Kazí počítač oči? Mýtus nebo pravda?

Lidské oko

<script type='text/javascript'></script>


Lidé by měli chránit svůj zrak stejně pečlivě jako své zdraví. Je to jeden ze základních smyslů, bez kterého se člověk neobejde, pokud chce prožít kvalitní život.

Mezi lidmi i na internetu koluje řada obecných doporučení, kterými bychom se měli údajně řídit, abychom si zajistili kvalitní zrak i ve staří. Některé rady se však nezakládají na pravdě, a proto jsme si pro vás připravili článek shrnující 5 nejčastějších mýtů o zraku.

#1 Dlouhodobá práce na počítači kazí oči

Nepřetržité zírání do počítače je pro náš zrak velmi namáhavé. Oko napíná svaly, aby ostřilo stále do stejné vzdálenosti, frekvence mrkání se snižuje na minimum, čímž dochází k jeho vysušování a následné únavě, která může vést až k bolestem hlavy.

Monitor tedy naše oči nekazí, ale výrazně je unavuje. Abychom aspoň trochu tomuto stavu zamezili, při práci na PC byste měli dělat přestávky aspoň 5 minut každou hodinu a oči uměle zvlhčovat očními kapkami.

#2 Čtení textu na displeji ve tmě ničí zrak

Jak bylo řečeno v předchozím bodu, pro naše oči je nepřetržité sledování displeje nepřirozené. Práce na počítači ani při špatných světelných podmínkách nemůže naším očím přidat nebo ubrat dioptrie. Jestliže není pracovní plocha správně osvětlena, oči se pouze rychleji unaví. Oko začne pálit nebo slzet a dostaví se rozostřené vidění. To samé platí také u čtení papírových knih při špatném světle.

#3 Sledování monitoru zblízka kazí oči

Soustředěný pohled na svítící monitor nezpůsobuje žádná vážná poškození zraku. Koukání do knihy, na smartphone nebo na obrazovku z krátké vzdálenosti zvyšuje pocit napětí v očích, protože se více namáhají oční svaly. Může se dostavit únava a slzení, které po nějaké době samo od sebe zmizí.

Každopádně bychom to neměli přehánět a počítač sledovat z doporučené vzdálenosti. Monitor by měl být na stole umístěn ve správné výšce a vzdálenosti od očí - přibližně na délku paže, což je zhruba 60 a 70 centimetrů.

#4 Zelená barva uklidňuje

Je pravda, že zelená barva díky své vlnové délce na člověka působí příjemným a uklidňujícím dojmem, bohužel tento fakt nemůžeme nijak aplikovat do počítačového světa. Ať už máme barvy na monitoru nastaveny jakékoliv, únava očí se stejně brzy dostaví.

#5 Mrkev zlepšuje zrak

Mrkev obsahuje vitamin A, jenž chrání oči proti šerosleposti. V mrkvi je však obsažen ve stejné koncentraci jako v jiných druzích ovoce nebo zeleniny. Z tohoto důvodu nelze mrkev považovat za výjimečnou potravinu, která by nějak výrazně pomáhala zlepšovat zrak.

Je třeba jíst pestrou stravu, aby naše oči získaly dostatečné množství všech látek, které pozitivně ovlivňují kvalitu vidění - například DHA kyseliny chrání proti degeneraci sítnice, lutein a zeaxantin pomáhá proti poškození UV zářením či antioxidanty zlepšují prokrvení sítnice.

Průměr: 4 (6 votes)