Computer Yoga? Naučte se cviky pro relaxaci těla i mysli

Computer Yoga

<script type='text/javascript'></script>


Dlouhodobé sezení u počítače v žádném případě neprospívá našemu zdraví. Mohou se dostavit četné zdravotní problémy, které nás budou pronásledovat až do konce života, pokud jim nebudeme věnovat dostatečnou pozornost. Únavě organismu můžeme předcházet krátkým jógovým cvičením.

Člověk není odjakživa uzpůsoben k tomu, aby seděl dlouhé hodiny v jedné pozici a zíral do monitoru. Administrativní práce u počítače nebo na notebooku může způsobit únavu, psychické vyčerpání, bolesti hlavy a zad, zhoršení zraku nebo zánět šlach. Jako prevence proti nepříjemným obtížím může sloužit pravidelná přestávka. Odborníci doporučují udělat si přestávku každou hodinu aspoň na deset minut. Zaměstnanec se může projít nebo aplikovat protahovací cviky.

Pro účely snadného protažení celého těla v kancelářském křesle slouží Computer Yoga neboli počítačová jóga, která vám během několika minut pomůže zregenerovat tělo i mysl před další prácí. Stačí se naučit pár jednoduchých cviků, které můžete provozovat kdykoliv ve volné chvilce. 

Cviky určené pro: 

A) vrchní část těla 

1. Uvolněte krční svaly otočením hlavy doprava a doleva. Natáhněte hlavu střídavě směrem dopředu a zpět. 
2. Přitáhněte ramena k uším a povolte. Poté kružte rameny na jednu stranu a po chvíli na druhou. Cvik několikrát zopakujte. 
3. Dejte si ruce za hlavu a udělejte úklon na jednu a na druhou stranu. 

B) spodní část těla 

1. Dejte chodidla celou plochou na podložku a chvíli se soustřeďte na vaše spojení se zemí. Pohybujte nohama po podlaze a uvědomte si, kterými částmi nohou se dotýkáte země.

C) celé tělo

1. Namasírujte si rukama všechny části svého těla od hlavy až po paty.
2. Položte si ruku na břicho a nacvičte si hluboké břišní dýchání. Vnímejte, jak se vaše ruka zvedá s každým nádechem a klesá s výdechem. Začněte pozvolna a tempo dechu postupně zrychlujte.

D) obličej a ruce

1. Dejte si ruce na oči a jemně je dlaněmi masírujte. Poté přejděte k masáži obličeje.
2. Palcem pravé ruky si stiskněte pravou nosní dírku a zhluboka dýchejte levou nosní dírkou. Palec postupně vyměňujte za ukazováček, prostředníček a prsteníček pravé ruky, stále nadechujte a vydechujte pravou nosní dírkou. To samé udělejte i pro levou nosní dírku. Střídejte tak dlouho, dokud nebudete mít pocit vnitřního klidu a harmonie.

E) vnitřní pocit klidu 

1. Pohlaďte si bříško a v duchu si opakujte "Beru věci takové, jaké jsou. Jsem plný pozitivní energie". Najděte vnitřní klid.
2. Své prsty na rukách (kromě palce) propleťte do sebe a položte je na břicho. V této meditační poloze kružte palci kolem sebe a představte si, že jste nadpozemská bytost plná klidu.
3. Dejte dlaně před sebe a otočte je směrem vzhůru. Pošlete někomu imaginární světlo a řekněte: "Posílám světlo ..., ať jsou všichni lidé šťastní.
4. Třete dlaněmi o sebe u svého srdce a nechte se na dálku osvítit libovolným osvíceným mistrem, na kterého budete myslet.
5. Dejte si ruce na kolena nebo žaludek. Uklidněte svou mysl a představujte si, že vesmírná energie prochází celým vaším tělem a dává vám sílu. Začíná u hlavy, pokračuje přes hrudník, břicho a pokračuje do horních a dolních končetin.
6. Na jednu minutu přestaňte přemýšlet. Jednoduše se posaďte a na nic nemyslete. Pomořte se do hluboké relaxace.
7. Uvědomte si, jakou pozitivní myšlenku vám cvičení přineslo a řekněte ji nahlas, například "Jsem pozitivní a jdu svou cestou s optimismem."

Jestliže jste větší fanoušci jógy, u každého cviku si v rytmu svého dechu pro sebe opakujte slabiku óm.

Průměr: 1 (1)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.