Potravinářská inspekce varuje: 2 z 5 e-shopů s potravinami klamou zákazníky

prodej PCPočet internetových prodejců potravin stoupá každý rok o 100 až 200 %. SZPI varuje před podvodnými prodejci, kteří na etiketách uvádí nepravdivé údaje. Lidé by si měli dávat pozor na to, co přes internet kupují.

<script type='text/javascript'></script>


Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně kontroluje potraviny prodávané v českých internetových obchodech. V letošním roce více než 40 procent kontrol skončilo s nevyhovujícím hodnocením. SZPI proto chce zintenzivnit kontroly a to především u potravin z dovozu. "Klasickým příkladem jsou doplňky stravy, případně čajové směsi a koření, kde zjišťujeme velmi závažné problémy," uvedl ředitel SZPI Martin Klanica.

Jedním z vážných pochybení internetových prodejců je nabídka potravin, které obsahují zakázané látky. V jídle se nejčastěji vyskytují tzv. anabolické steroidy, jejichž podávání je v České republice zakázáno. Tyto hormonální látky mají po požití negativní vliv na psychiku a pohlavní orgány. Sportovci, kteří si koupí produkty s těmito látkami, si namísto doplňků stravy nevědomky kupují obarvenou vodu nebo cukr, který škodí jejich zdraví.

Inspektoráty od roku 2013 vlastní zařízení, které jim umožňuje na internetu uskutečňovat anonymní nákupy. Díky tomu jsou schopni odhalit mnohem více podvodných prodejců než dříve. Poslední případ klamání spotřebitele inspektoři odhalili na webové stránce damejidlo.cz, přes který si inspektorát anonymně zakoupil výrobky z restaurace Kebab Atlas Montes v Praze 3, které měly být z telecího masa. Po kontrole však bylo zjištěno, že výrobek byl převážně vyroben z masa hovězího a krůtího.

Seznam rizikových obchodníků, kteří prodávají nevyhovující výrobky, najdete na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Detailní informace včetně obrázků o konkrétních nejakostních, falšovaných a nebezpečných potravinách, které neprošly kontrolou, najdete na webu Potraviny na pranýři (odkaz níže).

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.