Z Barcelony do Opteronu

Neznáte město Opteron a říkáte se, že jste asi nedávali pozor o hodině zeměpisu?Ať dávali či nedávali nemíříme do žádného města ale na cestu ve které by se mělo ze serverových procesorů z továren AMD se jménem Barcelona přejít na novější procesory Opteron.

Jak již bylo řečeno jedná se o serverový procesor tudíž je především využíván v datacentrech. Datacentra musejí vynaložit nemalé množství finančních prostředků na koupi nového hardware, ale a to především platí za spotřebu el. energii kterou musí „krmit“ svoje procesory a za klimatizaci celých místností v kterých se vše nachází. Když jsme u spotřeby která úzce souvisí z klimatizací tudíž i u možnosti ušetřit v této oblasti, tak bychom si měli říct jak na tom nové procesory vlastně jsou. AMD se podařilo při stejné spotřebě výkon oproti starším Barcelonám zvýšit o celých 35%, chcete-li snížit spotřebu při stejném výkonu. Myslím, že 35% rozhodně není zanedbatelní číslo a tudíž mají Opterony velikou šanci na úspěch.

Další výhodou Shanghaie což je jádro Opteronů je zpětná kompatibilita s Barcelonami což znamená že se nebudou muset navrhovat nové servery a bude stačit je pouze osadit do těch stávajících.

Aby mohla Shanghai vůbec vzniknout, AMD muselo udělat jistý „krok“ dopředu a to přejít z 65nm výrobního procesu na modernější 45nm, který Intel, veliký konkurent, již dlouhou dobu využívá a přináší mu úspěchy.

Nyní k samotným procesorům. Jedná se o 4-jádrové procesory kde každé jádro má k dispozici 512kB vyrovnávací paměti L2. V procesoru přesto nechybí 6MB paměti L3. Pamět L3 je však pro všechny 4 jádra společná. Frekvence nových Opteronů jsou mezi 2,3 – 2,7 GHz. Na rozdíl od Intelu využívají paměti DDR2 pro které je řadič integrovaný v procesoru. Podpora pamětí DDR2 se z 667Mhz rozšířila i na rychlejší se 800MHz. Uvedení odnože pro desktopové PC, které ponesou označení Deneb je naplánováno na leden příštího roku konkrétně na veletrh CES.

Kdybych měl Opterony nějak shrnout tak si myslím že oproti Barcelonám jsou opravdu zlepšením jak již ve výkonu(spotřebě) tak i ve výrobním procesz a neméně důležité je rozšíření podpory pro DDR2-800MHz. Dle mého názoru se Opterony AMD velice povedly a mají velikou šanci na úspěch.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.