Syndrom karpálního tunelu - nemoc dnešní PC generace

Syndrom karpálního tunelu

Dnešní svět, plný elektronických vymožeností, příliš neprospívá zdravému životnímu stylu. Většina zaměstnanců je odkázána na sedavé zaměstnání, což každý den představuje dlouhé hodiny sezení u počítače nebo notebooku. Lidé si bohužel mnohdy neuvědomují, jak neblahý vliv může mít nekonečné psaní na klávesnici a klikání myší na naše zdraví.

Při stereotypní zátěži zápěstí se mohou vlivem nevhodného držení ruky špatně prokrvovat cévy. Stlačováním zápěstí dochází k ucpání nervových kanálků, což může mít za následek poškození tzv. karpálního tunelu - štěrbiny, která přenáší impulzy z mozku do prstů na ruce.

Dlouhodobé přetěžování svalů na zápěstí může vyvolat syndrom karpálního tunelu, který se projevuje brněním, mravenčením a slabostí prstů (nejčastěji ukazováček, prostředníček a palec). Když tento problém lidé nezačnou řešit včas, v nejhorších případech se musí uchýlit k operativnímu řešení.

Vyplatí se investovat do speciální klávesnice? Rozhodně!

Se syndromem karpálního tunelu, nepříjemnou civilizační chorobou dnešní doby, však můžeme bojovat, i když se nemůžeme vyhnout kancelářským povinnostem. V prvé řadě bychom si měli při sezení u počítače pohlídat nejen správné držení těla, ale také adekvátní postavení rukou.

Zápěstí by se nemělo dostat do nepřirozeného úhlu, ať už v horizontální či vertikální poloze ruky. Vyplatí se investovat do ergonomické klávesnice a myši, kterou je vhodné doplnit podložkou s gelovým polštářkem pod zápěstí pro zvýšení komfortu.

Velmi častou chybou současných klávesnic jsou výklopné nožičky. Pokud jsou vyklopené, musíte zápěstí ještě více ohýbat. Jejich využívání se proto ze zdravotního hlediska nedoporučuje.

Dle dostupných informací se onemocnění projevuje nejčastěji u osob kolem padesáti let a to více u žen než u mužů v poměru 4:1. Aby nás onemocnění karpálního nepostihlo ani v pozdějším věku, nesmíme podceňovat prevenci.

Při práci na počítači stačí dodržovat několik základních pravidel:

  • hlídat správné postavení rukou při práci
  • nepřetěžovat zápěstí - jednou za čas je protáhnout nebo namasírovat
  • dopřát rukám odpočinek - jít se na chvíli projít nebo vykonávat jinou činnost
Neoznámkováno

Obrázek uživatele Ralph McFarland

It's engaging. Individuals shouldn't take it so genuine. I like to thumb however it looking out for line at the grocery store. For what reason are markets as yet conveying this refuse newspaper at checkout counters crosswise over America after it perpetrated wrongdoings in the last decision?
well when you can take in space without a breathing mechanical assembly you let me know, again man was not made to live in situations without oxygen, read it again on the off chance that you have to use customwriting computer science studies.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots