Vista TUNING aneb pojďte i vy naučit něco nového váš systém 1/5

vistaMáte na svém PC nainstalovaný Windows Vista a již opadlo vaše prvotní nadšení z efektního prostředí Aero doprovázené známým citoslovcem "WOW"?! Pokud jste si na tuto otázku odpověděli kladně, pojďte mě následovat krátkým návodem, jak si vylepšit tento systém o široce použitelné nástroje.

<script type='text/javascript'></script>


Prvním nástrojem, který bych vám chtěl představit je zde již dříve zmiňovaný RocketDock.


RocketDock

Tento dok, jak již vyplývá z názvu, neposkytuje pouhou možnost uskladnění potřebných odkazů a ikon, nýbrž se může stát vaším novým pomocníkem a možná i nahradit postranní panel systému Windows. Jak už jsem uvedl, tak tento panel je naprosto multifunkční a je jen na vás, co od něj budete požadovat. A nemusíte se ani bát toho, že by se vám nehodil do systému, který podporuje prostředí Aero. Díky mnoha skinům, ze kterých si můžete vybrat právě ten svůj, si jistě vybere naprosto každý.

RocketDock

K tomuto panelu jsou k dispozici i nápadité sady ikon, aby i ty následovali Vámi požadovaný trend. To však není vše, co Vám může RocketDock nabídnout. Dále je na stránkách autora k dispozici mnoho Dockletů jako například digitální i analogové hodiny, indikátor stavu baterie, nástroj pro kontrolu hlasitosti systému, sledování aktivity systému až po utilitu na kontrolu nových mailů a otevírání CD/DVD mechanik.


RocketDock

Jednou z nejzajímavějších výhod tohoto programu je, že do něj můžete minimalizovat běžící aplikace, u kterých vidíte jejich aktuální náhled coby miniaturu. Pokud do oblasti RocketDocku minimalizujete například běžící video, tak se přehrávání nezastaví a můžete jej sledovat v miniaturní verzi i nadále.

RocketDock

Velkou výhodou tohoto programu, kterou bezpochyby uživatelé notebooků a netbooků, je celková systémová nenáročnost (v porovnání s originálním postranním panelem společnosti Microsoft). Mezi další významné výhody nutno zařadit širokou možnost nastavení, pestrou paletu skinů a druhů ikonek. Další nespornou výhodou je fakt, že tento program oplývá českým překladem veškerých místních nabídek a oblasti nastavení, takže vždy bezpečně víte, co programu povolujete a tedy i to, co od programu můžete očekávat.


RocketDock

Pro nadšence je program zde ke stažení a pro další skiny a výše zmíněné ikony a Docklety navštivte web autora.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

No já nevím, článek jsem nečetl, protože obsahově mě nazajímá, protože se mě systémově netýká, ale..

Visty jsou dle mě nepříliš kvalitním OS a stále vládne Win XP.. brzy ale nastoupí W7, který je opravdu hodně povedený a vyzdobený blbůstkami, které pobaví.. to se o Vistách říct nedá, a tak si osobně myslím, že je tento článek (seriál) mrhání slovy a časem.. i když pravda, ve všech kompech "hotových" a noteboocích jsou Visty a uživatelů je hodně, obávám se, že je li většina inteligentní a se systémem nespokojená, než aby jej upravovala, přejde na Win 7.. je to ale můj názor, Visty nemám, a nikdy bych je nechtěl, možná proto ti to tak kritizuju :)

takže si prosím neber tuto kritiku osobně :)

Obrázek uživatele chemist89

Neboj, vím, o čem mluvíš... seriál jsem psal asi dva týdny (občas jsem si k tomu sedl) a jakmile jsem tento seriál dopsal a dodělal screenshoty, tak jsem přešel na W7... zcela s tebou souhlasím, až na tu poznámku s Win XP... na nové stroje se nehodí, je to pak jen mrhání kvalitním hardwarem, to si mohu koupit rovnou soustruh a dát XPka na něj ;)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

..ne každej má na W7 nebo má takové štěstí jako já a dostane je zadara :D ale ano i kamarád s poměrně starším hardwarem musel po mém donucování přejít z XP na W7 zrychlení.. v Shiftech přešel z 20FPS na 40 a odeznělo mu sekání od volantu..
z tohodle článku se mi docela zalíbil switchter, který jsem ještě před přečtením měl nainstalován na W7 a hodí se mi :) zbytek byl takovej spíš zajímavej, ale mě neužitečnej, k tomu se tedy vyjadřovat nebudu :)

Obrázek uživatele TheALuminium

Ne všichni ale můžou přestoupit na W7 a málokdo si je koupí. Spousta lidí je na noteboocích má a podle mého tam zatím vydrží, protože jako pracovní operační systém jsou Visty dobré.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Vista Home Premium a výše -> upgrade na W7 zdarma :)
ano, jsou dobré, ale já s nimi nejsem schopen rpacovat a vzhledově se mi nelíbí.. vše je v nich vcelku složití.. to W7 jsou takové příjemné a promakané, fakt doladěné... upřímně očekávám ServicePack jen jako reakci na nově vzniklé viry.. nikoliv jako opravy děr a chyb..

Obrázek uživatele Jiří Molnár

"Vista Home Premium a výše -> upgrade na W7 zdarma :)"

Není to tak úplně pravda, viz můj článek: http://www.pcporadenstvi.cz/windows-seven-jdou-do-finale-prodej-od-31-ri... (druhý odstavec).

Kolega má samozřejmě pravdu. Netvrdím, že Vista je bůhví jaký dokonalý kousek, ale takový propadák, jaký z ní dělají rádoby odborníci, to také není a nebyl. Lidé ji často shazují, protože je to "cool", moderní trend, a asi se i cítí důležití. Ale když se člověk zeptá, co se jim na Vistě tak nelíbí, tak 80% neodpoví a zbývajících 20% řekne UAC (který se dá samozřejmě vypnout, protože uznávám, že v některých věcech byl dost paranoidní, ale já jsem jej osobně měl zapnutý stále). Sám jsem Vistu používal bezmála půl roku a nesetkal jsem se vůbec s žádnou komplikací. Windows Seven mi ale sedí lépe, netvrdím opak.

Z hlediska aktuálnosti (a také podpory ze strany Microsoftu) se nyní budeme dost směrovat na nejnovější systémy - Vista + Seven (tímto reaguji na předchozí komentář). Verze XP, které má stále dost uživatelů, budou mít stále své čestné místo na naší poradně, ale v článcích se už od nich začneme pomalu odklánět.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

tím jsem se prozradil, že jsem tvůj článek nečetl :D
v té době mi ale ještě W7 byly ukradeny stejně jako Visty.. to jsem ještě neměl ponětí o nich.. Dostal jsem se k nim stylem, že mi kamarád půjčil ilegální, a já je zkusil.. ale o 5 hodin později jsem dostal, někdy kolem jedenáctí večer, v úterý minulého týdne, legální klíš na Profíky :D
Sedmičky mi přirostly k srdci a i když je tam pár mušek oproti standardním chytrým funkcím z XP, furt se mi líbí.. S Vistama jsem měl osobní zkušenost ale jen krátkou a navíc ne na mém počítači, takže nějaké pokusy nebyly možné.. možná proto je kritizuji.. takže kritiku berte s rezervou - byl jsem 7 a pul roku spokojeným uživatelem Windows XP, nyní jsem stejně spokojeným a možná i spokojenějším uživatelem W7 a o to tu běží :)

Jo, takže upgrade jen pro některé, ty co PC již mají, těm tedy zůstane? Já totiž slyšel že ti co jej nemají zdarma jej mají s nějakou slevou.. To by mohlo hrát roli.. Navíc kdyby MS zavedl Studentský prodej i zde, myslím, že by vydělal více, to by si snad koupil i ten, co stahuje 6GB denně :D takhle si to stejnak každý stahne.. Velká chyba ze strany MS, ale o to více "dražší" systém mám, než moje okolí, zadarmo :D kdyby si ho koupili za pětikilo, tolik by to machrovina nebyla :D

Každopádně možná si tento seriál přečtu, část věcí by mohla být zajímavá i aplikovatelná na W7.. teprve je objevuji.. a možná i na Visty změním názor, avšak u každého, kdo má Visty jsem zatím našel minimálně jeden nefunkční program..

Obrázek uživatele chemist89

... tak u nekompatibility programů to W7 řeší celkem hezky (alespoň tedy pro majitele novějšího železa s podporou virtualizace)... ale nekompatibilita není vždy jen otázkou vynalézavosti a kombinačního myšlení programátorů MS, ale též autorů prográmků, kteří nedokáží v mnoha případech myslet ani na to, že novější monitory jsou širokoúhlé, že :-D

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

k tomu snad ani není co dodat :D snad jen - ještě že Catalysty umožňují vynucení zachování poměru stran :)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.