Piriform.com: Nepostradatelný software pro váš počítač

Piriform LogoKaždý uživatel jistě touží mít systém, který "šlape jako hodinky". Ovšem aby tomu tak bylo, musí se o něj dotyčný také příslušně starat. Existuje spousta placených (a často drahých) programů, jež uvedou systém do pořádku. Avšak pojďme si dnes ukázat skupinku programů tohoto typu dostupných zcela zdarma...

Pro udržení systému v dobrém stavu nestačí pouze jednou za čas vyluxovat skříň počítače, kde je uložen veškerý hardware. Chcete-li mít systém rychlý, stabilní a spolehlivý, musíte se také jako uživatel zaměřit na správnou softwarovou výbavu. Společnost Piriform si toho je dobře vědoma, a proto přináší jistě dobře známé open-source programy: CCleaner, Recuva, Defraggler a Speccy.

Společnost Piriform Ltd. založena 15. 9. 2005, sídlící v Londýně, má již ve svém oboru velmi bohaté zkušenosti, což také dokazuje certifikované partnerství se společností Microsoft. Toto partnerství zaručuje kompatibilitu s operačním systémem Windows. Piriform také podléhá celosvětové certifikaci VeriSign. Dalším kladem můžeme brát také to, že programy společnosti Piriform jsou velmi dobře ohodnocené na různých internetových serverech a zkušenosti uživatelů jsou velmi dobré.

CCleaner

Program CCleaner vám byl představen v jednom z prvních článků na naší stránce vůbec. CCleaner slouží jako čistič všeho, co je na našem disku nepotřebné a zbytečně zabírá místo. Především se zaměřuje na oblast internetového prohlížení a systému, přičemž následně likviduje nepotřebný odpad. To ale není jediné, co dokáže; jeho silnou stránkou je také čištění registrů od nepříjemného balastu. Velkou výhodou je česká lokalizace a možnost vytvoření zálohy smazaných souborů. Rozhodně nesmí ve vaší sbírce čističů chybět.

CCleaner

Recuva

O programu Recuva vás informoval kolega ve svém návodu, kde ukazuje, jak obnovit ztracená data zpět. Jedná se tak o velmi užitečný program, který slouží k obnově ztracených dat. Navíc také disponuje českým jazykem. Pokud jste si tedy omylem smazali cenná data, není nic jednoduššího, než tento program stáhnout a přečíst již zmíněný návod.

Recuva

Defraggler

Defragmentace je základem zachování stability. Jak jste jistě správně uhodli, tento program se zaměřuje na defragmentaci pevných disků v počítači a připadá-li vám, že ta integrovaná přímo ve Windows není dost kvalitní, tak doporučuji jej stáhnout a vyzkoušet. Tento jednoduchý a uživatelsky velmi příjemný program, jenž se také mimochodem může pochlubit českým jazykem, provádí svou práci doslova na jedničku. Prostředí programu je pro orientaci velmi snadné a v kombinaci s již zmíněnou češtinou je práce s ním takřka bezproblémová.

V přehledném okně se zobrazují disky, jež jsou připojené k vašemu počítači. Stačí zvolit disk/oblast a způsob defragmentace (vybírat můžete mezi standardní a rychlou). Poté stačí kliknout na Defragmentovat. Před spuštěním samotného procesu můžete také tentýž disk nejprve Analyzovat, čímž zjistíte přesné informace, jaké množství dat bude defragmentováno apod. Jednoduché a prosté.

Defraggler

Defragmentovat nemusíte pouze celý disk, nýbrž i jednotlivou složku dle libosti:

Defraggler - folders

Chcete-li si vše nastavit podle svého, doporučuji zavítat do možností programu (Nastavení -> Možnosti):

Defraggler - options

Speccy

Dnešní poslední program nese název Speccy a jeho hlavní funkcí není ani čištění systému, obnova dat či defragmentace. Zato vám řekne kompletní údaje o všem, z čeho se vaše počítačová sestava konkrétně skládá: operační systém, procesor, paměť RAM, základní deska, grafická karta, pevné disky, optické mechaniky, zvuková karta, periferie (myš, klávesnice aj.) a síťová karta. Podrobněji viz obrázky níže. Pokud jste tyto informace doposud nevěděli a chcete je zjistit, Speccy je pro vás tím pravým řešením. Jedinou nevýhodou je možná ten fakt, že nedisponuje českým jazykem. Stahovat můžete samozřejmě z našich stránek.

Speccy - OS & HW
Operační systém

Speccy - OS
Podrobné údaje o procesoru

Speccy - CPU
Informace o paměti RAM

Speccy - RAM
Základní deska

Speccy - MB
Souhrn a stručný popis operačního systému s hardwarem

Speccy - GPU
Grafická karta a monitor

Speccy - HDD
Oddíly a charakteristika pevných disků

Speccy - DVD
Optické (případně virtuální) mechaniky

Speccy - AUDIO
Zvuková karta

Speccy - PERIPHERALS
Myš, klávesnice a jiné periferie

Speccy - NET
Síťová karta – drátové a bezdrátové připojení

Slůvko na závěr - shrnutí

Závěrem snad jen stačí dodat, že všechny tyto programy provádí svou práci velmi kvalitně. Zejména pak CCleaner a Defraggler vám pomohou udržet stabilitu a svižnost systému. V případě, že si omylem smažete nějaká svá data, je tu Recuva a Speccy vám k tomu všemu pro doplnění prozradí informace o vašem hardwaru, takže budete mít přehled o všem, co potřebujete.

Průměr: 5 (4 votes)

Obrázek uživatele MirekPluskal

CCleaner a Defraggler,nemohu si vůbec stěžovat na tyto programy,pracují velmi dobře.Jinak,článek je napsaný přehledně a dobře,hodí se určitě pro všechny uživatele.Díky za článek.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[2210] CCleaner

jen bych doplnil, že kdo má WIndows 7, CCleaner už tolik nepotřebuje.. sedmičky už jsou docela promakané a pořádné, takže se o sebe postarají.. a kdo nemá problém s místem na disku, rozhodn byhc čast nemazal cache internetového prohlížeče a náhledy souborů.. zbytečně, pokud tyto místa navštěvujete často, uloží se po prvním načtení a pak dky nim systém pracuje rychleji.. samozřejmě pokud je v cache a náhledech tisíce položek souborů/stránek, které byly navštíveny dvakrát a dlouhou dobu nebudou, jejich odmáznutí je dobrým nápadem..

celkově je CCleaner v základním nastavení dost "přísný" co se čištění týče a je třeba si nejprve prozkoumat, co která položka znamená a zda to opravdu chci a potřebuji..

pokud často neměníte programy, neinstalujete a neodinstalováváte, tedy pokud systém jen stále stejně používáte, ani opravy registru nemají příliš smyslu.. ale velmi se hodí, pokud došlo k odstranění programu "natvrdo", kdy nebyl použit odisntalátor a počítač si myslí, že je stále nainstalován.. v takových případech je oprava registru velmi dobře využitelná..

CCleaner jsem strašně prožíval před lety s XPčkama, které se bordelem zanesla během pár měsíců.. děda na tohle kdysi přišel a to bylo v době, kdy on byl počítačově gramotnější :D to už teď zdaleka není a neustále vyhledává a stahuje všemožné zrychlující programy a furt mi je cpe..

ale věřte mi, ničemu jinýmu než CCLeaneru ani nevěřim a pro W7 jsou všecky tyto programy spíše na škodu..

Obrázek uživatele MirekPluskal

Win XP SP-3,takže ten CCleaner zatím používám.

Obrázek uživatele lancelot202
[2238] Pěkný

Osobně jsem už nějakou dobu vlastnil CCleaner a stále používám. Nemůžu si stěžovat, ale díky tomuhle článku se mi zdá asi dobrý taky Recuva, protože jsem asi před rokem měl plno věcí v jedný složce a tu jsem si omylem smáznul.

Jinak co se týče článku, dobrá práce.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[2239] Recuva

jeden takový hlod k Recuvě - bezpochyby skvělému programu:
mám disk, SataII, podle výrobního štítku byl vyroben v roce 2006, i tak, SataII v ČR a vůbec na světě bylo v roce 2000 ještě v plenkách.. Recuva ale na tomto disku našla kompletní fotogalerii nějaké rodiny, kdy na fotkách samotných i v atributech data, bylo prostě uvedeno, že jsou z roku 1998, což je prostě nemožné.. :)) pochopil bych nějaké pázdné soubory, že se jedná o chybu, ale když ty fotky měly normální obraz, no to mi nejde do hlavy :))


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots