Průvodce počítačem aneb sestavení pc 1/2

Montáž PCNa mnoho stránkách či serverech najdete návody, jak sestavit konkrétní počítač. Mnohdy najdete v nabídkách těchto návodů nejnovější grafické karty, které vám doporučují, nejlepší zdroje své doby a nejvýkonnější procesory. Ale co za pár let, kdy grafiky, zdroje a procesory tak nové nebudou? Článek je k ničemu. Proto jsem si vybral dnešní článek s cílem pomoci vám zorientovat se ve světě výběru nového PC. Již z počátku jsem si dal předsevzetí, že v tomto článku nebudu konkrétní a budu se zaobírat komponenty PC v širokém měřítku, ne abyste si vybrali počítač podle mých představ, ale abyste věděli, jak si počítač vybrat podle svých vlastních...

<script type='text/javascript'></script>


Při vybírání nového PC jsem se setkal s dvěma základními faktory, které ovlivní naše rozhodování. A to buď, že máme stanovené přesné cenové rozmezí, či odvětví, pro jaké počítač budeme vybírat a cena je nám ukradená (to se týká těch šťastnějších z nás, já si vždy musel stanovit cenu). Ať už tedy patříte do jakékoliv skupiny, doufám, že vám následujících několik řádků pomůže.
Počítač můžeme přirovnat k lidskému tělu. Fungují podobně a i je poměrně jednoduché přirovnávat určité komponenty k orgánům či částem lidského těla. Základním stavebním kamenem každého těla je kostra a nervový systém. To pro nás bude představovat Základní deska.

Základní deska (motherboard) – zkratky: MB, ZD

Funkce: do MB připojujeme veškeré komponenty počítače. Je to laicky řečeno základ počítače. Sem připojujeme procesor, paměti, grafickou kartu a v podstatě vše, co v PC najdeme. Bez základní desky by mezi sebou nemohly ostatní součásti komunikovat a fungovat jako celek, který potřebujeme.

Rozdělení: dělení MB je v podstatě jednoduché. Desky dělíme podle typu procesorů, které se na ně dají připojit a podle formátů. Mezi dnes nejrozšířenější formáty se řadí AT a novější ATX (ATX je rozměrově vyšší a umožňuje lepší uspořádání a uživatelsky jednodušší zapojování). Zatímco formát nám je v podstatě jen k tomu, abychom věděli, jaký case (počítačovou skříň) pořídit, dělení podle typu socketů je pro nás důležité, protože podle toho budeme vybírat procesor.

Popis: základní deska vskutku vypadá jako deska, jestli ji mám nějak popsat. Je to v podstatě nejvýraznější a největší (ne nejtlustší) součást počítače. Není divu, připojujeme na ni vše, co se dá. Na každé desce najdeme integrované obvody, jakési čipy (Severní a jižní můstek - chipsety), které od sebe odlišíme celkem snadno: severní je propojen přímo s procesorem. Chipsety propojují RAM, CPU a GPU dohromady, je to takový mozek základní desky.

Co zjišťujeme na základní desce: hlavní parametry, které si o základní desce musíme vždy zjistit je formát, sloty, rozhraní pro pevné disky, podporované CPU (nebo-li sockety) a rozhraní pro periferie. Co se týče výkonu, bude nás zajímat čipová sada (chipset) a maximální hodnoty pro operační paměť.

Doplňující informace a zajímavosti: i MB má svou vlastní paměť, kam se nahrává BIOS. BIOS nám v podstatě definuje, jak má základní deska fungovat a sami do něj můžeme v určité míře i zasahovat. Základní deska je nezávislá na operačním systému, proto je možné zaheslovat PC pomocí hesla do BIOSu.

Rozložení prvků na základní desce
Zadní vstupy/výstupy základní desky

Dál jsem si vybral pro bližší prozkoumání procesor, který se dá přirovnat například k mozku. Bez procesoru bychom se dál nehnuli a je nutné porozumět alespoň v základu rozdílům mezi sockety, abychom mohli vybrat ten správný.

Procesor (Central Processing Unit) – zkratka: CPU

Funkce: procesor přijímá od paměti instrukce a data, která zpracovává v posloupnosti daného programu, který my například spustíme v operačním systému. Samozřejmě, že toto je mnohem složitější a je to na dlouhé povídání, ale tím se zde zabývat nechci. Aby se omezila složitost procesorů, nevyužívají se vyšší programovací jazyky, ale přímo ten nejnižší - strojový kód (jedná se v podstatě o sekvenci bitů - prosté a účinné).

Rozdělení: zde se dostávám k velice choulostivé otázce. Dnes je velmi málo výrobců procesorů pro PC platformy. Nejznámější z nich jsou Intel, AMD, nebo VIA. Já vám zde nepovím, který z nich preferovat, protože koneckonců bylo by to příliš subjektivní a tomu bych se rád vyhnul, proto shrnu klady a zápory pouze u dvou z nich, mně nejznámějších:

    AMD: zříve považováni za druhořadé výrobce, dnes tomu tak určitě není, je to zdravá a silná konkurence Intelu, která se nebojí vystrčit růžky. AMD umí nové technologie a vždy je uměla uvést do praxe s náležitou reklamní kampaní. Mezi povedené kousky, dle mého názoru, se řadí Phenom II (ale i jeho předchůdce), který využívá socket AM3, nástupce AM2+.

    - Sockety: dnes najdeme u AMD procesory kompatibilní s třemi různými sockety (Intel jich má podstatně více, což je sice hezké, ale ve finále ne příliš účinné). A to Socket 940, který je nejstarší, AM2+ a nejnovější AM3.

Procesor firmy AMD

    Intel: chytrý a inovátorský prodejce procesorů. Mnoho lidí na značku Intel ještě slyší a slyšet bude. Občas sice škobrtnou neohrabaným řešením nových technologií, ale vcelku mám i já Intel rád a pokouším se jej preferovat. Obrovská věc, která se Intelu povedla, byla bezpochyby Pentia. Nádherná záležitost, ovšem dle některých by měl Intel už Pentia pohřbít. Každopádně v dnešní době slaví úspěch s procesory řady Core i7 (Socket 1366), které disponují čtyřmi fyzickými jádry a čtyřmi virtuálními jádry a povedenou technologií Hyper-Threading, jež prudce zvyšuje výkon při více operacích najednou.

    - Sockety: 604, 771, 775, 1366 a 1156. Nejpovedenější bude nejspíš 1366. Lidé ji preferují a Intel do ní chystá v letošním roce CPU Core i9 (6 ti jádrové CPU).

Procesor firmy Intel

Co zjišťujeme u CPU: zaměříme se především na takt procesoru. Všeobecně platí, čím větší, tím lepší, ovšem stále existuje overclocking ;-). Dnešní takty procesorů se pohybují pro herní CPU od 2 GHz a výš. Samozřejmě čím více jader, tím více procesor bude zvládat operací najednou. Dalším faktorem, který bychom neměli přehlédnout je vyrovnávací paměť (cache), která je použita při komunikaci mezi procesy.

Doplňující informace a zajímavosti: k CPU je také důležitý chladič. Procesory jsou velice výkonné součásti počítače, proto také obrovsky hřejí. K většině procesorů se dodává chladič, ale doporučím dokoupit zvlášť.

Nyní se dostávám ke grafickým kartám, další součásti, kterou bych chtěl podrobněji probrat. Jedná se o součást, která se stará o zobrazení obrazu na monitoru či složitější grafické výpočty.

Grafická karta (Graphic Processing Unit) – zkratka: GPU

Funkce: jak jsem výše zmínil GPU se stará o zobrazení všeho, co se v PC děje na monitoru. Stará se tedy o video výstup, anebo také i vstup (této funkci se říká VIVO- video in video out).

Rozdělení: jako u procesorů, i zde máme více výrobců grafických čipů, ale já se zaměřím na největší rivaly z nich a to jsou nVidia a ATI. Jako výše, ani zde nebudu říkat, že si máte vybrat tu či onu. Je to jako u aut. Nikdo nemůže říct (až na skalní fandy určité značky), jestli je lepší Opel, či VW. Je to čistě na uživateli, co preferuje a co bude požadovat.

    nVidia: Pro běžné uživatele bude známý asi pojem GeForce. A není divu, GeForce je řada grafických čipů určená do stolních počítačů (jistě, nVidia disponuje například čipy Tesla, Quadro, či Tegra pro mobilní zařízení, jenže ty bych běžným uživatelům nedoporučoval). První karty typu GeForce byly určené pro high-end hráče, ale dnes jsou typy GeForce ve všech možných cenových kategoriích, proto pokud uvažujete o nVidia, GeForce je jasná volba.

Grafická karta s čipem firmy nVidia

    ATI: jako je GeForce synonymem pro nVidii, pro ATI to je bezpochyby Radeon. Dnes téměř každá moderní grafická karta nese označení Radeon (často za tím HD a číselné označení). ATI se sloučila s firmou AMD, což ji jen prospělo. Dnes vyrábí vysoce kvalitní GPU bez vyšších tepelných nároků.

Grafická karta s čipem firmy ATI

Dalším pojmem týkajícím se řazení GPU může být, zda je grafická karta integrovaná, interní, či externí.
Integrované GPU obsahuje jen nejnutnější minimální výkon, a pokud bych měl říct, který z výrobců vydává lepší integrované čipy, bude to dle mého názoru AMD/ATI.
Interní karty jsou klasické ty, které známe připojující se do slotů.
Externí grafické karty bych osobně nedoporučoval (jen jako rozšíření pro starší notebooky).

Co zjišťujeme u GPU: na jaký slot se připojují. Dnes je téměř standardem slot PCI-E (16x), ale může se stát, že narazíme i na AGP. Dalším důležitým faktorem ovlivňující kvalitu GPU je paměť (opět čím větší, tím lepší), frekvence a podporované standardy (Shader model, DirectX atd.).

Doplňující informace a zajímavosti: opět bych doporučoval dokoupit chlazení k většině dnešním grafickým kartám. Nebudeme si nalhávat, chlazení dodávané s GPU není většinou dostačující (křivdil bych některým, kdybych řekl, že u všech) a s novým chlazením můžete dosáhnout překvapivého rozdílu ve výkonu.

Chladič pro grafické karty od firmy Calibre

První tři základní komponenty jsem probral, ale jistě to není vše.

Závěrem, bych vás chtěl upozornit, že informace jsou samozřejmě jen informativní a co nejobjektivnější. Proto zde získáte jen potřebné informace pro zorientování se ve světě nakupování počítačů. Snažil jsem se, abyste porozuměli základům a mohli se i třeba krapet předvést před prodavačem ;-). Ale každopádně, je tu zde pro vás naše poradna, na kterou bych vás po přečtení článků nasměroval a kde vám mohou pomoci s konkrétním výběrem PC. Účelem tohoto článku bylo nejen pomoct vám, ale i našim poradcům. Jestliže budete mít alespoň všeobecný přehled, jim to ulehčí práci, to mi věřte.
Děkuji, že jste se dočetli až sem a u dalšího dílu nashledanou.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele MirekPluskal
[2070] Opravdu...

Opravdu,zajímavý článek.Je zde dosti pojmů,které jsem doposud neznal,ale tímto příspěvkem jsem získal alespoň ty nejzákladnější informace.Osobně si myslím,že tyto informace se určitě hodí každému uživateli.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[2853] doporuceni

Opravnu skvely clanek. Chtel jsem si sam sestavit pocitac, ale radsi jsem to prenechal tomuto clovekovi, ktery ma na strankach konfigurator a se vsim mi perfektne poradil. Myslim si ze levneji to uz ani sestavit nejde http://www.pcopravy.cz/

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Takový článek jsem měl v plánu napsat, jen o něco obsáhlejší a rozdělený díl po dílu, ale nějak nemohu chytit úvod..

co se obsahu týče, nevím, co vše chceš napsat, ale pod pojmen sestavení počítače jsem viděl trochu něco jiného a tak nevím, jestli se s tímto trendem plus tím, co myslím já (tedy jak se PC doopravdy staví) vejdeš na 2 články :P doboručoval bych rozšíření..

co se detajlů týče:
vypadl ti socket AM2 - to je ještě předchůdce socketu AM2+, který se dnes sežene (stejně jako socket A) v bazarech.. avšak u AMD má jednu velkou výhodu - pokud na desku seženeš lepší BIOS, lze desku osadit i nejnovějšími procesory do rocketu AM3, včetně šestijádra.. to už ale vyžaduje lepší desku a zdroj..
AMD má mnohem lépe řešenou kompatibilitu mezi sockety.. navíc se v tomto ohledu jeví lepší, hned povím proč..

nejprodávanější rozhodně není 1366, protože se jedná o nejdražší socket, do kterého Intel hodlá produkovat jen nejdražší procesory (6000 korun a více), a takové kupuje jen minimum populace, tuneři, nadšenci.. naopak socket 1156 je socket, určený pro běžné lidi, avšak tento socket bude brzy (příští rok) nahrazen 1157, takže kvůlu jednomu pinu do něj nepudou dát nové procesory, a tedy z hlediska možností upgradu špatná volba.. nejprodávanější je stále ale 775, který chtěl Intel zničit už vícekrát, ale jak vidíš, ještě dnes se do něj objevují nové procesory, právě zmíněná Pentia DC.. co se Core 2 Duo týče, jedná se o velmi předražené procesory (dvoujádra za 5000 korun, kam se hrabou na tříjádro AMD za 3000 korun)

je hezké, že Intel uvede šestijádro, ale nejen, že bude stát přes 20 000 korun (tedy fakt jen pro nadšence), ale AMD už šestijádro má, a to šestijádro s výkonem (v aplikacích, které šest jader využijí) silně převyšujícím i čtyřjádro (8 virtuálně) Core i7 930, které stojí ještě mnohem více, nežli AMD, které je od 5000 korun! z hlediska výpočetního výkonu jasná volba, na hry stačí čtyřjádrový Phenom II (který se opravdu velmi povedl), domu bych volil čtyřjádrový Athlon II a do kanceláře dvoujádrový nebo čtyřjádrový Athlon II..

čímž se dostávám k detajlu, že HyperThreading indelu zvládá dvě virtuální jádra na jedno fyzické, ne čtyři ;)

procesor, potažmo křemíkový čip rozhodně není "výkonný" v pravém slova smyslu - z hlediska výkonu se v tomto případě jedná jen o miliwatty signálu, více než 99,9% příkonu procesoru se mění ve vyzářené teplo (<-odpor), tedy z fyzikálního hlediska nemá křemíkový čip téměř žádnou účinnost.. celkově počítač - jeho výkon je jen otáčení větráků a pevného disku/mechaniky, nějaké ty ledky a výstupní signál, holý zbytek se mění v teplo a odchází chladičem pryč..

vzhledem k té spotřebě - čtyřjádra se vejdou do 100W, ty nejvýkonnější pak lehce přesahují, ale grafické karty jsou mnohem náročnější na chlazení, protože jejich příkon je v rozmezí 100-300W, ty nejnáročnější jdou pak ještě přes.. a to se stále bavíme jen o tepelné ztrátě..

co se chlazení týče, čipset desky lze uchladit pasivně, procesor už vyžaduje více, ale pokud není v plánu přetaktování nebo permanentní zátěž, klasický BOX chladič stačí.. grafiky také, ale ty se dělí na referenční a nereferenční modely..
referenční jsou "obyčejnější" a mají chladič, který "stačí", pokud není grafika neustále v plném běhu..
na to reagují nereferenční modely, které mají chlazení podstatně vylepšené a jedná se zejména o grafiky pro náročné hráče.. zde bych jmenoval vybírat z Vapor-X modelů firmy Sapphire, CuCore/DirectCu/DarkKnight modelů firmy ASUS, TwinFrozrII modelů od firmy MSi a modely zmíněných firem, osazenými chladiči Arctic Cooling..

určitě hodnotím přínosné zmínění mnoha zkratek, protože opravdu by jejich znalost nám ulehčila práci na poradně.. jsem zvědav, co tedy ještě napíšeš a zda tam bude něco i o té vlastní stavbě..

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Z tvého komentáře vidím, že ti utekla myšlenka, se kterou jsem článek psal. Ale nevadí.. Každopádně děkuji za připomínky, pořád se učíme... :))Snad stačí říct k tvému komentáři, že méně informací by bylo rozhodně více i v tomto případě.. ;)

Obrázek uživatele TheALuminium

Přesně tak, souhlasím. Ani jsem Tobiasův komentář nečetl celý, protože si dokážu představit co vše rozepisoval. Ale tento článek měl lehce nastínit z čeho se PC vůbec skládá a na co se trochu při výběru zaměřit. Žádné rozepisování jsme nechtěli =)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

no jak říkám, opravdu jsem nepochopil podstatu článku, název mě zmátl, čekal jsem, že to bude něco přímo o stavbě..

co se mého příspěvku týče - jedná se jen o upřesnění a detajly, které je ale občas potřeba zmínit i ve stručném článku.. a pak detajl typu " mylsím si že nejprodávanější je 1366", což je sice domněnka, ale chybná.. nikdy jsem neměl talent na psaní článků, ale držím se faktů..

Obrázek uživatele TheALuminium

Ale to je domněnka autora. Není to jistý fakt. Každý nemusí mít všechny potřebné zkušenosti =)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

chápej to takhle: uživatel si to přečte a bude to brát za pravdu, i dkyž je to jen doměnka :P nic víc v tom nehledej..

Obrázek uživatele TheALuminium

Pak ale záleží na uživatelovo inteligenci. To se na mě nezlob, ale když tam má napsáno, že je to autorův názor, tak je to poměrně jasná věc =)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

člověk musí předvídat :D já raději předvídám to horší :D

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Požádal bych vás, abyste již přestali rozebírat duchaplnost/neduchaplnost článku. Zadání pro EXITUSe znělo jasně: vypracovat jen velmi obecně článek o tom, aby si laik uměl představit, z čeho se počítač skládá. Dle mého názoru se svého úkolu chopil dobře a článek je pro mě dostačující. Jsme poradna pro širokou veřejnost - chcete-li něco odborného, jděte na portály tomu zaměřené. Nebo napište vlastní článek, který o tom bude pojednávat. Ale musím upozornit, že článek přes 50 dílů nikdo nebude číst. A i kdyby četl, tak to bude jen určitá sorta lidí, která do toho tématu vidí hlouběji a má o to skutečný zájem, a především: bude rozumět základním věcem.

A proto se vracím zpátky k zadání: Ondra několikrát v článku zmiňuje, že zde subjektivní názory nenajdeme. Ano, u socketů si myslím i já, že nebylo nutné se takto trochu podrobněji rozepisovat, protože jsem si myslel, že v jednom článku popíše veškerou stavbu PC, aby byl článek použitelný i za rok/dva/tři... Pojal to opravdu trochu po svém a rozhodně práci neodbyl. Informace u socketů možná tak zcela pravdivé nejsou, ale z "futuristického hlediska" možná ano?! :-)

Každopádně těch pár řádků možná za těch několik let pravdivých nebude, ale to ostatní si myslím vydrží rozhodně déle - než se vynalezne nový typ počítačů, které něco jako desku, zdroj, grafiku a podobné potřebovat nebudou. Do té doby si myslím, že náš článek bude alespoň z části stále splňovat to, pro co byl napsán!

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

já ti rozumím ;) nemám nic proti článku, je to přesně pro takové ty nováčky..

ale vzhledem k tomu, že článek čtou většinou všichni, komentáře a zvlášť ty dlouhé, jen ti, kteří mají vážnější zájem.. a pro ty jsem alespoň přidal zpřesnění a podrobnosti..

ano, článek na 50 dílů nikdo číst nebude, ale ti co mají zájem ano.. a kde tyhle informace dnes vemeš? složitě studovat podklady na Wikipedii? ve škole už se to nedovíš, kor když už jsi pracující.. třeba takové by trochu detajlnější článek mohl potěšit..

Obrázek uživatele petapl
[2122] Gratuluji

Perfektní článek ! a hezky popsan =)
Souhlasím s tobiasem ,že to bude návod na 50 dílů a málo kdo si to přečte...

Obrázek uživatele ferim

Pridam sa k Vam, clanok je zaujimavy a hodnotný.

Obrázek uživatele Malignus

Článek je velmi dobrý a určitě pomůže lidem, kteří se v problematice vůbec neorientují. Jinak, já osobně jsem spíše zvědavý na článek / články od TOBiASe. :-)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

copak, líbí se ti? :D

Obrázek uživatele náhodný čtenář...

...protože je určen pro naprosté BFU, kteří, budou-li si chtít pořídit PC, tak si jednoduše někde koupí hotovou sestavu (dle předpokládaného použití) a nějaký popis, z čeho se počítač skládá etc.., jim bude zcela volný.. Ostatně podobných element. popisů je na i-netu více než dost...

Naopak pro zájemce, kteří si budou chtít postavit (příp. nechat postavit) PC dle vlastních požadavků a kteří také z těchto důvodů navštěvují toto a další podobná fóra, je podstatně přínosnější krátký a srozumitelně napsaný komentář resp. rozbor, který zde uveřejnil TOBiAS (22.6. t.r.) .. Toť můj názor....

Obrázek uživatele robertzen
[2621] Dotaz

Dobry den, chci si postavit PC a chci se zeptat jaky mate nazor na tyto komponenty a zda bude stacit 450W zdroj.
CPU AMD Phenom II X4 840 http://www.alza.cz/SearchAdvanced.asp?EXPS=AMD+Phenom+II+X4+840
Zakl. deska GIGABYTE 870a UD3 http://www.alza.cz/gigabyte-870a-ud3-d168334.htm
Graf. karta ATI Radeon HD 5770 http://www.alza.cz/SearchAdvanced.asp?EXPS=GIGABYTE+R577UD-1GD
RAM Zeppelin 4GB http://www.alza.cz/zeppelin-4gb-kit-ddr3-1333mhz-d148254.htm
Disk Western Digital Caviar 1TB http://www.alza.cz/western-digital-caviar-green-1000gb-d144219.htm

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

docela pěkné, ale poupravil bych to... každopádně napiš do poradny (www.pcporadenstvi.cz/forum) do nákupního a tam to porberem, diskuse pod články k tomuto určená není...

Obrázek uživatele robertzen

Jo, sry nevedel jsem...kazdopadne uz je to tam :)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Moc děkuji za článek,obor sice studuji,ale asi jsem při vyučování HW zaspal a nyní při sestavování počítače jsem byl u některých věcích na vážkách a v tvojem článku bylo všechno,co jsem potřeboval vědět..Myslím si že informací je tam dost a pro někoho,kdo se v oboru úplně nevyzná,by více informací jenom uškodilo..Prostě někdy je méně více...

Obrázek uživatele Atic

Dobrý článek, rád bych se v sestavování počítačů orientoval a byl schopen si sestavit svůj vlastní či případně pomoci mému okolí. Proto by bodl i víc detailní článek.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Napsal bych lepší..Je to o ničem.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.