Nebezpečí internetu aneb co je to HOAX

Štítky:

Užití internetu nepřináší nejen výhody, mezi které můžeme počítat rychlou komunikaci či takřka neomezený zdroj informací, ale také jistá negativa: v podobě rozmanitých druhů virů či falešných zpráv narušují náš soukromý život. Co tedy zahujeme pod pojmem hoax a jak se mu bránit?!

HOAX jedním slovem: smyšlenka!
Falešná zpráva, které se snaží v lidech nahodit úzkost, falešné pocity či přesvědčit čtenáře o nějaké mystifikační události. Nejčastěji se k nám dostává v podobě e-mailu. Může mít hned několik následujících podob:

1/ Smutné a tragické příběhy ze života lidí, které může zachránit jen váš sponzorský dar. Často jsou k článku přibalené i odstrašující fotografie.

2/ Různé druhy varování, ať už před útokem z kybeetického tak i z reálného světa.

3/ Zajímavé obchodní nabídky na rychlý výdělek či nová výhodná pracovní místa, často v zahraničí.

4/ Nejčastější podobou asi bývají tzv. „řadové e-maily“. To jsou zprávy typu: „Pošli to rychle dál, nebo se stane něco strašného …“

S hoaxem se můžeme také setkat i v komunikátorech, jakým je například u nás nejoblíbenější ICQ. Zde jsou nějaké jeho podoby:

1/ Neautorizujte kontakt s nickem *****, je to vir, který se šíří po ICQ …..

2/ Od 1.1. 2007 bude ICQ placené. Pokud chcete jej dále využívat zdarma, pošlete tuto zprávu dalším 15 lidem ve vašem kontakt listu do jedné hodiny od obdržení této zprávy.

Jak se bránit?
Základem všeho je prevence. Obdržíte-li nějakou zprávu takového znění, rozhodně ji neposílejte dál, ale naopak ji smažte a odesílatele informujte, že se jedná o hoax. Pokud si nejste jisti přítomností hoaxu, navštivte nejlepší web zabývající se touto tématikou:

Do vyhledávacího formuláře zadáte část e-mailu a systém prohledá aktuální databázi. V jiných případech můžete využít přítomnosti hoaxového fóra.

Nenechte hoaxy vítězit! I bez nich na nás číhá všude spousta nebezpečí.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele arietu
[1866] Hoax?

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se jedná o hoax - dostala jsem email s přílohou s fotografií malé holčičky, která má prý rakovinu mozku a přeposíláním této zprávy, dostane jakási společnost AOL 5 centů,. které dá na její operaci. Také je zde zveřejněna adresa redaktorky Čro Jihlava s email. adresou a telef. číslem. Zajímalo by mne, protože takovýchto emailů s žádostí o pomoc přeposíláním chodí čas od času více, jestli vůbec existuje něco takového, že někdo platí za přeposílané emaily, co by z toho taková společnost měla? Děkuji za odpověď.Mája

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

řeknu to takhle - ať to hraje na city, jak to hraje na city, nevěřím ani slovo.. nikdy jsem takovým emailům nevěřil.. nestane se nic, když to nepřepošleš, ani neotevřeš.. ale může se stát, když to otevřešě a přepošleš.. nikdo tě uctívat nebude když to pošleš, co se ale stane je, že tvoje email adresa se zaregistruje jako aktivní.. a začnou ti přicházet spamy opravdové..

Obrázek uživatele TheALuminium

Dobrý den,
nás se neptejte, to musíte právě přímo na výše zmíněnou adresu www.hoax.cz tam si můžete prolistovat různé spamy a případně se na ně zeptat.

Obrázek uživatele zedna
[1885] Hoax? ANO!

Ano to co jste dostala je další typický hoax. Hoaxy většinou hrají na city (viz popálená holčička nebo váš případ) nebo se odkazují na známé organizace jakou je FBI, Microsoft, AOL apod. Přemýšlela jste nad tím jak by asi AOL zjistil kolik emailů si mezi sebou lidi poslali? Všechny tyto emaily jsou hoax a spam. Kdyby to bylo pravdové, tak už o tom uslyšíme rovnou v televizi.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

toto mi dneska přišlo a od kamarádky vím,že po pár emailech budou chtít čísloúčtu.tak si všichni dejte pozor
Děkujeme Vám za Váš e-mail,po shlédnutí vašeho profilu z tohoto site ebazar, něco málo o mě milují topseznamka, plavání, čtení a zpěv. Můj oblíbená barva je modrá a zelená. Já lásce mořské plody, pizza, čínské jídlo, arabské jídlo,Italské potraviny, špagety, Amerika a další. Mám rád spoustu salát taky. Než budu pokračovat dále, prosím, dovolte mi, abych se představil na vás. Já jsem paní Tarina Qsillano.A kompletní občanem Filipín, 43 let, žijící na Filipínách, vdova pozdního bývalý ministr financí, který zemřel ve filipínské dne 21. srpna 2006.

Zdědil jsem celkovou částku ve výši 21,5 milionu amerických dolarů z mého zesnulého manžela,peněz byla skryta v kufru kovové krabici a byla uložena na bezpečnost a finanční společnost v Abidjan Cote d 'Ivoire, že bylo, protože jsem potřebovalmaximální bezpečnost / bezpečnost mých zásilky a žádné tělo, ani vláda organizace může sledovat, kde kolem peněz, než budu připraven, a připravit prohlásit to.ale společnost Bezpečnostní neznal skutečný obsah krabice, protože to bylo uloženo jako rodinné cennosti.

Mým hlavním účelem zaslání poštou, je vám to, protože, jak jsem tě našel, a snad důvěryhodný, aby vám tuto prioritu lodní krabice peněz na jakoukoli adresu,která si myslíte, že je velmi bezpečná a uložit ve své zemi pro další složit účet za účelem budoucích investic s procentní o níž budeme hovořit o brzy.

Procento bude vaše odměna pro všechny své morální a finanční podporu v období přechodu peněz do vaší země. Prosím, pokud můžete pomoci já budu velmi vděčný. A vrátí vám mnohokrát prohlásil vaši ochotu na pomoc mi v tomto podniku. Čekání na velmi rychlou odezvu od vás, takže i můžete posílat své fotografie na vás, abyste mě v mé další odpovědi, jakmile slyším od ještě jednou. Strávit příjemné chvíle a zůstanou požehnal.
S pozdravem,

Paní Tarina Qsillano.

Obrázek uživatele zedna

Toto není hoax ale spam. Takovéto emaily prosím přidejte na http://bezpecne.all4all.cz do kategorie Spam


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.