Nová PC sestava nefunguje - žádný postbeep, větráky funkční

Ahoj,

Prosím o radu. Budu se snažit být co nejstručnější.

Koupil jsem nové komponenty, sestavil počítač a ten nejde. Po spuštění se roztočí větráky (úplně všechny a všude), ale tím to končí. Neozve se žádný postbeep, nenabíhá bios, monitor mrtvý.

Zdaleka to není můj první sestavovaný počítač, postupoval jsem tedy tak, jak jsem zvyklý - vylučovací metodou.

Grafická karta - EVGA Nvidia Geforce 750 TI - 100% funkční, vyzkoušel jsem v jiném počítači
Zdroj - CORSAIR Bronze 500W CX500 - výměna nepomohla
RAM - 2x DIMM Kingston HyperX Beast 8GB - výměna nepomohla
Základní deska - MSI A88X-G45 - nebylo možné vyzkoušet jinde; reklamováno; výměna po poskytnutí náhradního kusu nepomohla
Procesor - AMD Athlon X4 860K - nebylo možné vyzkoušet jinde; reklamováno

Je tedy patrné, že s největší pravděpodobností je vadný procesor nebo základní deska (obě jsem okamžitě reklamoval, ale nějakou dobu bude trvat, než dostanu nové kusy). Už teď mi však napsali, že reklamaci uznávají, detaily mi sdělit odmítli.

Jenže pro mě jsou detaily dost zásadní. Co si o celé situaci myslíte? Žiji v domnění, že procesory jsou nejméně poruchová součástka vůbec. Že by byl nově vyrobený kus vadný? Nemůže být problém jinde? Například příliš výkonný zdroj? Vím, že to je blbost, ale třeba je dodávané napětí někde lehce vyšší a inicializaci to dál nepusti?

Poslední dotaz - až po doručení komponent jsem si všiml, že ačkoliv mé RAM jsou taktované 2,4 GHz, deska podporuje 2,4 GHZ pouze v režimu OC (overclock). Budou tyto paměti bez přetaktování pracovat na nižší frekvenci, nebo nepůjdou vůbec? pozn. zkoušel jsem i pomalejší paměti, žádný rozdíl. A tak jako tak, postbeep by se měl ozvat i bez zapojených pamětí?

Děkuji za vaše rady.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Ahoj,
ad paměti - na nižší frekvenci ochotně pojedou. Po čase je ale nataktuj správně.
Ad procesor - skutečně je možné, že jsi dostal vadný, pravděpodobnější ale je, že jsi jej poškodil manipulací a statickou elektřinou - je to totiž opravdu snadné.
Víc se bohužel nedá posutovat. Uvidíme co se stane s novým procesorem a deskou. Ještě je možné, že byla deska s procesorem nekompatibilní. Podle neoficiálního webu je tento procesor podporován až od BIOSu 7900v12. Těžko říct, co tam je za BIOS, ale moje deska MSI nepodporovala ani procesory, které měla napsané v support listu. Vyměnil jsem ji 2x za stejnou. Vzteky jsem ji málem rozmlátil kladivem. Vítej ve světě MSI... :(

Obrázek uživatele Stiletos

No bych řek že byl vadný,poškození statickou elektřinou tak to by mu reklamaci neuznali.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Myslíš že v krámu to poznají? Já jsem dokonce věděl, že jsem ro poškodil statickou elektřinou a stejně mi to uznali. :))

Obrázek uživatele harryharry

Paměti - znamená to tedy, že mám čas od času přetaktovat systém?

Procesor - statická elektřina mě taky bohužel napadla. Co s tím? Antistatické rukavice? Nebo se nějak uzemnit?

Deska - několikrát jsem se díval na stránky výrobce a měl přímo můj procesor v supportu. Jiná deska, kterou jsem zkoušel byla Gigabyte a měla úplně stejný problém. MSI nedělá dobré desky? Já už měl asi tři a jeden notebook. Vždy jsem byl nadmíru spokojen.

Každopádně díky za radu. V pondělí bych měl mít nové komponenty. Ozvu se, jak jsem dopadl.

Obrázek uživatele Stiletos

Tak krám neposuzuje závadu ,ale technik když to nepozná tím líp pro nás ,ale poznat by to měl,to samí zpackaný taktování apod. :-)

Obrázek uživatele harryharry

V krámu to sice nepoznaj, ale pokud jim reklamace trvá 40 dní a v protokolu, kterej mi pošlou, je pouze můj detailní popis problému (v kterým ještě nadělaj tři hrubky), spokojenej moc nejsem. Dali mi informační mail ale nikdo mi neodpovídá :).

Malý kamenný obchody byly sice předražený, ale taky měli určitý výhody. Osobní přístup, když už nic jinýho.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Jak ty paměti vysvětlit - i paměti s taktem 1600 MHz lze přetaktovat, byť málokdy na 2400 MHz. Pokud mají ramky 2400 MHz jako specifikaci (a byly tedy adekvátně drahé), půjde je na tuto frekvenci "přetaktovat" lusknutím prstu. Deska si tedy bude myslet, že paměti jsou přetaktované, paměti ale pojedou na frekvenci, pro kterou byly vyrobeny.

Antistatické rukavice nejsou jen pro procesor, jsou pro všechny součástky. Přinejmenším se často uzemňovat a dotýkat opravdu opatrně, nikdy ne na kontakty a kovové části.

Deska - bohužel MSI už nedělá dobré desky. Už dlouho ne, i když se zlepšili. Ani notebooky, nic bych si od nich nekoupil.
Na jejich webu jsem support na tuto desku nenašel, můžeš hodit link?

Obrázek uživatele Stiletos

Tak já ani nevidím důvod proč RAM taktovat když jede na dedikovanou GPU rozdíl v ničem nepozná.

Takže dneska koupit jenom Asus? Protože Gigabyte dělá teď taky klumpy,měl jsem zato že MSI je ok.

Sem teda dělal ca 15 Pc bez rukavic a žádnej problém.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Já jich udělal na 500 bez rukavic. Odpálil jsem asi 4 součástky.
ASUS je jediné, čemu stále věřím...ale neříkám že je to bezvýhradní. Jenom k MSI jsem měl letitou averzi, kterou jsem si zase a jen zvýšil. Horší desku jsem ještě neměl.

Ram netaktovat, ale když si takové už koupil...měl by je na té frekvenci provozovat. :-)

Obrázek uživatele harryharry

Tomáš: nejsem si úplně jist, jestli to s paměťmi chápu. Frekvence uvedená v jejich specifikaci tedy udává maximální frekvenci, na které budou paměti ještě stabilně fungovat? Ale pokud bych je používal např. jen na 2,133 GHz, není problém? Jde mi o to, abych nemusel mít počítač stabilně přetaktovaný.

Problém je, že ty paměti bohužel nejsou v oficiálním support listu. Je tam sice úplně stejná řada a stejná frekvence apod., ale nesedí sériová čísla.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

De-facto ano. Pokud jsou ramky prodávány jako ramky s frekvencí 2400 MHz musí na takové frekvenci běžet stabilně. Jesli je na takové frekvenci provozuješ je tvoje věc (žádný procesor stejně nemá non-OC podporu pro 2400 MHz ramky).
Že nejsou v supportlistu ještě neznamená, že nebudou korektně fungovat. Jen za to výrobce desky nedá ruku do ohně. Však kdyby měli testovat všechny ramky, to by se z toho zvencli.

Obrázek uživatele harryharry

Už tomu asi rozumím. Díky za trpělivost :-). Já jí bohužel neměl a koupil trochu naslepo - deska měla specifikace max 2,4 tak jsem si řekl, že nemá smysl kupovat pomalejší paměti.

Mám to uzemnění řešit opravdu důsledně? Třeba se i drátem spojit se zemí nějakýho spotřebiče? Hodně lidí mi doporučovalo nejdříve počítač (jen MB, CPU, GPU a RAM) zapojit mimo case na nevodivé podložce a vyvarovat se tak veškerým škodlivým faktorům typu zkrat o bednu atp. - je to dobrý nápad?

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Dělám to tak také, ale nikdy není těžké zkratovat zadní stranou MB o distanční šroubky na desce... Jinak ano, statiku nebrat na lehkou váhu, určitě sundat všechnu bavlnu atd.

Obrázek uživatele harryharry

Strašně jsem se těšil, jak sem napíšu, že už všechno funguje, nicméně oslavy se nekonají. Pořád přetrvává stejný problém. Přesto mám nové poznatky.

Mám nový procesor a základní desku (stejné modely).

RAM - obstaral jsem si dvě nové ramky z oficiálního support listu MB (Kingston HyperX Fury Black 8GB (2x4GB) DDR3 1866 MHz). Problém se nevyřešil! Nicméně jsem přišel na to, že se start desky zasekne ve fázi inicializace paměti (deska má stavové diody). Trochu jsem se pohrabal v HW nastavení desky (různé pozice jumperů a switchů) a podařilo se mi počítač v rámci možností zprovoznit! A to tak, že jsem zapojil pouze jednu z původních (rychlých) ramek a zapl jsem jeden z režimů okamžitého přetaktování. V jiném režimu ani jiném nastavení se počítač nespustí (neprojde přes fázi inicializace paměti).

A abych nezapomněl - deska prostě nepípá. I když se úspěšně dostanu do biosu, žádný post-beep se neozve.

V tuto chvíli tedy mohu s >90% jistotou říct, že chyba není ani v MB, CPU a ani GPU. Tyto komponenty fungovaly skvěle v jiném počítači, nebo byly vyměněny za nové kusy. A paměti RAM se také zdají být v pořádku, jen nějakým způsobem vázne komunikace s MB, ale připomínám, že náhradní MB (Gigabyte, jiný typ) se choval úplně stejně. Zbývá tedy pouze zdroj? Co když je jedna z mých původních domněnek správná a zdroj je opravdu příliš silný? Třeba se počítač rozjede po přetaktování pouze z důvodu odběru většího proudu. (??)

Nechci tu psát zbytečné slohy. Co si o této situaci myslíte teď? Rád dodám jakékoliv údaje a podrobnosti. Nic podobného jsem nikdy neřešil.

EDIT: už mám nainstalované Windows 7, počítač se zdá být rychlý, stabilní a v rámci možností funkční.

Obrázek uživatele Stiletos

Tím že je zdroj "silný" to je blbost spíš může bejt vadnej ta značka není žádná sláva firma ty zdroje nevyrábí,jsou to akorát lepiči štítků.Zkus s jednou RAM pak druhou střídej sloty a před spuštěním dej reset biosu...Půjčil bych si někde normální RAM DDR3 1600MHz s napětím 1,5V a testnul sní.

Obrázek uživatele harryharry

Já mám právě pocit, že už jsem něco jako příliš výkonný zdroj slyšel. Faktem je, že zdroje mají nejvyšší účinosti při >60% vytížení. Třeba je problém zde.

Paměti určitě zkusím proházet. Bios resetuji vždy. Zatím se mi ani jednou nepodařilo spustit počítač s paměťmi v režimu dual-channel. Zítra nainstaluju všechny zbývající ovladače a upgraduji bios.

Důležité! Dívám se do manuálu a ta jediná funkční konfigurace je ve výkonnějším režimu přetaktování a zapnutým režimem Slow Mode Booting.

Edit: mají asi šest updatů biosu a každý má v popisu "improved memory compatibility". Tak třeba budu mít štěstí.

Obrázek uživatele Stiletos

Já mám právě pocit, že už jsem něco jako příliš výkonný zdroj slyšel

Slyšet jsi mohl na netu je plno magorů co plácaj nesmysly ,protože tohle je totální blbost. :))

Problém hledej v těch RAM vs MB ,jinak ten zdroj je Ok k tý GPU takže nic předimenzovanýho takže ....

Obrázek uživatele harryharry

Já už se chytám všeho, protože už opravdu netuším co s tím.

Obrázek uživatele Stiletos

Nejlepší půjčit si někde tu RAM s normálním napětím 1,5 a pak uvidíš co bude.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Po několika probdělých nocích konečně slavím úspěch!

Jak jsem psal dříve - našel jsem HW konfiguraci, ve které se mi podařilo spustit bios, posléze i nainstalovat OS.

Nainstaloval jsem veškeré ovladače, ale hlavně jsem upgradoval bios základní desky a světe div se - po vypnutí režimu přetaktování se mi tentorkát počítač spustil. Trochu nejistě jsem přidal druhou paměť a spustil se mi znovu!

Teda že to všechno bude problém zastaralého biosu jsem opravdu nečekal. Všechno teď vypadá naprosto funkční a stabilní.

Přesto než označím téma za vyřešené bych si bezproblémový chod chtěl nějak ověřit - mohu vám sem poslat nějakou diagnostiku, nebo nafotit něco v biosu?

Obrázek uživatele Stiletos