Trh s počítači upadá, zájem Čechů o tablety klesá

PCPočet poptávek po osobních počítačích celosvětově klesá. Výzkumná agentura Gartner zveřejnila předběžný odhad celosvětových prodejů počítačů za poslední kvartál roku 2015.

Ve čtvrtém čtvrtletí 2015 se prodalo celkem 75,7 milionu počítačů, což v meziročním srovnání představuje pokles o 8,3 procenta. Celkově se v roce 2015 prodalo více než 288,7 milionu kusů, což je o celých 8 procent méně než v roce 2014. Prodeje počítačů klesly již čtvrtý rok po sobě, výsledná čísla pozitivně neovlivnil ani příchod mnoha nových zařízení nebo vylepšená verze operačního systému Microsoft Windows. Klesající čísla tak jasně dokazují, že lidé namísto desktopových počítačů a notebooků nakupují stále častěji chytré telefony a tablety. Rok 2015 byl na poli počítačů plodným pouze pro kalifornskou značku Apple, o jejíž produkty byl meziročně vyšší zájem.

Data další výzkumné společnosti International Data Corporation (IDC) ukazují ještě markantnější propad. Čtvrtý kvartál 2015 si podle ní v meziročním srovnání pohoršil dokonce o 10,6 %. Na pořadí nejúspěšnějších výrobců se však Gartner i IDC jednohlasně shodnou. Nejúspěšnějším dodavatelem počítačů se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stala čínská společnost Lenovo, druhou příčku obsadila americká značka Hewlett-Packard a třetí místo si udržel americký Dell.

Trh s tablety je v České republice přesycen

Co se týká konkrétních prodejů tabletů v České republice, podle IDC u nás trh s tablety stagnuje. V roce 2015 se v ČR prodalo přibližně 900 tisíc tabletů, což je zhruba o 100 tisíc více, než se prodalo za stejnou dobu notebooků. Nejvíce táhly 7" modely s operačním systémem Android. Dvě třetiny tabletů disponovaly pouze Wi-Fi připojením, jedna třetina měla mobilní připojení. Očekává se, že tento rok se navýší poptávka po 10" tabletech.

V České republice připadá na 100 obyvatel 17 tabletů, přičemž průměr pro region střední a východní Evropy je skoro poloviční a to 9 tabletů na 100 obyvatel. Pro srovnání s našimi sousedy, na Slovensku hodnota dosahuje 15, v Německu 25, v Polsku 12 a v Rakousku 20.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots