Používejte internet bezpečně

Internet používají začínající ale i starší lidé, kteří jsou tak vystaveni neznámým nebezpečím. Proto se tu pokusím napsat pár rad, jak se bránit na internetu.

<script type='text/javascript'></script>


Antivirový program

V první řadě byste měli zvolit dobrý Antivirový program. V dnešní době je spousta programů, ale žádný z nich není nejlepší. Mezi výborné výrobce patří např.: Norton, AVG, Eset, Kasperky. Nějaké programy můžete stáhnout free (zdarma). I přímo Microsoft nabízí bezplatný antivirový program v češtině, Microsoft Security Essentials. Stáhnout si ho můžete z oficiální stránky Microsoft. (Stáhnout zde)

Když už si nějaký ten program nainstalujete, tak alespoň jednou za týden udělejte kontrolu počítače. Pozor!!! Mějte pouze jeden antivirový program! Kdyby jste měli totiž dva či více programů, mohly by se mezi sebou hádat a nezjistily by chyby v počítači.

Aktualizace Windows

Žádný program (software) není bez chyby, což u operačního systému Windows platí dvojnásob. Firma Microsoft proto pravidelně vydává aktualizace, kterými jsou ošetřovány různé bezpečností mezery nebo přidávány nové funkce pro bezpečnost vašeho počítače. Proto byste měli aktualizovat pravidelně:

START – VŠECHNY PROGRAMY - WINDOWS UPDATE

Pokud je fajfka zelená, tak nejsou zapotřebí žádné aktualizace. Ale pokud je fajfka oranžová, tak bude třeba aktualizovat. Až aktualizujete, měli byste počítač restartovat.

Heslo

Heslo je nejpoužívanější formou ověření pro drtinovou většinu internetových služeb, od e-mailové schránky až po bankovní účty. Důležité je mít kvalitní heslo - je to ochrana vašich dat. Když si budete zakládat nějaký účet, všude budete muset zadat nějaké heslo, které bude sloužit k vaší identifikaci při přihlašování. Nebojte se požívat velká a malá písmena, ale i také číslice. Hesla jako jsou jména či telefonní čísla se dají zjistit lehce. Počítačoví experti na to mají programy a během chvilky je dokáží odkrýt. Proto zkuste mít heslo např.: "H4qm7OaL6". Pravidelně je měňte, alespoň jednou za dva měsíce. Snížíte tak riziko, že ho někdo odhalí. Heslo by mělo mít minimálně 8 znaků.

Spam

Co to je spam? Spam je nevyžádaná pošta. Objevuje se v e-mailových zprávách, které proudí internetem. Poskytovatelé bezplatných e-mailových schránek (i firmy) proto využívají tzv. antispamové filtry, které dokážou nevyžádanou poštu odhalit (spam například nabízí nejrůznější finanční služby, medikamenty apod.).

Takovou poštu označte jako nevyžádanou pomocí tlačítka smaž jako spam. Pokud máte Windows Mail, tak klikněte na tlačítko nevyžádaná. Aby jste množství spamu omezili na minimum, snažte se svou e-mailovou adresu co možno nejméně rozkřikovat do světa. Pokud se často registrujete na diskuzní fóra aj., zřiďte si pro tyto účely speciální e-mailovou adresu na nějakém bezplatném serveru (seznam, centrum, gmail). Důležitou zásadou je také, aby jste zbytečně neotvírali odkazy, které se nacházejí v textu nevyžádaných zpráv.

Neoznámkováno