Portégé R500 notebook: Čím menší, tím lepší

Štítky:

Toshiba Portégé R500V dnešní době je převaha notebooků více než jasná. Čím dál více uživatelů si přeje být mobilní a neomezení prostorem pro svůj počítač. Dnešní notebooky už opravdu dosahují svým výkonem velmi vysoko. Ovšem výkon nemusí být pro uživatele vždy to hlavní. Mnohým může záležet především na vzhledu, váze nebo velikosti. Pojďme si ukázat nejlehčí a nejmenší notebook na světě.

Společnost Toshiba nám představila svůj výrobek, který nese název Portégé R500, na němž, jak jsem se již zmínil, nás upoutá miniatruní velikost - 283 × 215,8 × 19,5 - 25,5 milimetru a nízká hmotnost, pouhých 779 g. Navíc může obsahovat i 7 milimetrů tenkou DVD vypalovačku, která zapisuje i čte všechny typy CD i DVD disků, a váží neuvěřitelných 92 gramů.

Těchto mini-rozměrů bylo docíleno především zmenšením základní desky, která zabírá pouhých 25% plochy a váží 20 gramů. Zdrojem tohoto malého zázraku je šestičlánková baterie, která díky spořivosti jednotlivých komponentů vydrží na jedno nabití až neuvěřitelných 12,5 hodin! Celý systém vede dvoujádrový procesor Intel Core Duo U7600, jenž má každé ze svých dvou jader taktován na 1,2 Ghz (FSB 533 Mhz a L2 cache 2 MB). Jedná se o ULV (Ultra Low Voltage) procesor vyžadující ke svému chodu minimum energie. Operační paměť tvoří 2GB DDR ( 667Mhz) a grafický čip je Intel GMA 950 s možností sdílet až 256 MB paměti. Displej se při mini-rozměrech může chlubit velikostí 12,1 palců a jeho rozlišení činí 1280 x 800 bodů. Displej disponuje zajímavou vlastností, dokáže brát okolní světlo a zpracovat jej ke svému podsvícení. Venku za denního světla pak stačí zapnout speciální reflektivní systém a světlo dopadající na displej bude použito po svém odrazu jako podsvícení. Jako další plusový bod si může R500 připsat SSD (Solid State Disc), který přináší mnoho výhod. Díky úložnému prostoru tvořenému flashovou pamětí je přístupová doba prakticky nulová, což znamená rychlejší spuštění systému, rychlejší otevření aplikací a rychlejší celková reakce počítače, což jen zvedá kvality tohoto modelu. Zdejší SSD navíc zvyšuje bezpečnost vašich dat, a to tím, že nevydává tolik tepla, protože se v něm nenachází žádné mechanické části. Nemusíte mít tedy strach z jeho přehřátí a ztráty důležitých informací. Pro připojení do domácí či firemní sítě lze použít gigabitovou síťovou kartu nebo WiFi. Bezdrátová komunikace probíhá standardně 802.11 a/b/g a Draft-N. Nechybí ani Bluetooth 2.0 s EDR. O ochranu dat se stará systém „Toshiba EasyGuard“, jehož nejdůležitější součástí je čtečka otisků prstů, zabraňující neoprávněnému spuštění systému.

V kombinaci se SSD diskem a DVD vypalovačkou přijde na náš trh během února 2008, v současnosti jsou k dispozici modely se SSD diskem bez vypalovací mechaniky (Portégé R500-10U) nebo modely s klasickým 2,5" pevným diskem 160 GB i s vypalovačkou (Portégé R500-11C).

Cena tohoto zázraku se pohybuje na českém trhu včetně operačního systému Microsoft Windows Vista Bussines Edition okolo 53990,- Kč bez DPH a na Slovensku pak okolo 67990,- Sk bez DPH.
Za sebe mohu říci, že si začínám spořit ... :-)

Průměr: 5 (1)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

a co takovy Apple MacBook Air? myslim, ze by se srovnani rozhodne hodilo, me osobne zaujal vic, nez Toshiba

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Pravda. Informace o Applu byly uveřejněné den po vydání toho článku.
Na internetu je k nalezení spousty testů - např. http://myego.cz/item/proc-je-macbook-air-notebook-pro-naproste-buliky


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots