Přeprava budoucnosti se blíží, výstavba testovací hypersmyčky zahájena

hyperloopKdyž největší inovátor současnosti Elon Musk přišel s nápadem přepravy lidi na velké vzdálenosti v tzv. hypersmyčce (hyperloop), tedy cestováním nadzvukovou rychlostí ve speciálně upravené kapsli, mnozí si zřejmě mysleli, že se jedná o pouhou vizi. Realizace přepravy budoucnosti je možná mnohem blíže, než se zdá.

Vizionář Elon Musk svůj nápad extrémně rychlé přepravy osob nastínil již v roce 2013, ale bohužel se mu nemohl věnovat kvůli jiným projektům ve svých firmách Tesla a SpaceX. Toho využily dvě společnosti Hyperloop Technologies a Hyperloop Transportation Technologies, které v současné době připravují testovací dráhu a snaží se vybojovat si jako první povolení pro zahájení zkoušek ještě v tomto roce.

Hyperloop Technologies připravuje zkušební dráhu hypersmyčky v nevadské poušti v průmyslové zóně Apex Industrial Park poblíž města Las Vegas, zatímco Hyperloop Transportation Technologies zahájila výstavbu osmikilometrového okruhu u kalifornského města Quay Valley, které se má stát solárně poháněnou rezidencí se 75 tisíci obyvateli. I když obě firmy spolu teoreticky soupeří, na obou projektech se podílí lidé ze SpaceX.

hyperloop

Nadzvukový supervlak Hyperloop má fungovat podobně jako stará známá potrubní pošta jen s tím rozdílem, že v něm figurují velmi silné elektromagnety a nízkotlaký systém. Tlak v tunelu je 6x menší než atmosféra na planetě Mars, navržený tubus má průměr 2,3 metru pro přepravu osob, případně 3,3 pro náklad. Pohon zajišťují lineární elektromotory a kapsle je údajně schopna dosáhnout rychlosti až 1300 km/h. Maximální rychlostí by se však dal převážet pouze náklad, lidé by se měli přepravovat zhruba pětkrát pomaleji, alespoň v rámci testovacího provozu. Systém má vydržet zemětřesení i různé povětrnostní vlivy.

Elon Musk nedávno dokonce vyhlásil soutěž na návrh designu přepravní kapsle, kterou vyhrál tým z Massachusettského technologického institutu (MIT). Ostrý provoz Hyperloop by podle něj mohl být spuštěn po roce 2020. Uvidíme, kdy se hypersmyčkou skutečně projedou první lidé.

Průměr: 5 (1)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots