Security Essentials: "Bezplatný" antivir od Microsoftu

Microsoft Security Essentials logoNa trh přichází nový "bezplatný" antivirový software od jedné nejmenované společnosti sídlící v Redmontu. Slovo bezplatný jsem dal do uvozovek záměrně – jeho instalace je totiž provázána s ověřením pravosti systému Windows, jak je tomu například při instalaci "rozšířené" kalkulačky pro Windows. Druhou stranou mince je však fakt, že licence není omezena na nekomerční použití, jak tomu je u většiny ostatních freewarových antivirových aplikací.

<script type='text/javascript'></script>


Tento program by se měl především prosadit svou jednoduchostí. Uživatel by si podle Microsoftu neměl programu ani všimnout, měl by si vystačit sám – automatické aktualizace programu, aktualizace virové databáze, a samozřejmostí je i plánování pravidelných testů systému (rychlých či kompletních – záleží jen na vás).

Tento program by vás měl ochránit mimo jiné před standardními virovými nákazami, trojany, rootkity a spywarem. Samozřejmostí je realtimová ochrana systému, která je dle některých zdrojů nejslabším místem tohoto antiviru. Pokud váš systém napadne virus ohrožující integritu, resp. deaktivující firewall systému Windows, tak se tomu antivirový program nijak výrazně nebrání. Abych však nezdůrazňoval pouze negativní výsledky rozsáhlého testování programu, tak musím upozornit, že tento program prošel mnoha testy, kde si vedl nadmíru dobře. Např. v souboji s necelými 4000 viry, trojany a další havětí vybraných ze světové špičky – tzv. WildListu zneškodnill většinu těchto "záškodníků" již v zahřívacím kole.

A nyní již k samotným faktům, ke kterým bylo dospěno během onoho rozsáhlého testování. Na počátku byla vytvořena modelová situace (standardní uživatel "brouzdající" po internetu versus malware, spyware a další internetové "chuťovky"). Pro jednoduchost budu vypichovat rozdíly mezi tímto softwarem a dalším (který je dle dlouhodobých testů považován za jeden z nejlepších – Norton AntiVirus 2009 od společnosti Symantec).

SOFTWARE
NALEZENÝCH
NENALEZENÝCH
CELKOVÁ PŘESNOST
Norton
42
4
80
MSE
33
13
44

V podobném duchu byly provedeny další dva testy, ze kterých vyšel následující závěr:

Graf MSE v testu

Jediným mínusem, který by se dal programu udělit, je absence české lokalizace. Program je dodáván (zatím) pouze v originální anglické verzi, což však není překážkou zejména kvůli faktu, že program vás ke své správné činnosti nijak nepotřebuje (samozřejmě po úspěšné instalaci).

A nyní bych na konec zařadil vše ilustrující komentované screenshoty:


MSE Home

HOME: záložka, na které vidíte jak stav antivirového systému, tak stav virové databáze. Z této části se též manuálně spouští test – rychlý/kompletní, popř. lokální (dle výběru destinace v pravém panelu programu).
Pod nápisem "Change my scan schedule" si můžete nastavit datum (den v týdnu) a čas pro pravidelný rychlý scan vašeho systému.
Zajímavým zpestřením je horní lišta – barevné označení signalizuje stav (zelená = OK, žlutá = nutný update, červená = počítač může být ohrožen).


MSE Update

UPDATE: záložka umožňující ruční spuštění update virové databáze, což není však bezpodmínečně nutné. Váš program si pravidelně tuto činnost obstarává sám. Ve spodní části okna je vždy rada, kterou byste měli mít na paměti, abyste ochránili svůj počítač proti nejčastějším útokům ze strany internetové "havěti".


MSE Set (Options)

SETTINGS: nastavení programu – velice snadné, určeno pro uživatele začátečníky; drobnou nevýhodou může být "omezená" možnost nastavení pro pokročilé uživatele. Jediné, co najdete pod položkou Advanced (pokročilé nastavení) jsou čtyři checkboxy – zdaly mají být procházeny i archivy, vyjímatelné jednotky (disky, USB flash, apod.). Další položkou je dotaz na vytvoření bodu obnovy před spuštěním testu (může sloužit k obnovení kódu, který antivirus označil za vir, ale po jeho smazání systém zjistí, že smazal něco, co opravdu neměl). A v neposlední řadě se zde můžete rozhodnout, jestli mají být přístupné výsledky (historie) testů všem uživatelům tohoto počítače, což mi osobně přijde jako "převelice" užitečná věc – kdyby zde bylo ještě páté políčko, tak by se program jistě ujišťoval, zdali má být křížek v pravém horním rohu nebo ne! :)


MSE Scan

HOME: průběh testu. Takto to vypadá, když spustíte ručně samotný test. Na ose je vidět průběh, ve statistice testu typ testu, čas začátku, uběhlý čas, počet zkontrolovaných položek a adresa právě kontrolované položky.


MSE Updating

UPDATE: oranžová lišta naznačuje nutnost aktualizace virové databáze. Barevný systém koresponduje s tím, který můžete zpozorovat v Centru zabezpečení systému Windows (opět je zde používáno barevné schéma ala semafor).

Neoznámkováno

Obrázek uživatele TheALuminium

Pěkný článek, chválím. Jen tak dál ...

Obrázek uživatele chemist89

Děkuji, pochvaly si opravdu cením ;)

Obrázek uživatele MirekPluskal
[1517] Pěkný...

Pěkný článek,opravdu přehledný pro všechny uživatele.Jen malý dotaz,bude to i v češtině?

Obrázek uživatele chemist89
[1519] čeština?

O tomto jsem se bohužel nikde nedočetl. Microsoft na svých stránkách má jen strohé informace, ale o jazykových mutacích se nezmiňuje. Proto nad tím můžeme jen polemizovat, zdali nechá jeden za svých programů "nepřeložený" - což by vzhledem k jednoduchosti ovládání mohlo být, nebo zdali jej přeloží nějakým podobným způsobem, jako to udělal (dle mého názoru celkem důvtipně) u Win7 - pomocí volitelné aktualizace prostřednictvím Windows Update.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

A jaký je tvůj názor? vyplatí se nebo ne? podle mě není pro nekomerční použití dost "dobrý" a jsou programy, tkeré naleznou více a lépe.. Já mám třeba Avast už šestým rokem.. a trojáků a podobné havěti jsem moc nechytl :) I když semtam byl nějaký planný poplach, nemám s ním problémy a asi bych na MS SE nepřecházel.. ty ano?

Obrázek uživatele chemist89

Tak s faktem, že některé "komerční" programy jsou účinnější samozřejmě souhlasím, ale vzhledem k celkem krátké existenci tohoto antiviru bych se statistikami zatím nijak moc nezaobíral a jen nestranně pozoroval (tedy zůstal u stávajícího antiviru, pokud plní to, co od něj požadujeme). V jednom z používaných systémů jsem si jej zkušebně nainstaloval (Win Vista) a zatím jsem na žádný problém nenarazil... po čase ho možná odinstaluji a nechám proskenovat třeba Avirou a uvidíme ;)

Jinak s tím Avastem moc nevím, sice je česky (lákavé pro mnoho uživatelů), ale Avira si pořád stojí lépe (dle mých dosavadních zdrojů), takže pokud přechod, tak spíše tímto směrem...

Obrázek uživatele TheALuminium

Avira na tom je sice dobře v placené verzi. Pro domácí vyžití ale mnohem hůře. Některé škodlivé řetězce, které Avast našel mi Avira nenašla a já si dál surfoval po našich stránkách, když jsme tu měli virus. Jome na to doplatil také, a proto od té doby dávám přednost Avastu před Avirou. Pokud si i všimneš AV-Comparatives, tak Avira má pouze o 1% větší úspěšnost, ale ve verzi pro komerční užití a pro obyčejného uživatele, verze Home, nebo jak se jmenuje by dopadla mnohem hůře. V testu je sice taky placená verze Avastu, jenže ta se od neplacené liší doopravdy málo. Avira má mnohem větší rozdíly. Co se týká antiviru od MS pro komerční užití. Já si myslím, že je to skvělý začátek pro firmu. Pokud administrátor sítě zablokuje určité URL a zakáže zaměstnancům chodit na stránky, které by mohli poškodit PC. Samozřejmě u mailů je to jiné, ale na pracovní mail by neměly chodit řetězové e-maily a všelijaké prasárničky že =)
Já osobně mám Essentials na Win7 a nemůžu si stěžovat.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Rozjela se nám tu pěkná diskuse koukám... :)

Nejsem si jist Luky, jestli odpovídáš na to, co TOBiAS původně zamýšlel. Dle mě spíš měl na mysli srovnání MSE a freeware antivirů, které nejsou pro "nekomerční účely". Svým způsobem jste na to ale odpověděli, to je pravda!

Souhlasím s kolegou, že MSE je skvělý antivir například pro začínající firmy - všechny základní požadavky splňuje a jeho použití je legální. Ne každá firma má hned ze začátku na to kupovat si drahé zabezpečovací systémy - a ruku na srdce: jestli se nevěnuje serverovým záležitostem či nějakým jiným věcem, které vyžadují nadstandardní zabezpečení, tak si myslím že je tento antivir skvělá volba - vzhledem k tomu, co všechno obsahuje za anti věcičky.

Pokud mohu mluvit za sebe, má kolega opět pravdu. Avast se nám skvěle osvědčil při odchytávání viru na PCP stránkách. Bohužel jeho náročnost na systém je několikanásobně větší než u MSE. V současné době jedu na Windows Seven právě s MSE a nemohu si stěžovat na nějaké zpomalení počítače. Jak se i už v nějakých diskusích zde zmínilo, počítač lze provozovat i bez antivirů, když se používá hlava. A navíc v dnešní době ON-LINE skenerů, které v případě nouze poslouží stejně dobře jako placené verze, je myslím použití MSE na místě. Není dokonalý, ale to, co Microsoft sliboval, opravdu přišlo - nenáročnost, soběstačnost, integrovanost, kompatibilita a funkčnost... :)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Také MSE považuji za výbornou věc pro komerčí použití - něco zadarmo je vždy lepší než nic zadarmo s virem zdarma :) samozřejmě na placené programy nebude mít jako freeware nikdy, ale mezi neplacenými komerčními konkurenci ani nemá :)

pro mě je ale, jak Jome zmínil, důležitá nekomerční verze a třeba nekomerční verze Avasta je dle mě lepší než MSE a Avira.. já jsem ale trochu víc vlastenec - koupil bch si jedině Škodovku (mezi "low-end" auty), mam luxusní boty od Baťi, radši nakoupim v český sámošce než v Kaufáči a důvěřuji i tomuto českému programu, a budu, dokud mě nezklame :)

Dle mě (a i kluků) je MSE perfektní do komerčního segmentu pro nové firmy, protože jiný free program pro komerční použití snad není, ale v nekomerčním má velkou konkurenci, která je momentálně určitě lepší.. Je t hlavně ale tím, že ti už mají jistou praxi, zatímco MS na tom s ochranou doposud nijak zvlášť nebyl, takže určitě nás čeká zlepšení :)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.