Firefox se překonává: 25% podílu mezi prohlížeči na internetu

Štítky:

Firefox logoNení snad nikdo, kdo by alespoň neslyšel o prohlížeči Firefox, který se čím dál více dostává do podvědomí uživatelů svou jednoduchostí a přehledností. Důkazem tomu jsou poslední testy, podle kterých tento prohlížeč opět ukousnul o něco větší sousto z onoho "pomyslného koláče".

<script type='text/javascript'></script>


Před pěti lety byl Firefox vypuštěn k uživatelům s tou představou, že "vybojuje" alespoň 10 (tehdy vysněných) procent podílu na trhu internetových prohlížečů. To však jeho tvůrci netušili, že předčí jejich očekávání. A uznejte sami, že o hodně.

Společnost NetApplication, která se zabývá monitorováním aplikací a podobným měřením již delší dobu, provedla test, který uvádí, že Firefox používá 25% uživatelů na celém světě. Podle některých odborníků se tento postup dal očekávat, neboť ještě před pár měsíci se Firefox pohyboval na hranici 24%. Nyní však můžeme oficiálně říct, že jej používá jedna čtvrtina lidí na světě. U nás tento prohlížeč používá přibližně necelých 33% uživatelů.

firefox - graf podílu
Zde můžete porovnat, jak si vedl Firefox před 5 lety a jak si stojí dnes…

Samozřejmě vede Firefox válku s velkou konkurencí: stále převažující gigant Internet Explorer, Chrome od Googlu, Opera, a také prohlížeč Safari.

A jak si tito další vedou?
Porovnejte sami:


firefox-graf

Některé odhady říkají, že prohlížeč Chrome může s dosavadním tempem dosáhnout 5% do roku 2010, Opera pomalu z tohoto boje vypadne a se Safari se uvidí podle prodeje počítačů od Applu. IE si drží stále vedoucí pozici díky firmám, kteří jej vidí jako defaultní prohlížeč systémů Windows a nevidí důvod přecházet na jiný. Jak dlouho tomu tak bude a za jak dlouho (či zda vůbec) můžeme očekávat změnu "vedoucího" prohlížeče, to je zatím ve hvězdách.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.