Co si počít, když se na tiskárně ucpou trysky?

<script type='text/javascript'></script>


Delší dobu jste netiskli, a když jste tiskárnu opět probudili k životu, čekalo vás nepříjemné překvapení v podobě vynechaného či dokonce žádného textu? Neklesejte na mysli, jde o poměrně běžný jev – inkoust může v tryskách zaschnout a ucpat je. A jsou to právě ucpané trysky, které patří k vůbec nejčastějším závadám inkoustových tiskáren. S trochou štěstí se vám je podaří vyčistit, v horším případě budete muset investovat do nové cartridge.

Proč se trysky v inkoustových tiskárnách ucpávají?

Obvyklou příčinou ucpání trysek je delší nečinnost zařízení. V případě inkoustu je zasychání přirozené – děje se tak z důvodu postupného vypařování těkavých složek a následného zvyšování vazkosti inkoustu. Jakmile se z cartridge odpaří větší množství vody a některé další složky, v okolí trysek vznikne vrstva, která je ucpe.

Z hlediska prevence je proto vhodné používat kvalitní náplně do tiskáren s podílem složek zabraňujících rychlému zasychání. Ty však ucpání trysek pouze oddálí – po několikatýdenním nepoužívání inkoust zaschne.

Dalším důvodem zasychání trysek je častý kontakt s fotopapírem či jinými druhy papíru se speciální ní vrstvou. Pokud je používáte pravidelně, využívejte funkci „Čištění trysek“ (název se může u jednotlivých tiskáren lišit).

Účinná prevence? Tiskněte pravidelně

Ucpání trysek lze předejít pravidelným tiskem (min. jednou týdně) několika listů papíru. Majitelé barevné inkoustové tiskárny by měli tisknout barevné zkušební listy, protože v případě černobílého tisku často dochází k ucpání trysek barevných náplní.

Mnohé moderní tiskárny disponují indikátorem stavu trysek a v případě potřeby je automaticky čistí.

Pokud se vám trysky nepodaří zprůchodnit pomocí čistícího režimu tiskárny, nebude vám, než se je pokusit vyčistit ručně. Cartridge po vyjmutí položte na navhlčený ubrousek (lepší než voda je speciální čisticí kapalina) – po chvíli se na něm vytvoří skvrna rozpuštěného inkoustu.

Anebo zvažte pořízení laserové tiskárny. Bez ohledu na to, zda budete používat originální, nebo alternativní tonery Canon (resp. značku odpovídající vaší tiskárně), zaschnutí prášku nehrozí.

Neoznámkováno