ČR zaměstnává po Slovinsku nejméně žen v IT odvětví

women it professionalsČeský statistický úřad zveřejnil před časem studii, která odhaluje, že v České republice klesá počet žen, které pracují v IT oborech. Česká republika patří kvůli nízkému podílu žen zaměstnaných v IT k nejhorším státům v Evropě.

<script type='text/javascript'></script>


Dle nejnovější statistiky je v Česku v IT oblasti zaměstnáno pouze 7 % žen, zatímco v roce 1995 něžné pohlaví tvořilo na těchto pozicích více než třetinu všech zaměstnanců. V číslech to představuje úbytek z 20 tisíc na 9 tisíc žen. Naopak počet "ajťáků" mužů se v průběhu 20 let ztrojnásobil.

Česká republika aktuálně zaujímá v evropském žebříčku ženského zastoupení pracujícího v oblasti informačních technologií druhou nejhorší pozici. Číslo se však každým rokem snižuje. Za ČR se umístilo pouze Slovinsko s 3,6% podílem žen. Nejvíce žen zaměstnaných v IT odvětví najdeme v Rumunsku s 28% podílem, v těsné blízkosti je Lotyšsko s 27 % a třetí příčku patří Irsku s 22 %.

Poptávka IT zaměstnání pro ženy je na trhu práce vysoká, bohužel jejich zájem až tak velký není. Jedním z důvodů je malý počet dívek, které mají zájem o informační technologie. IT obory studuje každým rokem 16 % žen. "Zapojení žen do studia v oblasti IT je bohužel trvale nízké. Pokud ovšem studentky máme, tak jsou dle mého názoru spíše nadprůměrné a ve svém studiu a i řešení projektů velmi pečlivé," uvádí docent Roman Jašek, ředitel Ústavu informatiky a umělé inteligence Fakulty aplikované informatiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Důvodem, proč klesá zaměstnanost žen v IT oborech, když se počet studentek nemění, je ten, že si ženy po škole sice vybírají zaměstnání, které s IT souvisí, ale pro statistické účely spadají do jiné kategorie. Například ICT v medicíně anebo výuka komunikačních technologií na středních školách, kde je až 33% zastoupení žen. Jako klasický programátor pracují pouze 3 procenta žen.

Ženy se obecně domnívají, že práce s počítači je spíše výsadou mužů. IT obory na školách pro ně proto nejsou až tak atraktivní, ale pokud se pro tyto obory rozhodnou, mají vynikající studijní výsledky a malou konkurenci na trhu práce. Zaměstnavatelé u některých pracovních pozic dokonce dávají přednost ženám, neboť jsou pečlivější a komunikativnější než muži.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.