Pokemon Go dohání lidi k šílenství! Psychologové vědí proč

Pikaču

<script type='text/javascript'></script>


Proč je hraní hry Pokémon Go nebezpečné? Co může způsobit a jaké jsou možnosti, aby se hraní her neproměnilo v závislost? Pokémon je videohra původem z Japonska, která nyní zažívá velký comeback na obrazovkách našich chytrých telefonů a tabletů.

Hraní hry Pokémon Go je tak návykové, že se neustále množí případy, kdy lidé kvůli honbě za malými kreslenými postavičkami utrpěli těžká zranění. Bezmyšlenkovitě vbíhají řidičům pod kola aut, porušují zákony nebo nedávají pozor na cestu.

Například v New Jersey se stalo, že se žena snažila na hřbitově chytit Pokémona, zaklínila se ve stromě a vyprostit ji museli až přivolaní hasiči. Ne vždy však má touha přidat si Pokémona do sbírky šťastný konec. V Japonsku jsou evidovány desítky dopravních nehod a dokonce i první oběť na životě. Řidič oddávající se pokémonské mánii při řízení srazil na přechodu dvě starší ženy, z nichž jedna na následky zranění zemřela. Z tohoto důvodu úřady již dávno vývojáře požádali, aby neumisťovali postavičky na nebezpečná nebo státem hlídaná místa.

Proč hráči v průběhu hry zapomínají na základy slušnosti a bezpečnosti? Psychologové mají několik vysvětlení:

1. Závislost

Při hraní her je do mozku člověka vyplavován dopamin, chemická látka, která navozuje dobrou náladu. Hraní her nám přináší potěšení, proto na něj může časem vzniknout závislost, podobně jako na drogách nebo na Facebooku. Hráči hypnotizováni hrou Pokémon Go ztrácí pojem o čase a prostoru, neboť se nechtějí nechat rušit od příjemné činnosti pro jejich mozek.

2. Posedlost lovem

Hra využívá návyky, které jsou zakořeněny hluboko v nás. Člověk je od přírody tvor zvídavý a soutěživý. Když má za úkol něco najít nebo chytit, jeho nervový systém se aktivuje, hladina adrenalinu v krvi stoupá a srdeční frekvence roste. Pokud člověk hraje Pokémon Go malou chvíli, může to být zábava, ale při dlouhodobém snažení bude unavený a nesoustředěný. Stejně tak se u těchto jedinců při dlouhodobém hraní zhoršuje schopnost rozeznávat skutečnost od virtuální reality. Lidé by měli dávat pozor na to, co při hře dělají ještě dříve, než to udělají, jinak to může mít fatální následky nejen pro ně, ale také pro jejich okolí.

3. Jsme součástí skupiny

Člověk se často nechá strhnout davem. Když vidíme, že Pokémony chytají neznámí lidé na ulici, naši kamarádi, rodina, prostě všichni, chceme být také součástí této četné skupiny. Hraní totiž zvyšuje náš pocit sounáležitosti s komunitou.

4. Smysl života

Lidé potřebují činnost pro zaplnění díry v životě, která jim pomůže zapomenout na každodenní starosti. Hraní her je jednoduché a hráčům přináší ovoce za každý splněný úkol. Ve hře Pokémon Go jste odměňováni po celý den, což se vám v běžném životě stát nemůže. Je jen málo aktivit, u kterých dosáhneme takového pocitu uspokojení jako právě v mobilních hrách.

Jak hrát a neublížit si?

Nepřetržité hraní her má dopad nejen na naše fyzické zdraví, ale také na psychiku. Závislosti se naštěstí dá předejít. Psychologové radí, abyste si byli vědomi, co se děje kolem vás, a nehráli během chůze. Nehrajte celý den a nepřerušujte jakoukoliv běžnou denní činnost jen kvůli hře. V neposlední řadě nesmíte zapomínat na váš život ve skutečném světě. Co nejvíce se scházejte s rodinou, udržujte vztahy s přáteli, komunikujte s lidmi a poznávejte nové osoby v reálném světě.

Průměr: 3.7 (3 votes)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.