Instalace tiskárny jako horror? Naše počítačová gramotnost je zarážející

Žena sedící u počítačeDigitální povědomí o moderních technologiích se v ČR každým rokem se zhoršuje. Počítačové schopnosti Čechů jsou v evropském měřítku na mizerné úrovni. Většina z nás nezvládá základní úkony, jako je instalace tiskárny. Vyplývá to ze statistik Evropské unie a výzkumné organizace ECDL.

<script type='text/javascript'></script>


Češi mají dle výzkumu podprůměrné znalosti moderních technologií. Naše země se v žebříčku digitálních znalostí umístila na 21. pozici z 28 států Evropské unie. Dle statistiky zpracované Eurostatem, statistickým úřadem Evropské unie, si operační systém zvládne do počítače nainstalovat sám jen jeden ze sedmi obyvatel České republiky. Tiskárnu si zvládne zprovoznit pouze 44 % Čechů. Nejvíce rozumí počítačům mladá generace.

ECDL (European Computer Driving Licence) organizuje rekvalifikační kurzy v oblasti digitálních znalostí a dovedností po celém světě. V loňském roce realizovala 16 tisíc počítačových zkoušek a své služby nabízí také na úřadech práce v České republice. Testy ECDL odhalily, že míra digitální gramotnosti České republiky je srovnatelná s občany afrického státu Zimbabwe, o trochu lépe je na tom Slovensko. 73 % českých respondentů testy zvládlo s průměrným nebo nadprůměrným výsledkem, necelých 21 % lidí mělo o počítačích alespoň nějaké povědomí a zbytek uchazečů s nimi neumí pracovat vůbec.

Jak uvedl Jiří Chábera, zástupce neziskové organizace ECDL, Češi si neuvědomují nutnost znalosti přenositelných digitálních dovedností, ať už se jedná o jakékoliv zaměstnání, o které by se chtěli ucházet na trhu práce. Používání sociálních sítí, schopnost napsat e-mail nebo si objednat zboží z internetového obchodu je pro tyto potřeby nedostačující.

Vláda si už před dvěma roky předsevzala, že zahájí dotační programy EU pro podporu počítačových dovedností pro veřejnost, aby se výsledky začaly zlepšovat, nicméně první byly spuštěny teprve letos v létě, a tak počítačové schopnosti českých občanů i nadále klesají.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.