#10 nejlepších sci-fi milníků 20. století

Neo z filmu Matrix

<script type='text/javascript'></script>


Ve filmové databázi najdeme stovky tisíc různých filmů. Vědeckofantastický žánr neboli science fiction je u diváků velmi vyhledávaným tématem. Poznejte TOP 10 nejlepších sci-fi snímků, které pozitivním způsobem v minulém století zapsaly do dějin kinematografie.

#10 Matrix (1999)

Sci-fi trhák s Keanu Reevesem v hlavní roli přivedl diváky k myšlence, že jejich život je pouze počítačovou simulací ovládanou stroji. Co když žijeme ve virtuální realitě a skutečný svět je noční můrou? Mohou naši věznitelé zjistit, že tušíme, kde je pravda? Svět Matrixu vytvořili sourozenci Wachowští, kteří film chtěli už od začátku natočit jako trilogii.

#9 Jurský park (1993)

Tento snímek režiséra Stevena Spielberga ukázal lidem, jak by mohl vypadat svět, kdyby na něm stále žili dinosauři. Film se dočkal dvou dalších napínavých pokračování, které navazují přímo na první díl, a po více než deseti letech jsme se dočkali také nového moderního zpracování s názvem Jurský svět.

#8 Návrat do budoucnosti (1985)

Robert Zemeckis popustil uzdu fantazie v dobrodružném sci-fi snímku plném humoru. Kdo by neznal postavu Martyho McFlye a šíleného profesora Emmetta Browna, který postavil stroj na cestování časem. Marty se omylem dostává do minulosti, kde se nic netušíc seznámí se svou budoucí maminkou. Marty však musí celou situaci rychle vyřešit, jinak hrozí, že se nikdy nenarodí. Ve filmu se objevilo mnoho různých vynálezů, některé z nich už skutečně existují. Jen ten létající skateboard pořád nic.

#7 E.T. - Mimozemšťan (1982)

Mimozemská loď přišla na planetu Zemi sbírat vzorky. Jeden z malých mimozemšťanů se však okouzlen světly velkoměsta nestihl vrátit zpět na loď a zůstal mezi lidmi. E.T. se snaží navázat kontakt se svými vrstevníky, aby se pro něj vrátili. Začíná dobrodružství a velké přátelství mimozemšťana a malého Elliota, který se mu snaží pomoci dostat se zpátky domů.

#6 Terminátor (1984)

Arnold Schwarzenegger ztělesnil roli nezastavitelného humanoidního robota T-800, který má jediný cíl - vrátit se z roku 2029 do minulosti a zabít Sarah Connorovou, která má zplodit syna, který v budoucnosti povede válku lidí proti strojům. Nejslavnější hlášku z filmu I'll Be Back (Já se vrátím) Arnold použil i v několika dalších filmech. Režie se ujal James Cameron, který má na svědomí i nejvýdělečnější film v historii Avatar.

#5 Blízká setkání třetího druhu (1977)

Další pecka Stevena Spielberga, která se i přes starší rok výroby stala kultovním sci-fi kouskem. Film se snaží vysvětlit nevysvětlitelné úkazy na obloze (UFO) a zachytit setkání člověka s mimozemskou civilizací.

#4 Vetřelec (1979)

Vesmírná loď Nostromo se vrací zpátky na planetu Zemi. Její posádku předčasně probudí z umělého spánku signál, který se posádka rozhodne prozkoumat. Najdou zničenou kosmickou loď s vejci. Stačil letmý pohyb jednoho člena z týmu, aby neznámý zárodek z vejce přisál k jeho obličeji. Tvor se tak dostane na palubu lodi, kde se vyvine v mimozemskou bytost, jež má místo slin kyselinu. Vetřelec zabije celou posádku až na Ripleyovou... Režie Ridley Scott.

#3 2001: Vesmírná odysea (1968)

Film Stanleyho Kubricka, který vznikl podle povídky A. C. Clarka. Jedná se o vizuální umělecké dílo, které nemá obdoby. Příběh vypráví o lidské posádce, která se vypraví na Měsíc prozkoumat záhadný objekt. Výprava plná napětí se nezapomene dotknout nevysvětlitelných záhad vesmíru, včetně mimozemského života.

#2 Hvězdné války (1977)

George Lucas v roce 1977 odstartoval největší sci-fi ságu, která spatřila světlo světa. Vesmírná opera o konfliktu příslušníků Světlé strany Síly (Jedi) a Temné strany Síly (Sith). Fenomén Star Wars sleduje vývoj hlavní postavy Anakina Skywalkera, který z rytíře Jedi stane učedníkem Temné strany Síly. Základním poznávacím znamením filmu se stal světelný meč.

#1 Blade Runner (1982)

Ridley Scott exceloval s dalším filmem, který předběhl svou dobu. Firma Tyrell začala vyrábět roboty, kteří vypadají jako lidé. Původním záměrem bylo, aby replikanti lidem sloužili jako pracovní síla na jiných planetách, ale jednoho dne utekli na Zemi. Detektiv Rick Deckard po nich musí pátrat a zjišťuje, že replikanti jsou od lidí nerozeznatelní. Film Blade Runner se letos dokonce dočká nové verze.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.