Jak správně sedět u PC?

V současné době trávíme u počítače stále víc a víc času. A to nejen v zaměstnání, kde se často jedná o celých 8 hodin denně, ale bohužel už i doma. Z evolučního hlediska však člověk na takovéto dlouhodobé sezení není připraven. Nejpřirozenějším pohybem je pro něj naopak stání či chůze. Už naši předci si uvědomovali, že bez dostatečného pohybu nelze správně vyživovat meziobratlové ploténky a posilovat zádové svaly.

Když sedíme špatně…

Vlivem dlouhodobého sezení se spousta lidí potýká se zdravotními potížemi, především s bolestí zad a bolestí hlavy plynoucí z unavených očí. Mnoho obtíží pramení z toho, že uživatelé neví, jak u počítače správně sedět. Přitom by však stačilo dodržovat pravidla a zásady ergonomie sezení. Ergonomie jako taková se ovšem týká nejen správného sezení na kancelářské židli, ale i dalších aspektů, jako jsou dispozice a vybavení kanceláře, výška a rozměry pracovního stolu, správný výběr a nastavení ergonomické židle. V následujících řádcích se však zaměříme právě na ono správné sezení.

Jak sedět správně?

Naprostým základem je pořídit si takovou kancelářskou židli, která má co největší počet nastavitelných prvků. Jedině tak ji může uživatel maximálně přizpůsobit svým požadavkům. Ale i v případě, že koupi nové kancelářské židle ještě nezvažujete, pokuste se držet následujících zásad. Vaše záda vám poděkují!

Držte se pravých úhlů

Jedním ze základních pravidel ergonomického sezení je dodržování pravých úhlů. Začneme u nohou, kdy by mělo lýtko se stehnem svírat v koleni právě 90 °. Nohy by přitom měly být mírně rozkročeny a chodidla by měla být celou plochou položena na podlaze. Také se ujistěte, že pod stolem máte dostatek prostoru, abyste nohy mohli natáhnout.

Stejná zásada platí i u rukou, kdy by pravý úhel mělo svírat nadloktí s předloktím. V ideálním případě by předloktí měla být opřena o loketní opěrky (pokud možno takové, u nichž lze nastavit výšku i rotaci).

V neposlední řadě by měl být v pravém úhlu také trup vzhledem ke stehenní kosti, tzn. sedět vzpřímeně. Volné místo na zádech podpoříte bederní opěrkou.

I na výšce stolu záleží

U mužů by výška stolu měla činit zhruba 72 cm, u žen o něco méně. Nicméně, lepší než odměřovat centimetry, je zkontrolovat si, zda je výška stolu totožná s výškou loktů.

Nos nalepený na monitoru je špatně

Je zcela přirozené, že čas od času, především po dlouhých hodinách strávených u PC, trošku mžouráte a potřebujete mít monitor blíž. Za běžných podmínek by však vzdálenost monitoru od očí měla být v rozmezí 45-70 cm.

Rovněž i zde platí určitá doporučení z hlediska úhlů. Střed obrazovky by měl být zhruba 20-35° pod horizontální osou očí a horní hrana obrazovky mírně nad horizontální osou očí. Pokud nosíte brýle, ujistěte se, že vám nepadají z nosu.

Pokud i vy patříte mezi jedince, kteří u počítače tráví většinu času dne, určitě s dodržováním zásad neotálejte. Bolesti páteře budou přicházet postupně a rozhodně nejsou nic příjemného. Abyste skutečně věděli, jak na to, prohlédněte si ještě následující ilustrativní obrázek:

Zdroj: https://www.skolenibozp.cz/aktuality/jak-spravne-sedet-u-pc/

Neoznámkováno