Roaming bude od 30. dubna v EU levnější, sníží se poplatky

EUOd 30. dubna 2016 začne platit nový způsob účtování roamingových služeb v zemích Evropské unie. Jako první je na změnu účtování připraven operátor T-Mobile, který svým zákazníkům zveřejnil aktualizovaný ceník.

Směrnice schválená v minulém roce Evropským parlamentem usiluje o síťovou neutralitu, což znamená, že bude s každým zacházeno stejně. Poslední dubnový den roku 2016 vzejde v platnost nařízení EU Roaming, které upravuje ceny roamingu pro země v Evropské unii, tedy i pro Českou republiku. Čeští zákaznici telefonních operátorů budou platit mnohem méně za hovory, SMS i stažená data v rámci států Evropské unie. Od 30. dubna 2016 bude ke stávajícímu tarifu telekomunikačních služeb připočítán poplatek za spotřebovanou jednotku.

Telefonní operátor T-Mobile je na změnu připraven, na svých webových stránkách již odhalil nový roamingový ceník, který začne platit 30. dubna. Zákazníkům T-Mobile bude k aktuálnímu tarifu v případě odchozího hovoru naúčtována částka 1,65 Kč s DPH za každou minutu (u příchozího hovoru 0,37 Kč/min), u SMS se připočte 0,65 Kč s DPH a za každý 1 MB dat bude navíc naúčtováno 1,65 Kč s DPH.

Jediný rozdíl pro používání služeb operátorů u nás a v zahraničí může být vidět v tzv. tarifikaci. Například pro odchozí hovory směrnice operátorům povoluje účtovat si minimální počáteční účtovanou dobu nepřesahující 30 sekund, zatímco v ČR operátoři často používají tarif 60+1 nebo nevýhodnější. Je tedy možné, že v jiných zemích EU zaplatíte méně než doma.

Dne 15. června 2017 se poplatky za roaming zruší úplně. Češi budou mít v zemích Evropské unie stejný tarif na telefonování, zprávy i data, jako by nikam neodcestovali. Evropská komise by měla pro tyto účely ještě stanovit FUP, aby lidé připojení nezneužívali.

Průměr: 5 (2 votes)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots