BIOS aneb "tunění" hardwaru krok za krokem

Dost bylo tajemných příkazů BIOS. Dostaňte ze svého počítače co nejvíc, protože v KAŽDÉM počítači čeká na probuzení dalších zhruba 20% výkonu.

<script type='text/javascript'></script>


Díky freeware programům dodávaných výrobci základních desek si můžeme od útrap nepřehledného BIOSu odpočinout. Nahlédněme tedy pod roušku tolik záhadného BIOSu.

Krok první: příprava -> přečtěte si základní desku
CPU-ZJeště než začnete s laděním, musíte vědět, jak je vaše základní deska v tuto chvíli "našroubována", a které šrouby můžete ještě drobet přitáhnout. Právě k utahování těchto "šroubů" dodávají výrobci základních desek utility, ať už na přiloženém CD nebo je nabízejí na internetu. Pomocí těchto prográmků zjistíte údaje o BIOSu, o čipové sadě a řadu dalších informací. V případě, že výrobce nástroje neposkytuje, můžete požít šikovný alternativní nástroj CPU-Z.

Po instalaci a spuštění tohoto nástroje (viz obrázek) ihned zjistíte, jaký procesor v počítači máte, na jaké běží frekvenci (Core Speed), najdete zde také násobič (Multiplier) a rychlost sběrnice (Bus Speed) - to jsou hodnoty, které budete potřebovat po následné "tunění". Klepněte na záložku "Mainboard", která vám prozradí, jakou verzi BIOSu vlastníte (BIOS – version), i jaká čipová sada je na vaší základní desce. Záložky "Memory" a "SPD" vám ukáží vše o tom, co potřebujete vědět o operační paměti vašeho stroje.

Krok druhý: další příprava -> bezpečnost a vybavení
Jelikož je tuning základní desky poněkud rizikový, bude nejlepší provést ještě před jeho započetím několik důležitých opatření. Měli byste si také nainstalovat nějaké testovací programy, abyste zjistili, kterak jste dopadli a zdali přetaktování proběhlo úspěšně.

SpeedFan1) Vytvořte si zálohu: může se stát, že vám Windows po přetaktování nenaběhnou. Pokud se tak stane, změňte nastavení BIOS na původní hodnoty (pomocí kolonky "Load Setup Defaults"), to vám pomůže bezpečně nabootovat. Ovšem v extrémních případech vám hrozí ztráta dat, doporučuji tedy provést zálohu důležitých souborů.
2) Instalace monitorovacích nástrojů: další riziko je spojené s přehřátím komponent počítače. Pokud jsou komponenty vystaveny nadměrnému teplu, rapidně se zkracuje jejich životnost. Když najedete do BIOSu, tak v kolonce "Power | Hardware Monitor"již vysledujete teplotu a rychlost otáčení venitlátorů. Pokud preferujete práci v pohodlném prostředí, můžete zvolit další zajímavý program - SpeedFan.

HDDlife ProZáleží samozřejmě na vaší základní desce, které ventilátory budete moci sledovat. Jestliže v záložce "Readings" neuvidíte žádné hodnoty, znamená to, že vaše deska s tímto není vůbec kompatibilní. Pokud vaše deska s programem spolupracuje, můžete si v záložce "Charts" vybrat specifické oblasti, které chcete mít pod dohledem. Zde si můžete nastavit co a u čeho by mělo být sledováno (např.: CPU -> jeho teplota). Monitoring pevných disků pomocí programu SpeedFan najdete v záložce "S.M.A.R.T.". Bohužel musím upozornit, že si tato funkce s mým testovacím laptopem s Windows Vista vůbec nerozuměla, avšak pod Windows XP běží vše v pořádku. Nebude-li vám program SpeedFan správně pracovat, doporučil bych alternativu v podobě programu HDDlife. Ten zajišťuje ty samé funkce jako předcházející SpeedFan. V pohodlném prostředí Windows Vista si lze tento prográmek navíc včlenit i do postranního panelu, jako další gadget.

Krok třetí: nastavení testovacích programů
K zjištění, zdali se vám skutečně podařilo výkon vašeho počítače zvýšit, slouží testovací programy. Pokud používáte operační systém Windows XP, bude se jednat o prográmek PCMark 05, nebo jste-li uživateli Windows Vista, bude vás jistě zajímat prográmek PCMark Vantage. Oba tyto prográmky získáte na stránce www.futuremark.com.

Po startu těchto testovacích programů se musíte přes e-mail zaregistrovat a kliknout na "Trial". Vlastní test spustíte kliknutím na "Run Benchmark" - změříte tak výkon svého počítače. V průběhu testu se kromě jiných věcí spustí video, bude se používat webový prohlížeč, zaeditují se fotografie, simuluje se hraní her. DŮRAZNĚ VARUJI, nedotýkejte se během testu klávesnice ani nesahejte na myš. MOHLY BY SE TAK VÝSLEDKY TESTU ZNATELNĚ OVLIVNIT. Výsledek testu si zapište nebo uložte, abyste ho měli později k dispozici pro srovnání testu po tuningu.

Krok čtvrtý: nejnovější update = nejvyšší výkon
Nyní máme vše připraveno a můžeme se pustit do ladění. V první fázi ladění se nemusíte vaší základní desky ani dotknout. Aby měl tuning patřičný efekt, měli byste mít nainstalované nejnovější ovladače a také poslední verzi BIOSu. Nedodává-li výrobce základní desky nástroj pro update BIOSu, doporučil bych alternativu v podobě dvou chytrých prográmečků: můžete využít program Uniflash nebo také Dr. DOS BIOS Boot Disk, jež jsou oba dostupné na následujícím URL ( www.wimsbios.com/biosutil.jsp ). Abyste zjistili nejnovější ovladače, bude se vám hodit prográmek Everest Ultimate Edition. Když tento nástroj naběhne, tak si okamžitě zjistí hardwarovou konfiguraci. Až skončí, vyberte "Report |Report assistant" (v české verzi "Zpráva" a pak "Asistent zpráv"), zužte výběr jen na hardware ("Only hardware report“, v české verzi "Zpráva jen o hardware") a vytvořte soubor HTML. Má to tu výhodu, že uložíte stránky výrobců komponent, a pak už jen lehce přijdete na poslední ovladače. Pokud jsou k dispozici nové ovladače, nainstalujte je. Po kompletním updatování počítače si ho znovu otestujte pomocí PC Marku. Na testovacím počítači se mi podařilo z původních 3027 bodů vyhnat až na 3299 bodů, což je zvýšení výkonu asi o 9%.

Krok pátý: akcelerace -> automatické přetaktování
Konečně je na čase pořádně zahýbat se základní deskou nad její standardní možnosti. Téměr všichni výrobci mainboardů dodávají nástroje, které umí snadno a automaticky přetaktovat. Předvedu vám to na desce Asus X51L, podobně však můžete postupovat i u většiny jiných základních desek od různých výrobců.
Chcete-li "tunit", z už zmiňovaného pohodlného prostředí rozhraní Windows, budete potřebovat přetaktovávací nástroj od výrobce vaší základní desky - například OC Guru v případě, že vlastníte desku od Abit, nebo Easy Tune pokud máte desku od Gigabyte, nebo jako v mém případě AI Suit od Asusu.
Tak tedy začněme s přetaktováním.

Vyberte "AI NOS" pro automatické přetaktování pomocí programu AI Suit. Dál vyberte volbu "Manual" pod "NOS Mode", kde nastavíte citlivost na "Auto". Nástroj přidá rychlost procesoru a nastaví automaticky jeho výkon, avšak to udělá tak chytře, že vyzkouší, kolik toho procesor ještě snese. Aby nové nastavení nabralo efekt, musíte počítač restartovat. Této příležitosti využijte tak, že se podíváte do nastavení BIOSu pod "Advanced|JumperFree Configuration" jestli je "AI Tuning" nastaven na "AI NOS", a zda je mod na "NOS Mode" nastaven na "Auto". Pokud tomu tak není, nastavte tyto volby ručně, a pomocí klávesy F10 nastavení uložte a vraťte se do Windows.

OCCTNakonec si zkontrolujte, jak si počítač po přetaktování vede, především, zda-li je stabilní. Pro tyto účely bych doporučil program OCCT Perestroika, který je dostupný na stránce www.ocbase.com/perestroika_en/. Po startu programu vyberte ze seznamu "Custom (Infinite)" a pak vedle "Mix", a poté tlačítko "ON". To spustí zátěžový test, který prověří stabilitu paměti a procesoru. Pokud test doběhne bez problémů, funguje vše tak, jak má.
Pokud vám Windows po přetaktování nenaběhnou, musíte změnit nastavení v BIOS na původní hodnoty a vyzkoušet AI NOS znovu. Tentokráte však s volbami "Advanced|JumperFree Configuration|AI Tunnig".

Neoznámkováno

Obrázek uživatele TheALuminium

Nechápu Thunderfiste, jak se můžeš pouštět do takovýchto témat, kterým ani pořádně nerozumíš. Nechápu, proč se nedržíš radši novinek a článků o zajímavostech ze světa, protože to co jsi napsal, je dost hrůza, řekl bych až pošetilé.

1) Název článku neodpovídá obsahu, píšeš „BIOS aneb tunění hardwaru“ ale BIOSu se nevěnuješ skoro vůbec a navíc píšeš obecně o hardwaru a přitom jsi uvedl pouze malé přetaktování CPU. Asi jsi zapomněl, že se dá taktovat jak grafická karta, která herní výkon ovlivní nejvíce a také operační paměť, sice má minimální vliv na výkon, ale je to důležitý hardware.
2) O 20% zvýšení výkonu pomocí těchto utilit od výrobců MB, to je opravdu pošetilé tvrzení =) … jestli max 10% tak to už je hodně a dál bych se k tomu nevyjadřoval …
3) Nejefektivnější taktování se vždy provádí bez těchto zjednodušených utilit a to v BIOSu. Tyto utility slouží jen pro dobrý pocit uživatelovi základní desky. Aby si myslel, že si opravdu pomohl.
4) Píšeš tu, že „Pomocí těchto prográmků zjistíte údaje o BIOSu“ což je samozřejmě hloupost. Pomocí těchto programů zjistíš údaje o základní desce a jiné informace, které se i některé berou přes BIOS, ale rozhodně to nejsou údaje o BIOSu, protože takové informace by byly k ničemu pro taktování.
Taky tam píšeš, že budeme potřebovat znát multiplier, bus speed atd. … to by mě tedy zajímalo, k čemu to potřebuju znát, když ses k tomu pak nikde nevrátil a nechal si to automaticky přetaktovat tou utilitou.
5) Nezdůraznil jsi, že taktovat se nedá na každé desce. Některé základní desky ti procesor nepřetaktují, protože k tomu prostě nejsou uzpůsobené a navíc celé to prezentuješ na notebooku, který ani pro taktování není vhodný. Já mám totiž taky ASUS X51L a vím, že mi zde přetaktování viditelně na výkonu nic nepřidá. Možná kdybych dělal v BIOSu psí kusy tak možná, ale to bych musel mít velmi dobře provedené chlazení, čímž pádem by z toho nebylo mobilní zařízení a tím se dostáváme k dalšímu bodu.
6) Co takhle se zmínit o tom, že taktováním snižujeme životnost hardwaru? Navíc ten hardware je poté také dobré chladit a to je další věc, kterou jsi nezmínil. U taktování platí zásada -> chladit, chladit a to třetí slovo si domyslíš =)
7) Testovací programy jsou sice pěkné, ale pokud taktuješ CPU, je potřeba testovat před náběhem do systému, tedy v bootovacím režimu. Tam se dá přesvědčivě testovat stabilita, ale v operačním systému, kde každá aplikace a proces využívá CPU je to dost zkreslené a může to v člověku také vyvolat klamný pocit, že se mu podařilo nataktovat, ale pak ho čeká série pádů celého systému. Stejně tak to platí pro ostatní hardware, kromě grafiky, na kterou tyto programy pro bootovací režim nejsou, což je pochopitelné, protože grafické rozhraní se načítá až s ovladači v operačním systému.
3DMark na CPU? Neříkám, že 3DMark neumí otestovat CPU, ale jsou i lepší programy a jsou i freeware, ale nevytýkám ti to, taky se dá.
8) Také jsi mohl zdůraznit, že taktováním padá záruka na hardware, ale to zvětšováním napětí a jelikož ses tomuto nevěnoval, tak to nebudu brát ani jako chybu.
9) „nedotýkejte se během testu klávesnice ani nesahejte na myš.“ :-D … testy se tímto opravdu moc nezhorší, hlavně se jedná o propustnost pamětí, když se jedná o pohyb myši a klávesnice ale celý test 3DMarku se tak „brutálně“ doopravdy nezkreslí. Tolik bych to nezdůrazňoval. Navíc neznám moc lidí, kteří by při testu na něco klikali, nebo hýbali s myší, když to stejně nic neudělá, kromě klávesy „Esc“ =)
10) Pobízíš lidi, aby si flashovali CMOS paměť BIOSu. Četl jsi ustanovení výrobce základních desek, že není dobré a ani nutné flashovat základní desku, pokud všechen hardware a periferie komunikují správně? Taky by někdo mohl při tom flashování udělat chybku, nebo čistě náhodou mu někdo vytáhne PC ze zásuvky (vím, že je to málo pravděpodobné, ale znáte to =) když něco v danou chvíli nepotřebujete, tak se to zrovna stane) a poté může základní desku rovnou hodit do koše.
11) Napadlo tě, že když někdo bude podle tohoto testu taktovat sestavu a pak mu zčerná monitor, tak si nebude vědět rady? Ano bude chtít resetovat nastavení v BIOSu tak, jak jsi napsal, ale co když po spuštění PC bude mít opět černou obrazovku? Neuvedl si, že v takovém případě, je potřeba resetovat paměť BIOSu ručně na základní desce. Buďto pomocí malého jumperu vyndáním a zandáním, nebo vyndáním baterky na pár vteřin.
12) Body v 3DMarku ti ani nechci moc věřit, ale jelikož se také jedná o můj notebook a vím, že má kvalitní CPU, tak je to i možné, ale ten výkon nikde nepoznáš. 200 bodů při standardu 3000 je opravdu malinký rozdíl.
13) „bude se vám hodit prográmek Everest Ultimate Edition“ víš kolik stojí licence tohoto programu? Takže pro všechny co to budou číst, doporučuji si stáhnout Everest Home Edition, který je freeware.
14) K tomu taktování se ani snad nebudu vyjadřovat, protože nejsme web, který by se tím zabýval, protože nikdo z nás není tak zkušený, aby se pouštěl do tak složité a poměrně nebezpečné operace. Od toho tu jsou jiné weby jako pctuning.cz nebo extrahardware.cz a jiné.
15) Nejpodstatnější bod, který ti tam chybí je, že uživatel to dělá na vlastní riziko a hrozí trvalé poškození hardwaru.

Pokud bude někdo číst tento komentář, tak si asi řekne, že jsem se zbláznil, že jen kritizuji a nic dobrého na tom nenajdu. Popravdě já to dobré ani nehledám, protože články pana „redaktora“ Thunderfista sleduji od jeho počátku zde na PCP a nelíbil se mi snad ani jeden. Tento poslední to završil.
A pro autora bych měl ještě poznámku. Měl jsi začít jednoduchými články typu aktuality a jiné a ne hned návody/průvodce, na které nemáš dostatečné zkušenosti a jak je vidět ani nejsi schopen si ty znalosti doplnit z internetu.
Promiň, ale ty si jen hraješ na redaktora … měl by sis rozmyslet svoje působení na PCPoradenství.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

No tak na Adamův komentář nemám co dodat.. hodně jsem se učil od něj a myslím, že stále ví víc on než já :D v jeho "opravě" nechybí snad nic, možná jen že místo kritiky chybí oprava jak to teda udělat, ale myslím, že by to bylo plýtvání slovy a bylo by lepší napsat nový návod.. Mě tu nepřísluší právo kritizovat, jsem jen "malý kluk" co se dostal na PCP a naučil se tu mnoho užitečných informací, ale musím říct za sebe, že už v pulce článku jsem kroutil hlavou nad návodem pana "redaktora" jak jej zmiňuje Adam, a Adam vyjádřil vše, co bych na tento návod napsal já, možná i víc, díky svým zkušenostem.. já bych si spoustu věcí v té chvíli ani neuvědomil.. Každopádně není doprí psát o něčem, o čem nic nevíme, já už na to několikrát doplatil..

Obrázek uživatele David Ryvola

Souhlasím... Není dobré psát o něčem, o čem nic nevíte a opět souhlasím s tím, že k Adamovu komentáři není co dodat. Moc se mi jeho komentář líbil, ne snad proto, že se tam objevuje samá kritika, ale proto, že celkově dobře popsal co chybí danému článku a co je špatně v obecném slova smylu....

Když jsem si přečetl nadpis, kde se objevilo slovo BIOS, hned jsem si řekl: Paráda, něčemu se konečně z oblasti BIOSu přiučím, ovšem ve článku jsem se setkal více s programy, než s BIOSem samotným a celkově jsem se v tomto průvodci tak nějak ztratil...

Když vidím co Adam všechno popsal jako chybné a vím, že nějaké zkušenosti a znalosti má (nešplhám), tak doporučuji návod předělat.

Obrázek uživatele BoB

Většina výčitek zde už byla zmíněna.

Do nového návodu bych snad víc doporučil zabývat se BIOSem a vzít podrobně třeba jen taktování CPU, než-li nakousnout od všeho něco a nedotáhnout ani jedno do konce.

Když jsme u toho CPU, nenašel jsem zde, jak poznám, že jsem přetaktoval moc a jak mam zjistit, jestli je systém s tímto taktem stále stabilní. Ke zmíněnému násobiči CPU (Multiplieru), některé desky tuto funkci vůbec neumožňují, jsou v nabídce, ale při zvýšení se nic nestane, musel by se mechanicky přepálit můstek na desce (nebudu popisovat který kde a jak, sám jsem se do toho radši nepouštěl) a do toho se asi většině uživatelů také chtít nebude.

Také byste nemusel používat tolik programů, stačil by již zmíněný EVEREST home edition.
Na prvním místě bych také doporučil si v BIOSu nastavit kritickou teplotu, při které se nám PC vypne, abychom si hned zbytečně celý hardware neodpálili.

Na konec snad jen dodám chladit, chladit, chladit nebo se do taktů vůbec nepouštět. Zbytečně zkrátíme životnost daného hardwaru a výkon si tím také moc nezlepšíme. Pokud k tomu nemáme dobře taktovatelný hardware, který se ale stále musí pořádně chladit.

Obrázek uživatele MirekPluskal

Dobrý večer.Přečetl jsem si komentář od ALuminia.Hodně věcem jsem porozuměl,ale co dále?Kdybych vlastně chtěl použít návody tzv.pana redaktora a nedej bože,by se stalo něco s mým počítačovým systémem,co by se potom dělo dále?Může mi to někdo vysvětlit?Nejsem zas až takový odborník,abych poznal,jestli jsou některé věci z toho návodu špatné.Díky za odpovědi...

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

To tu právě řešíme, ale nemá cenu psát opravu článku do komentářů.. Já nevím, jak si to chlapci v týmu rozloží, ale dříve nebo později se všichni dočkáme opravy článku se správnými informacemi.. Zatím ale ještě nevím, jak se vyjádřil ke svému šlánku autor a jak se to bude vlastně řešit, očekávám, že někdo z týmu napíše nějaké informace, jak co bude probíhat..

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Osobně jsem se nechtěl k článku vyjadřovat, hodnotit ho, nebo kritizovat, či jinak rozpitvávat. S autorem se znám osobně, proto to nebudu řešit zde v komentářích, kde kritiky padlo už dostatek.

Tobiasi, pochybuji, že se někdo pustí do opravy článku, já to rozhodně dělat nebudu. Ač už kvůli tomu, že zadané téma znělo:
Bios – specifikace, bootování, restart biosu a o žádném taktování nebyla řeč, tak i proto, že zde se touto problematikou nezabýváme a jestli někdo udělá článek na téma taktování procesoru, ram a GPU, bude to opravdu, až s tím budeme mít všichni o mnoho větší zkušenosti. A to na takové úrovni, aby jsme mohli radit ostatním.

Ovsem opravného článku se na zadané téma možná dočkáte, proto nadále sledujte Naší práci :)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Já jsem myslel, že teřba Adam by se toho ujal. Ano, tak odsu z poradny nikdo nemá zkušenosti hodné profesionálního overclockera, ale myslím, že Adamovy znalosti jsou dosti vysoké, aby byl schopný nějaký kvalitní návod vyprodukovat.. Samozřejmě je rozdíl v teoretických a praktických zkušenostech, ale nějaký jednodušší článek, který by se taktování věnoval v menší míře a upozorňoval by přitom na veškerá rizika s taktováním spojená by se napsat dal.. A pokud ne, bylo by nejlepší, kdby tento mylný návod byl smazán..

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Myslím si, že nastal správný čas pro přidání i mého příspěvku…

Mojí hlavní náplní práce, mimo vedení a programování služeb, je také samozřejmě vedení obsahu. Jak zde již naprosto správně Ondřej zmínil, mé zadané téma znělo úplně odlišně. Netroufl bych si ani takové těžké a velmi specifické téma zadat. Standa si jej však vybral a zpracoval je po svém a úplně jinak, než bylo zadáno. Musím zde také uvést, že článek než vyjde, samozřejmě projde mou korekturou (pravopisnou) a lehkou korekturou obsahu. (Kdybych měl si vyhledávat každý pojem, co kdo napíše, asi bych se z toho zbláznil. :) Proto lehkou – za obsahovou stránku si ručí každý autor sám.) Když se mi dostal tento článek do rukou, věděl jsem hned, že jde bohužel o brak. Kdybych však článek odmítl, jak někdy i normálně dělám (naštěstí ne moc často, mám skvělé redaktory), ztratila by celá práce smysl. Proto jsem se rozhodl předhodit článek přímo vám a nechat na vás, abyste VY sami redaktorovi ukázali, že tahle práce není kvalitní. Bude to mít daleko větší váhu, než kdybych jej jen odmítl a jeho vyhodil (byl by to jen můj subjektivní názor, což jsem bohužel v jeho případě již několikrát uplatnil a viděl jsem, že takhle to dál nejde).

Proto bych zde chtěl poděkovat Adamovi, kterého jsem ihned po vydání tohoto článku upozornil na "kvalitu" textu. Adam zareagoval rychle, a naprosto nad rámec mého očekávání. Proto mu patří velký dík.

PCP se samozřejmě snaží podávat jen čisté a kvalitní informace, a já věřím, že se nám to doposud dařilo. Uvědomuji si však, že toto nebyl zrovna nejčistší krok. Důvod jsem ale snad již vysvětlil. Povedlo se mi to, co jsem očekával – dosáhnout vašich skvělých a rychlých reakcí. Jelikož samotný autor ještě nezareagoval, mám i pocit, že o tomto svém "úspěchu" ani neví, článek nemohu smazat. Proto jsem se rozhodl jej odstranit z PCP obsahu a přesunout jej na autorův blog.

Na dotaz, zdali bude článek přepracován, není lehká odpověď. Přímo na téma tuning se zde článek nejspíš neobjeví (je to moc specifické a odborné téma). Na téma BIOS však již něco slíbit mohu. A rozhodně použiji i úvodní myšlenku tohoto článku, která jediná je v pořádku – užití v systému testovacích utilit (samozřejmě že ne na overclocking). Což však mohu potvrdit, že nebude již od tohoto autora. Jak jsem již uvedl výše, nebyl to první případ nekvalitního obsahu. Standa proto tímto u nás jako oficiální redaktor končí. Věřím, že se jistě k tomuto článku vyjádří, a třeba v budoucnosti nás překvapí tady na blogu nějakou solidní prací, jako například byla jeho "jediná" o nakupování.

Snad jsem žádný dotaz zde položený nepřehlídl. Moc se omlouvám i za sebe, že jsem použil takovouto metodu zhanobení, ale dá se říci, že jsem neměl jinou možnost. Proto se za sebe znovu omlouvám a věřím, že tato práce bude sloužit jako odstrašující příklad…


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.