Repasované notebooky: Kompromis nebo výhra?

Štítky:

upgrade laptopTak jako si mnoho lidí pořídí ojetý automobil, můžete si pořídit stejnou cestou notebooky, tablety i mobilní telefony. Co byste před nákupem repasované výpočetní techniky měli vědět?

<script type='text/javascript'></script>


Notebooky projdou generálkou

Prodejci repasované techniky vám většinou nabízejí modely tzv. "topových řad", které byste úplně nové pořídili za desítky tisíc. Jako repas je můžete pořídit za mnohem nižší cenu. Jsou konstruovány pro každodenní, dlouhodobé a stabilní využití ve velkých firmách, podnikajících kupříkladu v oblastech IT, bankovnictví, pojišťovnictví nebo telekomunikacích. Než se notebook z těchto firem dostane na váš pracovní stůl, projde kompletním vyčistěním od prachu i reinstalací softwaru. Následuje diagnostika jednotlivých komponent notebooku a výměna dosloužilých anebo dosluhujících dílů.

Kvalita za míň peněz

Mnohdy bývá za nevýhodu nákupu výpočetní techniky z druhé ruky považována zkrácená záruční lhůta, která činívá 12 měsíců. Na druhou stranu vám prodejce poskytne garantovaný záruční a popřípadě i pozáruční servis, či odbornou výměnu vámi zvolených součástek. Repasované notebooky jsou vyrobeny z kvalitních komponent vynikajících dlouhou životností a odolností. Repasovaný počítač vám zpravidla vydrží déle než zbrusu nový, ale levnější běžný notebook, který bývá při neopatrné manipulaci náchylnější k poškození. Jednoduše řečeno – pokud si například za 10 000 koupíte repasovaný počítač, je dost pravděpodobné, že vám bude sloužit déle než nový notebook stejné cenové hladiny.

I s repasem si můžete pohrát

Také repasovaný notebook si samozřejmě můžete uzpůsobit podle svých potřeb – třeba výkon notebooku podpoříte rozšíření RAM paměti, výměnou harddisku za SSD disk a tak podobně. Jen si předem zjistěte, zda tímto zásahem nepřijdete o garantovanou záruku. Někteří prodejci by totiž takový zásah mohli považovat za váš vlastní repas. To ovšem platí také pro nové notebooky, takže v tomto bodě není mezi repasovaným a novým notebookem rozdíl.

Jak jste se tedy rozhodli? Bude váš další notebook jako koncernový automobil vyráběný pro uspokojení davů nebo si dopřejete požitek z precizní výpočetní techniky pro náročné?

Neoznámkováno