banalita a jak jsem se u notasu navztekal.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

měl jsem stejný problém, když se mi to poprvé stalo :))

Obrázek uživatele erico.sylvester

...mám XP a PIO mi tam skočil a nešel změnit...nešel ani reinstalovat Windows z mechaniky ani USB a nepomohly ani odinstalace mechaniky ani prim a sec kanálů a o restartu opět PIO s tím,že systém odmítal každou mechaniku a pokus o reinstalaci až po opakovaných pokusech začalo bootování z mechaniky a až potom se zadařilo takže kdyžtak zoufalci volejte 605524514:-).

Obrázek uživatele brodak

Děkuji, vyřešilo to můj problém.
už jsem se chystal na reinstal, ale nebylo to potřeba.

Spíš mě zajímá proč to bylo přehozené...

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[8046] Díííík

-tak i po letech, když jsem zapomněl tenhle postup a hledal jsem ho na netu, tenhle článek pomohl:o) Díky moc, zdravím!
Tom

Obrázek uživatele Leonidas

Po všech marných pokusech změnit režim PIO na DMA jsem náhodou nakopnul "režim nouze s prací v síti" a tam jede vše OK.
Nevíte někdo co s tím?

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Je to užitečné i po letech! Originální Windows XP SP2 fungovaly normálně, ale po aktualizaci na SP3 katastrofální zpomalení. Uvedeným postupem se vše vyřešilo. Vřelý dík autorovi !!!


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.