Jaké jsou výhody sítě 5G a jak se k ní připojit?

Foto: Freepik.com

Síť páté generace neboli 5G je nová technologie komunikačního standardu, tedy rychlého bezdrátového připojení. V porovnání s předchozími generacemi síť 5G poskytuje významné navýšení přenosové rychlosti s nízkou latencí. Co všechno byste o 5G měli vědět a jak se k ní připojíte?

Síť 5G výrazně zvedá rychlost přenosu dat (až 10 Gb/s, 100× rychlejší než 4G síť) a umožňuje svižné surfování po internetu. Díky nízké latenci lze provádět úkony v reálném čase bez prodlení. Síť páté generace s sebou přináší obrovskou změnu, co se připojených zařízení a jejich komunikace mezi sebou týče. Využít 5G lze u bezpečnostních kamer, automobilů, hodinek a dalších technologických vymožeností, což nachází uplatnění ve zdravotnictví, dopravě a logistice i v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

Výhody 5G sítě

1.    Rychlost

Oproti předchozím verzím je síť páté generace zase o něco rychlejší, stejně tak má nižší ping – tedy odezvu při přenosu dat k vám či od vás.

2.    Kapacita
Síť 5G má ve srovnání se sítí čtvrté generace větší kapacitu, což znamená, že se k ní bez problému připojíte i na místech, kde se nachází hodně lidí.

3.    Bezpečnost
Firmám 5G internet poskytuje nové možnosti privátního připojení (MPN – z angl. Mobile Private Network), které je oddělené od běžné sítě. Jedná se o nejbezpečnější a nestabilnější způsob připojení, jenž v mnohém předčí i připojení přes Wi-Fi.

4.    Úspora energie
Díky technologii mMIMO (Massive Multiple-input Multiple-output, česky hromadné vícenásobné vstupy a výstupy) je v jedné anténě vícero užších svazků signálu, které zaměřují konkrétní uživatele. Síť 5G tak přenáší více dat za využití menšího množství energie.

Jak se připojit k síti 5G?

Pro připojení k síti 5G je potřeba:

  • Zařízení s podporou 5G na frekvencích 700/1800/2100/3500 MHz, to zjistíte v návodu k obsluze nebo na webu výrobce.
  • SIM karta vydaná nejdříve v srpnu 2013, pokud máte starší typ, u svého operátora ji vyměníte za novou.
  • Mobilní tarif či předplacená karta s povoleným připojením k internetu.
  • Pokrytí sítí 5G, které je dostupné pro většinu obydlených míst v ČR. Dostupnost můžete zkontrolovat na webu svého operátora.

Připojení 5G pro iOS

Otevřete Nastavení > Mobilní data > Volby dat > Hlas a data a vyberte Automatická 5G.

Připojení 5G pro Android

Otevřete Nastavení > Síť a internet > Mobilní síť > Typ preferované sítě a vyberte 5G/LTE/3G/2G (automaticky).
 

Neoznámkováno

Obrázek uživatele monkey mart

I have read your article; it is very informative and helpful for me. I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it.