#14 TOP způsobů, jak zrychlit počítač

Anonymita

 

Setkáváme se s tím snad všichni. Počítač postupem času přestává běžet jako namazaný stroj a jeho používání nás stojí stále více trpělivosti a drahocenného času. Jak je to možné, když uvnitř počítače je stále stejně výkonný hardware a my jej využíváme pořád ke stejným účelům?

Důvody jsou dvojího druhu. Jednak jsou na vině programy nainstalované uživatelem a pak také různé funkce v systému Windows, které ač jsou postaveny na dobré myšlence, vedou časem ke zpomalování systému. My si nyní shrneme několik základních postupů, kterými odstraníme příčiny zpomalování počítače.

14 způsobů, jak zrychlit počítač:

  1. Zakázat programy spouštějící se při startu systému
  2. Odstranění nechtěných programů
  3. Vyčištění registrů
  4. Uvolnění místa na pevném disku
  5. Defragmentace pevného disku
  6. Vypnutí antivirové ochrany v reálném čase
  7. Odstranění nepotřebných doplňků webového prohlížeče
  8. Vypnutí stránkování
  9. Povolení ukládání do mezipaměti
  10. Vypnutí indexování
  11. Vypnutí šifrování
  12. Nastavení režimu napájení notebooku
  13. Nastavení bootovací sekvence
  14. Vylepšení dostupným hardwarem

1. Zakázat programy spouštějící se při startu systému

Aniž bychom si toho byli vědomi, existuje spousta programů, které se spouštějí ihned po startu Windows a dále pak běží skrytě na pozadí. Právě jejich spouštění prodlužuje dobu, než se nám objeví plocha. Zakázat je můžeme jednoduše.

Používáte-li nový Windows 10:

-          spusťte správce úloh kombinací kláves Ctrl+Shift+Esc

-          otevřete záložku „po spuštění“

-          kliknutím pravým tlačítkem na název procesu otevřete kontextovou nabídku

-          kliknete na „zakázat“

pravém sloupci je navíc užitečná informace o tom, jak silný je dopad dané aplikace na zpomalení systému. Logicky to svádí k tomu, zakázat všechny s vysokým dopadem. Je třeba ale myslet na to, že některé aplikace jsou nezbytné pro běh ostatních aplikací a funkcí, které často využíváte. Pokud si nejste naprosto jisti, co se to právě chystáte zakázat, dohledejte si podle názvu a vydavatele informace o aplikaci.

Používáte-li stále ještě rozšířený Windows 7:

-          spusťte okno „Spustit“ kombinací kláves Windows+R (může se nacházet i v nabídce Start)

-          napište „msconfig“ bez uvozovek a potvrďte klávesou Enter

-          otevřete záložku „Po spuštění“

-          kliknutím na zaškrtávací políčko nalevo u každé položky danou položku povolíte (zaškrtnuto) nebo zakážete (odškrtnuto)

Pravidlo o obezřetnosti zde platí stejně jako v předchozím odstavci. Jakmile budete se zakazováním položek hotovi, klikněte na tlačítko Použít. Nastavení se použije až po restartu PC.

2. Odstranění nechtěných programů

Často se stává, že si uživatelé do počítače nainstalují zbytečné a nechtěné programy, aniž by o tom věděli. Většinou proto, že při instalaci potřebné aplikace nevěnují pozornost všemu, co instalátor aplikace zobrazuje a bezmyšlenkovitě klikají na tlačítko „další“ a „instalovat“.

Instalátor pak společně s hlavní aplikací instaluje různé vedlejší programy, doplňky do webových prohlížečů, vyhledávací lišty, widgety na plochu nebo nedej bože reklamní software. K odstranění tohoto balastu můžeme využít systémový nástroj:

- ve Windows 7 se nazývá „Programy a funkce“ a nalezneme jej Ovládacích panelech

- ve Windows 10 se nazývá „aplikace a funkce“ a nalezneme jej v Nastavení / Systém

Zde si pak jednotlivě můžeme odinstalovat nepotřebné programy. Pokud hledáme pohodlnější cestu, využijeme program k tomu určený, z nichž jmenujme třeba osvědčený CCleaner.

3. Vyčištění registrů

Registry ve Windows obsahují záznamy o všem co v počítači je. V případě, že se v nich vyskytují hodnoty neaktuální, neplatné, duplicitní, nebo jinak vadné, vede to k celkovému zpomalení systému.

Čistit tyto hodnoty ručně připadá v úvahu jedině v případě, že jste velmi pokročilý uživatel, který přesně ví, kterou konkrétní hodnotu hledá. Pro naše účely je mnohem výhodnější využít výše uvedený program, který si udělá pořádek v registrech sám.

4. Uvolnění místa na pevném disku

Systém Windows pro svůj chod potřebuje určitý volný prostor na systémovém disku, zpravidla disk C. Orientační velikost volného místa pro bezproblémový chod systému je 10-15 GB. Jakmile uvidíme v průzkumníku červené hodnoty volného místa, je nejvyšší čas pro vyčištění.

Pár základních rad:

-          ve složkách Dokumenty a Stažené soubory si seřaďte soubory dle velikosti a vymažte největší nepotřebné soubory

-          větší množství souborů, například fotek, si zálohuje tak, že je přesunete na externí disk, flashdisk nebo jiný pevný disk v počítači

-          v průzkumníkovi Windows otevřete Tento počítač, klikněte pravým tlačítkem na disk C

-          v kontextové nabídce vyberte Vlastnosti

-          v záložce Obecné klikněte na možnost Vyčistit

5. Defragmentace pevného disku

Ruku v ruce s mazáním většího množství dat z disku jde defragmentace. Jak již název napovídá, jedná se o odstranění fragmentace, neboli roztříštění souborů v sektorech disku. Čím více jsou soubory fragmentovány, tím déle trvá, než počítač načte všechny jejich části a může je poslat dále do procesu. Spuštění defragmentace je jednoduché, ale může být časově dost náročné:

-          v průzkumníkovi otevřete Tento počítač

-          pravým tlačítkem klikněte na požadovaný disk a v kontextové nabídce vyberte Vlastnosti

-          v záložce Nástroje klikněte na tlačítko Defragmentovat (ve Windows 10 také optimalizovat)

6. Antivirová ochrana v reálném čase

Antivirové programy jsou nezbytné a důležité, o tom není pochyb. Jednou z jejich funkcí je ochrana počítače v reálném čase. Ta spočívá v neustálém skenován, jenž běží na pozadí a tím samozřejmě ubírá výkon pro aplikace běžící v popředí.

Pakliže právě nebrouzdáme po neznámém webu, ale provádíme rutinní činnost, můžeme ochranu v reálném čase pozastavit. Postup je odlišný u každého antiviru.

Co se týče samotných aktivit na Internetu a bezpečného chování, doporučujeme přečíst si článek s tipy na zabezpečení počítače. Jsou zde rozepsaná jednotlivá rizika od hackerských útoků, přes klasické viry až po malware, spyware, ransomware a rootkit, včetně doporučení, jak se proti nim bránit.

Většinou však stačí kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu antiviru v oznamovací oblasti spodní lišty Windows a v kontextové nabídce hledat možnost vypnutí či pozastavení štítu, ochrany v reálném čase nebo „real-time protection“.

7. Odstranění doplňků webového prohlížeče

Obecně se dá říci, že webové prohlížeče za posledních několik let pořádně přibraly na váze a jsou pěkně nenasytné, co se na výkonu počítače týká. Uživatelé si je s oblibou ještě vylepšují různými doplňky nebo rozšířeními. Ty sice mohou být užitečné, ale také neohleduplné.

Špatně naprogramovaný doplněk, byť svou funkcí jen jednoduchý, může citelně zvýšit nárok na operační paměť i výkon procesoru. Odstraňte doplňky, o kterých si nejste jisti, že je opravdu denně využíváte.

8. Vypnutí stránkování

Stránkování je ve Windows funkce, díky které se na pevném disku vymezí určité místo, se kterým systém zachází jako by to byla operační paměť RAM. Při nedostatku RAM totiž dojde chybě v běžící aplikaci a pádu celého systému společně se ztrátou neuložených dat.

Z tohoto důvodu je ve výchozím nastavení Windows stránkování zapnuto. Problém však nastane, když je se jedná o pevný disk s rotujícími plotnami, neboli klasický HDD. Ten totiž ani zdaleka nedosahuje rychlosti potřebné pro efektivní operační paměť.

Předem však musíme upozornit, že vypnout stránkování můžeme jen v případě, kdy jsme naprosto jistí, že velikost RAM v počítači bude vždy dostačující pro používané programy a jejich současné spuštění. Pak lze stránkování ve Windows 7 vypnout takto:

-          rozbalte nabídku Start

-          otevřete Ovládací panely, v nich najděte Systém a otevřete

-          vlevo nahoře otevřete odkaz Upřesnit nastavení systému

-          v záložce Upřesnit klikněte pod hlavičkou Výkon na tlačítko Nastavení

-          v okně Možnosti výkonu otevřete záložku Upřesnit

-          pod hlavičkou Virtuální paměť klikněte na tlačítko Změnit

-          v dalším dialogovém okně označte požadovaný disk a níže vyberte možnost Nepoužívat stránkovací soubor a klikněte na tlačítko Nastavit. Objeví se okno s upozorněním, které musíte vzít na vědomí.

Mějte na paměti: Tato rada neplatí pro moderní SSD disky, neboli ty bez pohyblivých částí a paměťovými čipy podobnými flashdiskům. Ty jsou natolik rychlé, že při stránkování nebrzdí plynulost systému. Na druhou stranu se stránkování může podepsat na jejich životnosti.

9. Povolení ukládání do mezipaměti

Další možností jak zvýšit výkon je povolení ukládání do mezipaměti SSD disku. Postup je následující:

-          v okně Tento počítač klikněte pravým tlačítkem na vybraný pevný disk

-          v kontextové nabídce klikněte na Vlastnosti

-          vyberte záložku Hardware a klikněte na tlačítko Vlastnosti

-          v novém okně v záložce Obecné klikněte na tlačítko Změnit nastavení

-          v novém okně vyberte záložku Zásady

-          zaškrtněte možnost Povolit ukládání do mezipaměti, klikněte na OK

10. Vypnutí indexování

Indexování má ve Windows za úkol urychlovat vyhledávání. Pro časté hledání ve velkém množství souborů je to užitečná funkce. Druhou stranou mince je to, že ve chvílích kdy počítač usoudí, že je nevyužíván, začne provádět indexaci. To snižuje výkon počítače. Problém nastane, když počítač začne indexovat v době, kdy jej používáme. Postup pro vypnutí indexace je jednoduchý:

-          v okně Tento počítač klikněte pravým tlačítkem na pevný disk

-          v kontextové nabídce vyberte Vlastnosti

-          v okně vlastností úplně dole odškrtněte možnost Indexovat

11. Vypnutí šifrování

Možnost šifrovat obsah disku je zakomponována přímo ve Windows. Než tuto možnost začnete využívat, zamyslete se, jestli opravdu přechováváte natolik citlivá data a jestli vážně hrozí riziko, že by se k nim mohl někdo snažit dostat.

Šifrování zpomaluje především přesouvání a kopírování souborů na disku. Pokud budete chtít šifrování zapnout nebo vypnout, budete muset otevřít Ovládací panely a otevřít Nástroj BitLocker. Zde můžete jednotlivé diskové jednotky spravovat.

12. Nastavení režimu napájení notebooku

Pokud řešíte zpomalení svého notebooku, můžete využít změnit přednastavené režimy napájení. Ty totiž upravují poměr mezi výkonem a výdrží na baterii. Notebook tak nemusí využívat svůj plný potenciál, aby šetřil energii.

Změnu režimu napájení provedete takto:

 

-          V oznamovací oblasti hlavního panelu (spodní liště) klikněte na ikonu baterie

-          objeví se nabídka režimů napájení, můžete rovnou změnit vysokého výkonu

-          můžete kliknout na odkaz Možnosti napájení a v novém okně si nastavit další pokročilé nastavení jednotlivých režimů napájení

13. Nastavení bootovací sekvence

Přecházíme k pokročilému nastavení, určené pro pokročilé uživatele. Budete se totiž muset dostat do nastavení BIOS, nebo UEFI, kde špatně nastavené parametry mohlo vést k poškození počítače. Nepovažujete-li se a pokročilého uživatele, raději tento odstavec přeskočte.

Prodloužení času, od zapnutí počítače po zobrazení animace spouštění Windows je mimo jiné ovlivněno také tím, v jakém pořadí hledá BIOS/UEFI bootovací jednotku. Pokud je systémový disk až za DVD mechanikou, USB portem a síťovému připojení, vznikne prodleva. Najděte tedy v BIOS či UEFI záložku bootovaní a změňte pořadí tak, aby systémový disk byl na prvním místě.

14. Vylepšení dostupným hardwarem

Pokud žádná s výše uvedených rad nevedla k pozorovatelnému zlepšení, zbývá už jen možnost vylepšení hardwaru. Pokud máte omezený rozpočet, nabízí se dvě možnosti. Tou první a jednodušší je zvýšení kapacity operační paměti RAM.

Čím více, tím lépe. Systém totiž bude moci do paměti ukládat více spuštěných aplikací a jejich dat a nebude tolik zatěžovat procesor jejich opětovným vyvoláváním z disku, který je vždy pomalejší. Velkou výhodou je, že operační paměť jednoduše vložíte do počítače a pokračujete tam, kde jste včera skončili.

Druhou možností, která už však vyžaduje určitou práci navíc, je výměna klasického HDD za nový SSD disk. Ten je mnohonásobně rychlejší a celkově zvyšuje svižnost systému. Tím háčkem je zálohování starého disku pro případ, že by se něco nepovedlo a poté provést bitovou kopii starého disku, abyste nepřišli o svá data.

Většina výrobců však naštěstí dodává své SSD disky s migračním softwarem, který má obstarat bezproblémovou instalaci a přenesení dat ze starého disku. Pokud ne, existují způsoby, jak systém Windows připravit na reinkarnaci do nového disku, aby byl schopen se s výměnou hardwaru vyrovnat.

Tak co, už víte, co udělat pro to, aby váš počítač běžel opětovně jako na drátkách? Máte-li pro nás a ostatní čtenáře další tip, podělte se o něj v diskuzi pod tímto článkem.

Průměr: 4.2 (26 votes)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Jestli teda můžu, jakožto zde již nějaký ten pátek působící poradce něco říci ve snad netechnicky pochopitelné paralele...

Zakázat programy spouštějící se při startu systému
-zakázáním používaných programů si je ve skutečnosti jenom zpomalíte. :) Spuštění na pozadí je jako kdyby se vám auto při výjezdu z garáže samo natankovalo, naleštilo, vyklimatizovalo a tak. Ano, za tu cenu bude z garáže vyjíždet trochu pomaleji, ale na jízdu to má jenom pozitivní vliv. Zakažte jen ty nechtěné. Anebo víte co? Rovnou je odinstalujte. :)

Odstranění nechtěných programů
-přesně

Vyčištění registrů
-může uškodit víc než zrychlit. Ale klidně každý druhý den rozebírejte motor auta a čistěte ho, jen si dejte bacha ať neztratíte nějaký šroubek nebo vám tam nespadne jiný bordel.

Vypnutí antivirové ochrany v reálném čase
-možná když z auta vyndám bezpečnostní pásy, bude se mi sedět líp... Tohle je fakt blbost největší.

Vypnutí stránkování
-stránkovací soubor je jako rezervní nádrž - jejím vyndáním auto nezrychlíte, a jistě vidíte, kde je její výhoda...

Vypnutí indexování
-jenom zpomalíte vyhledávání souborů a věcí v počítači, ale ano, indexace se občas může spustit v nevhodný moment...

Vypnutí šifrování
-u nových počítačů má šifrování minimální dopad na výkon, každopádně ve výchozím stavu se nešifruje nikde. Je jen na vás, zda vám zvýšení bezpečnost stojí za snížený výkon. Já rozhodně šifruju. :)

Nastavení režimu napájení notebooku
-tady jsem se nějak nedočetl, jak bych si to měl zmrvit.. :) V módu "rovnováha" má notebook i počítač možnost fungovat na 100% výkonu, když je potřeba, a já bych to tak nechal. Módem vysokého výkonu zvyžujete spotřebu energie/baterie ale i opotřebení počítače, přitom reálný přínos je pozná kromě stíhacích pilotů snad jen pár opravdu velmi rychlých jedinců.

Nastavení bootovací sekvence
-jo, taky používám fastboot/minimal boot

Vylepšení dostupným hardwarem
-A tady to přijde. Prostě si kupte SSD. :) 250GB verze dneska stojí trapné 2500 korun a je to největší pokrok v počítačích za posledních 10 let. Sám mám SSD už snad 6 let a vážně nelituju. Koupil jsem si ho sám i do práce.
SSD dokáže citelně zrychlit i opravdu starý počítač. Není ale SSD jako SSD a pokud máte trochu lepší počítač a sebe rádi, kupte si Samsung SSD řady 850 EVO. 120GB verze je podstatně méně výhodná než 250GB, ale aspoň něco.
Fakt.
Stojí to za to a řeší to všechny výše popsané problémy najednou - nemusíte nic měnit, vypníat, řešit, nastavovat. Prostě nainstalujete Windows (Doporučuji Windows 10) a používáte. Je to 100x rychlejší (nepřeháním) a zbaví vás to tolik nervů a čtení podobně dlouchých článků... :)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.