Obezřetnost a antivirus - jak zabezpečit svůj počítač?

Eset Smart eyeOkolo počítačové bezpečnosti se stále vedou rozsáhlé debaty. Před několika lety bychom se určitě setkali s hojně podporovaným názorem, že pro nejlepší ochranu dat je především zdravý rozum a instalování antiviru je zbytečná brzda výkonu počítače. Dá se však i v dnešní době s touto myšlenkou lehce ztotožnit?

<script type='text/javascript'></script>


To, že je svět IT nejdynamičtější odvětví lidské činnosti, není určitě nutné více zdůrazňovat. Ale i IT svět je tvořen určitými škatulkami oborů, které tvoří jeho celek. Za nejrychleji se měnící a rostoucí je oblast počítačové bezpečnosti – dle statistických průzkumů společnosti McAfee se každý den počet nových škodlivých programů zvedá až o 60 tisíc. Roční nárůst je pak skutečně šokující několikamiliónové číslo.

Aby to nebylo vše tak jednoduché, záškodnický software se dokáže modifikovat dle své činnosti hned do několika škatulek, jako spyware, virus, spam, rootkit apod. Není proto divu, že jako uživatelé počítačů si můžeme vybírat ze širokého portfolia bezpečnostních řešení, protože i v tomto segmentu bude platit jednoduché pravidlo – více hlav, víc ví. Je tedy zcela na místě, že bezpečnostní řešení – antivirus – je vyvíjen hned několika společnostmi, které se nejen s ohledem na množství záškodnického softwaru snaží nalézat stále lepší bezpečnostní záplaty, ale je to pro ně velmi podstatné i z hlediska konkurenceschopnosti.

Výkon dnešního běžného počítače je úplně na jiné úrovni než před několika lety. Dalo by se tedy určitě říci, že instalací bezpečnostního řešení mu příliš neubere – alespoň běžný uživatel to určitě nepozná. Antivirový program se nevyvíjí jen po té bezpečnostní stránce, ale i po stránce kompatibilní – tedy co nejlépe využívat paměť a maximalizovat efekt s minimálním zatížením počítače. Navíc dnešní antivirová řešení obsahují řadu modulů a nejsou tak jen pouhým webovým štítem. Mezi moduly nalezneme kupříkladu vlastní posilovací firewall, anti-spam filtr, anti-spyware, skriptové či další jiné síťové štíty.

Pokud se nyní vrátíme znovu na začátek a položíme si otázku v úvodu dnešního článku, určitě usoudíme, že pochybovat o významu antivirového řešení již není tak jednoznačné. Nejsou to totiž jen uživatelské počítače, které mohou být napadené. Internetové stránky čelí denně také mnoha útokům. Nelze tedy jednoduše tvrdit, že pokud navštěvujete známé a ověřené stránky, nic vám nehrozí. I když se všichni tvůrci webového obsahu snaží svá data co nejlépe ochránit, prolomení bezpečnostních prvků se může bohužel stát komukoliv.

Ano, zdravý rozum a úsudek je jednoznačně stále dobrým vodítkem a prevencí v internetovém světě. Na druhou stranu, pokud své kroky podložíme jakýmkoliv bezpečnostním řešením dle našeho uvážení, určitě to bude jen ku prospěchu věci a k našemu většímu klidu.

Související odkazy:

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.