Syndrom karpálního tunelu - nemoc dnešní PC generace

Syndrom karpálního tunelu

<script type='text/javascript'></script>


Dnešní svět, plný elektronických vymožeností, příliš neprospívá zdravému životnímu stylu. Většina zaměstnanců je odkázána na sedavé zaměstnání, což každý den představuje dlouhé hodiny sezení u počítače nebo notebooku. Lidé si bohužel mnohdy neuvědomují, jak neblahý vliv může mít nekonečné psaní na klávesnici a klikání myší na naše zdraví.

Při stereotypní zátěži zápěstí se mohou vlivem nevhodného držení ruky špatně prokrvovat cévy. Stlačováním zápěstí dochází k ucpání nervových kanálků, což může mít za následek poškození tzv. karpálního tunelu - štěrbiny, která přenáší impulzy z mozku do prstů na ruce.

Dlouhodobé přetěžování svalů na zápěstí může vyvolat syndrom karpálního tunelu, který se projevuje brněním, mravenčením a slabostí prstů (nejčastěji ukazováček, prostředníček a palec). Když tento problém lidé nezačnou řešit včas, v nejhorších případech se musí uchýlit k operativnímu řešení.

Vyplatí se investovat do speciální klávesnice? Rozhodně!

Se syndromem karpálního tunelu, nepříjemnou civilizační chorobou dnešní doby, však můžeme bojovat, i když se nemůžeme vyhnout kancelářským povinnostem. V prvé řadě bychom si měli při sezení u počítače pohlídat nejen správné držení těla, ale také adekvátní postavení rukou.

Zápěstí by se nemělo dostat do nepřirozeného úhlu, ať už v horizontální či vertikální poloze ruky. Vyplatí se investovat do ergonomické klávesnice a myši, kterou je vhodné doplnit podložkou s gelovým polštářkem pod zápěstí pro zvýšení komfortu.

Velmi častou chybou současných klávesnic jsou výklopné nožičky. Pokud jsou vyklopené, musíte zápěstí ještě více ohýbat. Jejich využívání se proto ze zdravotního hlediska nedoporučuje.

Dle dostupných informací se onemocnění projevuje nejčastěji u osob kolem padesáti let a to více u žen než u mužů v poměru 4:1. Aby nás onemocnění karpálního nepostihlo ani v pozdějším věku, nesmíme podceňovat prevenci.

Při práci na počítači stačí dodržovat několik základních pravidel:

  • hlídat správné postavení rukou při práci
  • nepřetěžovat zápěstí - jednou za čas je protáhnout nebo namasírovat
  • dopřát rukám odpočinek - jít se na chvíli projít nebo vykonávat jinou činnost

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.