Stačí k ochraně PC bezplatný antivirus?

Počítač detekující virus

Po nákupu nového počítače bychom neměli zapomínat na otázku bezpečnosti. Bez adekvátního antivirového programu, který bedlivě dohlíží na to, aby se do našeho zařízení nedostaly škodlivé viry, se v dnešní době neobejdeme. Nejen internet, ale také flash disky, DVD a jiná přenosná zařízení v sobě mohou ukrývat virovou hrozbu, která by nás mohla vyjít velmi draho.

<script type='text/javascript'></script>


Jaký antivirový software bychom však měli zvolit? Když se uživatel rozhoduje mezi konkurenčními produkty, velmi často je ovlivněn tím, jak hluboko má do kapsy. Rozpočet hraje při výběru antiviru zásadní roli. Jsou však bezplatné programy dostatečné pro ochranu našeho počítače nebo notebooku? Nebo se vyplatí investovat do prémiového produktu, které nabízí komplexní bezpečnostní řešení? Abychom si mohli správně odpovědět, v prvé řadě musíme vědět, pro koho bude antivirový software určen. Zda pro jednoho uživatele nebo pro velkou společnost s desítkami počítačů.

V minulých letech by šlo o bezplatnou vraždu vašich dat

Dříve o antivirových programech zdarma nemělo smysl ani uvažovat. Disponovaly nepřehledným rozhraním, špatnou spolehlivostí a vyskakovacími okny s reklamou na výhodné nabídky. Nyní je situace jiná. Mnoho bezplatných antivirů je v současné době na skvělé úrovni. Záleží samozřejmě na konkrétním výrobci, nicméně na trhu se najdou ke stažení oficiální freeware verze antivirů velkých značek, které nabízí služby na podobné nebo dokonce shodné úrovni jako jejich placené verze.

Bezplatné antiviry nemusíme hned zavrhovat. Ocení je především ti, kteří nemají dostatek finančních prostředků, případně nepotřebují rozsáhlý bezpečnostní nástroj pro své zařízení, na kterém nepracují až tak často. Další zásadní vlastností, podle níž je vhodné vybírat, je snadnost použití. Pro běžného uživatele může příliš složitý vzhled programu působit matoucím dojmem, taktéž nastavení by mělo být jednoduché a uživatelsky přívětivé rovněž pro začátečníka.

Jaký je tedy zásadní rozdíl mezi placenou a neplacenou antivirovou ochranou?

Dalo by se říci, že klíčovou vlastností je odpovědnost. Pokud firmě zaplatíte, očekáváte od ní, že vám bude technická podpora kdykoliv nápomocná s jakýmkoliv problémem, ať už se jedná o instalaci programu nebo o pomoc se samotným nastavením. S takovou službou u bezplatného softwaru počítat nemůžete, navíc u něj nebudete mít dostupné všechny funkce. Plná verze antiviru nabízí kromě klasické ochrany také firewall, antispyware, webový štít a další funkce, které výrobce neustále vylepšuje. Jediný háček u placeného antiviru spočívá v tom, že můžete služby využívat pouze na časově omezenou dobu. Poté je třeba poplatek znovu zaplatit.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.