Jaké připojení k internetu vybrat do firmy?

Štítky:

Moderní doba a nekončící pandemie donutila mnoho firem kompletně přenést svoje podnikání do „onlinu“. Spolehlivost, kvalita a rychlost připojení tak nebyla nikdy důležitější. Firmy si mohou vybírat z mnoha řešení připojení, vždy by však měli zohlednit své potřeby. Podle čeho si firemní síť vybrat?

Firemní sítě volte podle velikosti a zaměření společnosti, ale i počtu zařízení

Velké firmy s pobočkami, sklady a výdejnami v nejrůznějších koutech republiky se neobejdou bez rychlého a spolehlivého připojení mezi několika místy, poohlížejte se proto po komplexních a specializovanějších řešeních. Menší podniky nejčastěji ocení šifrovaný přenos přes VPN a bleskurychlé připojení. 

V potaz berte i obor vašeho podnikání – pokud se Vaši zaměstnanci často přesouvají ve velkém skladu s čtečkou, je potřeba, aby každé takové zařízení bylo neustále připojené v bezdrátové síti a přepínání mezi Access pointy probíhalo plynule. Svou roli bude hrát i typ a počet zařízení, které potřebujete připojit. Následně je potřeba zvolit vhodnou topologii a dostatečně silné a neustále dostupné zařízení pro rychlý přenos dat. 

Častým problémem dnešních firem jsou špatně vybrané zařízení pro bezdrátový provoz. Každý prostor je svým způsobem specifický - tloušťka a materiál stěn, nábytek a kovové předměty v místnosti. Je proto důležité zahrnout pro návrh topologie i tyto aspekty, nikoliv pouze dodavatele, rychlost internetu a počet zařízení, které se bude připojovat.

Z jakých typů připojení můžete vybírat?

  1. Klasické připojení xDSL (Digital Subscriber Line)

Využívá pevných telefonních linek zakončené účastnickou zásuvkou, do které se připojí modem. Využijí ho především firmy se sídlem ve starých domech protkaných historickými kabely. 

Výhodou xDSL připojení je nízká odezva (ideální, když si o polední pauze chcete s kolegou ze zahraniční pobočky zahrát Counter-Strike) a minimální dopad na jeho stabilitu vlivem špatného počasí.

  1. Pevné internetové sítě aneb optika

Výkonnější, stabilnější a rychlejší typ připojení, jehož předností je nulová (nebo velmi nízká) ztrátovost dat. 

Vlákna v optických kabelech dokážou opatřit tok dat o rychlosti několika desítek GB/s, pyšní se tak jednou z nejvyšších přenosových rychlostí. Data navíc přenáší i na velké vzdálenosti, hodí se proto i do obrovských firemních komplexů. Podobně jako u připojení typu xDSL nepodléhá optika vnějším vlivům nepříznivého počasí.

  1. Wi-Fi sítě

Umožňují připojení laptopů, telefonů a tabletů k bezdrátovému internetu. Spolehliví poskytovatelé se postarají o zabezpečení těchto sítí nebo přístupy pro jednotlivé zaměstnance. 

Novinkou na trhu je nastupující Wi-Fi standard 802.11ax neboli WiFi 6 s vysokou propustností sítě a možností několika souběžných datových přenosů. Hodí se například do velkých výrobních společností, kde množství kovových ploch omezuje WiFi signál.

Nebojte se, že vyberete špatně. Většina profesionálních poskytovatelů internetu vám ušije řešení na míru a zohlední všechny faktory ovlivňující kvalitu připojení. 

Neoznámkováno