UEFI jako náhrada za BIOS: Start Windows 8 do šesti sekund

Windows 8S informacemi ohledně připravovaného operačního systému Windows 8 se v poslední době doslova roztrhl pytel. Je to především způsobeno pořádáním řady konferencí a veletrhů, které pomáhají odhalit střípky z vývoje nového Windows. A s jednou velmi poutavou informací přišel server Softpedia.com…

Změna ovládání a nové grafické pojetí systému jsou jen zlomky toho, co Windows 8 chystají pro své uživatele. Vývoj není samozřejmě jen o GUI rozhraní, ale je i o snaze dosáhnout lepší komunikace mezi hardwarem a samotným operačním systémem.

Na veletrhu Computex v Taipei (Mezinárodní výstava informačních technologií) bylo možné na základě nejnovějšího buildu Windows 8 otestovat, s jakou rychlostí dokáže tento systém zvládnout kompletní boot počítače. Již výše zmíněný server Softpedia.com zveřejnil na základě tohoto testu informaci, že zapnutí počítače trvalo celých šest sekund. Testovaná sestava disponovala nejen výkonným hardwarem a SSD diskem, ale také novým komunikačním rozhraním UEFI (Unified Extensible Firmware Interface).

Windows 8 GUI

Pokud si vzpomenete na testování systému Windows 7 na počátcích svého vývoje: Microsoft tehdy slavil své úspěchy ve start-up svého vyvíjeného OS, který trval pouhých 25s (podle některých testů ještě o něco méně). Softwarový gigant si však uvědomoval, že je to meta, kterou může na základě této konfigurace nabídnout. Jak je tedy možné, že o dva roky později je hranice startu čtvrtinová?!

UEFI, navrženo jako náhrada za BIOS, je softwarové rozhraní, které sedí mezi operačním systémem a firmware platformou. Stejně jako BIOS, je UEFI jednotkou, která má za úkol předpřipravit a načíst všechny ovladače a získat připravenost hardware pro start operačního systému. Podle dosavadních testů se kombinace UEFI a SSD jeví jako velmi perspektivní – ve srovnání s Windows 7 se docílilo až 40% úspory oproti přítomnosti BIOSu na stejné platformě.

Windows 8 GUI

Na veletrhu Computex 2011 společnost Insyde Software, která UEFI vyvíjí, oznámila, že její vlastní UEFI BIOS řešení, přezdívané InsydeH2O, bude již vybaveno podporou pro Windows 8. "Insyde udržuje úzké pracovní vztahy se společností Microsoft na podporu současného a budoucího UEFI firmware dle požadavků systému Windows," prozradil Jeremy Wang, výkonný ředitel Insyde Software.

Průměr: 3.5 (2 votes)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

UEFI ssebou nenese jen rychlejší boot, ale také grafické rozhraní. BIOS jako takový bude stále, ale bude to UEFI BIOS (User Friendly Interface), přinášející také grafické rozhraní s více barvami a podporu myši. Na druhou stranu nese to ssebou úskalí - dokud je BIOS "hnusný", neleze tam ten, kdo tam nemá co dělat. Bios má být plný červených nápisů "pozor", ne jako to pojal Gigabyte s jeho opravdu omalovánkami (http://pctuning.tyden.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=20...), Na druhou stranu těm znalejším se bude trochu pohodlněji pracovat. Je to logická evoluce, počítače se vyvíjí a BIOS stále vypadá jako v době DOSu a umí skoro totéž..

Obrázek uživatele Peca
[2911] Touch bios

Je potřeba ale dodat, že Touchbios od Gigabytu je aplikace, která je schopná ovládat bios z prostředí windows. Jinak myslím, že zrovna Gigabyte má standartně klasický bios. Tohle je aplikace pro hračičky, takový "bonus pro děcka".
Jinak co se týče UEFI od ASUSu, tak ten se mi líbí a ovládání je obdobné klasickému biosu.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Tisíckrát to může být aktualizace, ač s PCT mnohdy nesouhlasím, pojmenování "omalovánky" je více než trefné :))
Ano, ten od ASUSu je dle mého také nejlepší a také první UEFI. Ještě si vybavuji jeho první promo video (které samozřejmě nemohu najít :D ). ASUS to udělal správně a pouze existující BIOS omladil, posadil na novou platformu a doplnil "hezčím" GUI a podporou myši. Gigabyte a MSi to vzali trochu po svém, barevněji, hravěji. Jinak Gigabyte už nabízí ke stažení právě i samotný UEFI BIOS, který se od omalovánek moc neliší :D A v budoucnu už ani nebudeme mít na výběr.

Obrázek uživatele tom2910

mne sa to nejak nepozdava - vyzera pekne, ale podla mna je to neprakticke .... sucasny bios mi absolutne vyhovuje... a ako uz povedal tobias, sucasny bios aspon odradi neskusenych uzivatelov, tak ale nechajme sa prekvapit

Obrázek uživatele Jarda-For

Možná s UEFI, je rychlejší boot OS, hlídá legálnost softwarů a upgraduje automaticky ovladače.
Ale zatím, každý výrobce svých Základních Desek, tak trochu vyvíjí UEFI podle sebe, takže aby se v tom PRASE vyznalo !!! Porovnejte UEFI např. u: hp, Dell, MSI, Gigabyte, EVGA a ještě třeba ASRock.
- Nebo se je pokuste, úplně stejně NASTAVIT !!!

Závěrem:
- ZLATÝ Bios, s jeho případným stabilním nastavením, si dnes poradí kde kdo !!!
Ale s UEFI, aby se v tom PRASE vyznalo !!!
- Bios je podle mně jen pamět typu "flash", (když nezmíním "EEPROM", který má dle mně, jen rozdílné mechanismy mazáni a programováni), ale zjednodušeně: VŠE je vlastně jedno a to samé. Jen by mně zajímalo, jestli by fungovaly všechny Základní Desky s UEFI, kdyby se přeflashly třebas i na nejkompatibilnější BIOS.
- Fungovala by dobře alespoň třetina desek, nebo by jich dobře fungovalo ještě méně ???
- Co když, někoho odradí problémy s UEFI, např. třebas už jen při instalaci, či přeinstalaci OS ? A nebude chtít, tento nový systém ovládání za žádnou cenu ?
- Nepodporuje náhodou Microsoft - UEFI, aby dobře fungovalo pouze pro jeho OS ? Co ostatní OS ???

http://www.topclanky.cz/UEFI-jako-nahrada-BIOS-Start-Windows-8-sesti-sek...

Předem VŠEM děkuji, za konkrétní rady a odpovědi.
Pěkný den Vám přeje, JARDA


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots