SSD kupředu

Štítky:

imationNová alternativa k současným pevným diskům, disky SSD neboli Solid State Drive od společnosti Imation, se stále více rozmáhá. Od této společnosti byly na trh uvedeny dvě nové řady disků tohoto typu pro notebooky a firemní uživatele.

<script type='text/javascript'></script>


Na úvod bych se rád zmínil, co to vlastně SSD disk je.

SSD diskSSD disky v sobě nezahrnují žádné mechanické části. Díky své pogumované konstrukci jsou extrémně odolné, nevydávají prakticky žádné zbytkové teplo a mohou nabídnout vyšší výkon než tradiční pevné disky založené na tradiční magnetické rotující plotně. Čas bootování (především u notebooků) bývá až poloviční a aplikace je možné spouštět 1,5 až 3 rychleji. Rychlost čtení a zápisu dat se vyšplhala až na pětinásobek oproti klasickým diskům. Výkonnostně je na tom SSD disk velmi dobře. Ovšem takovýto výkon něco stojí. Cena těchto disků se v současnosti pohybuje okolo desetinásobku toho, co stojí dnešní běžný magnetický pevný disk a jejich „malá“ kapacita bývá důvodem, proč je obsahují hlavně notebooky.

Nyní ale zpět. Zmínil jsem se o dvou řadách, jedná se o MOBI 3000 a PRO 7000.

MOBI 3000 je určena hlavně pro mobilní zařízení a notebooky. Disponují poloviční hmotností a až trojnásobnou rychlostí zapisování oproti běžným pevným diskům. Disky bude možné sehnat v kapacitě od 16 až po 64 GB.
PRO 7000 je určena převážně pro firemní počítače nebo pro uživatele s hodně penězi. Jedná se v podstatě o zařízení typu flash, disponující vysokým výkonem do takové míry, aby nedocházelo k chybám systému, které často způsobují pevné disky. Je zde také zaručena zvýšená spolehlivost a stabilita. Jejich kapacitní rozpětí je stejné (16 až 64 GB) přičemž by se měli brzy objevit na trhy i s kapacitou 128 GB.

Podle mého názoru je jen otázkou času, kdy SSD disky nahradí dnes běžně používané pevné disky. Jistě je třeba v ledasčem zapracovat – snížit ceny, zvýšit kapacitu, dostupnost a potřebnou kompatibilitu aj.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.