Za dva roky skončí podpora Windows XP a Office 2003

Windows XP stop supportOd neděle přesně za dva roky bude oficiálně ukončena technická podpora zabezpečení operačního systému Windows XP a kancelářského balíčku Office 2003. Microsoft upozorňuje, že bezpečnost dat není dobré podceňovat, a tak by lidé a firmy měly již pomalu zvažovat upgrade svého systému.

Bylo to 14. dubna 2009, kdy společnost Microsoft oficiálně ukončila standardní podporu svého doposavad nejúspěšnějšího systému Windows XP. 8. dubna 2014 pak udělá za ním a za kancelářským balíčkem Office 2003 definitivní tlustou čáru a již nebude nadále vydávat žádné bezpečnostní záplaty a aktualizace.

Dle statistiky StatCounter používá i nadále "stále-dobrá XPéčka" v tuzemsku dohromady nad 37% domácností a firem. Společnost Microsoft podotýká, že domácnosti mohou na nové verze Windows 7 a Microsoft Office 2010 přejít velmi snadno, a to zakoupením a rychlou instalací obou produktů. Na pozoru by však měly být především větší firmy a instituce. Otálením se vystavují riziku, že na nové verze nepřejdou včas. Otázkou nyní zůstává, zda se přeci jen oběma stranám nevyplatí ještě chvíli počkat - v říjnu tohoto roku by se potencionálně mohl objevit nejnovější přírůstek do Windows rodiny, Windows 8. Jak však ale bývá zvykem, firmy a i někteří domácí uživatelé většinou čekají na první servisní balíček, který se objevuje zpravidla po roce uveřejnění nové verze OS. Tím zde však vzniká riziko, že dlouhé váhání zapříčiní nevčasný upgrade, tedy fungování na neaktualizovaném systému. Naproti tomu revoluční pojetí Windows 8 - kombinace desktopového rozhraní a rozhraní známého pod pojmem METRO - nemusí každému být zrovna po chuti, a proto se bude upgrade na Windows Vista či lepé Seven jevit jako nejvhodnější možná varianta.

StatCounter os ČR monthly 201201 201203
Leden - Březen 2012 (ČR): Windows 7 (46%), Windows XP (37%), Windows Vista (11%), MacOSX (3%), Linux (2%), Jiné (1%)

"I když by se mohlo zdát, že se jedná o poměrně dlouhou dobu, praxe ukazuje, že přechod na novější verze operačního systému Windows a sady Microsoft Office u firem a institucí je vždy spojen s relativně dlouhým obdobím testování, nákupu nového hardware a dalšími aktivitami, jako je například řešení kompatibility aplikací. Přechod na nové verze tak může v závislosti na velikosti organizace, typu používaných aplikací a jejich podpoře ze strany dodavatelů zabrat 6 až 18 měsíců," říká Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client ve společnosti Microsoft.

Průměr: 1 (1)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

No a? Aktualice má vypnutý, spojení mikrosoftem zakázaný. Bránu používám Kairo. Takže konec podpory vůbec nepoznám.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots