Souboj na ostrý objektiv: Mobil vs. zrcadlovka

Zrcadlovka a mobil

 

Chystáte se na pěší výlet do okolí? Je vaším cílem objevovat krásy přírody České republiky zpoza volantu nebo plánujete delší zahraniční dovolenou u moře? Ať už jste kdekoliv, vaše zážitky z cest se vyplatí uchovat pro další generace. Pokud neholdujete písemnému projevu a nepíšete si vlastní deník, jedinou možností, jak jednoduše uchovat vaše vzpomínky, je pořizování fotografií.

Focení je v dnešní době plné elektronických zařízení velmi dostupná záležitost. Každý novější chytrý telefon již má v sobě integrovaný digitální fotoaparát s jednoduchým ovládáním.

Pro pokročilé fotografy a fajnšmekry, kteří se nechtějí spoléhat na automatické nastavení při pořizování snímků, jsou dostupné amatérské i profesionální zrcadlovky. Nyní vyvstává otázka, který fotoaparát je pro vás ten nejvhodnější?

Srovnání výhod - smartphone vs. zrcadlovka

 

1. Kompaktnost

Jednou z výhod moderních telefonů je fakt, že máte dvě zařízení v jednom. Když potřebujete něco vyfotit, nemusíte s sebou nosit objemnou a těžkou zrcadlovku, postačí vám smartphone s fotoaparátem.

2. Cena

Když vlastníte novější chytrý telefon, nákup fotoaparátu není třeba řešit. Naopak za zrcadlovku musíte utratit až několik desítek tisíc korun.

V případě, že nelpíte na úplně novém zboží, starší set zrcadlovky se základním objektivem je možné mnohdy pořídit za podobnou cenu, jako byste si kupovali některý z nových high-end smartphonů.

Pro lepší orientaci v cenách aktuálních fotomobilů můžete využít aktuální srovnání a recenze nejlepších telefonů.

3. Kvalita fotek

Zde není pochyb o jasném vítězi. Fotografie pořízené zrcadlovkou se nedají kvalitativně s mobilem vůbec srovnat. I když se občas může kvalita fotek vyfocených na mobilu přiblížit kompaktním fotoaparátům, do zrcadlovky mají stále daleko.

K zrcadlovce si můžete pořídit další přídavné objektivy, které můžete měnit dle potřeby. Jedna scéna tak může při využití jednoho objektivu vypadat jinak, než s jiným objektivem. Výsledná fotografie tak pokaždé získá úplně jinou atmosféru. Se zrcadlovkou jednoznačně využijete kompozici na maximum.

4. Úložný prostor

Při fotografování do mobilního telefonu jste omezeni kapacitou vnitřního úložiště, případně volným místem na paměťové kartě. Jestliže máte v telefonu spoustu jiných objemných souborů, moc fotek s ním nevyfotíte. U zrcadlovek je problém podobný, taktéž jste omezeni velikostí paměťové karty. Počet snímků, které se vám na kartu vejdou, závisí na nastaveném formátu a kvalitě.

V tomto ohledu vám zrcadlovka nabídne větší škálu možností než telefon, fotografie můžete kromě JPEG formátu rovněž fotit do RAW souborů. Obrázky s tímto formátem zabírají mnohem více místa v paměti, avšak jeho výhodou je možnost dodatečných úprav snímků v grafických programech bez ztráty kvality.

Cím však zrcadlovky nedisponují, je funkce zasílání vyfocených snímků do vzdáleného internetového úložiště (do cloudu). S chytrým telefonem můžete své fotografie jednodušeji sdílet s přáteli na sociálních sítích.

5. Rychlost nastavení

Mobilní telefon je praktický společník na cestách, který je okamžitě připraven k akci. Vytáhnete jej z kapsy, spustíte fotoaparát, a pak máte na výběr jen pár funkcí, které ovládáte několika tlačítky. Automat v mobilu ne vždy správně rozpozná focený objekt a občas se stane, že nenastaví vhodné parametry, aby se snímek povedl.

Se zrcadlovkou tento problém nemáte, sami si můžete nastavit všechny potřebné parametry, včetně času závěrky, clony a citlivosti ISO. Nastavení je sice složitější, za to získáte lepší výsledek.

Závěr:

Pokud toužíte po dokonalých fotografiích, zvolte zrcadlovku. Jestliže vám záleží na hmotnosti a kompaktnosti zařízení, spolehněte se na smartphone. Jestliže si nejste jisti ani jedním z řešení, můžete zvolit zlatý střed - profi kompaktní digitální fotoaparát se špičkovými vlastnostmi.

Neoznámkováno