Past na myši aneb výběr té pravé

Myš je jedna z nejdůležitějších periférií počítače. Nevěříte? Jakpak dlouho by asi běžným uživatelům trvalo, než by si najeli na potřebnou ikonku, než by se na internetové stránce dostali na odkaz, který potřebují?! Bez myši by člověk na počítači udělal jen málo věcí; bez myši bychom jen těžko hráli hry a i ti nejlepší grafici by neudělali pořádně to, co s tímto malým stvořením dokáží. Myš je tedy dnes bezpochyby neodmyslitelnou součástí počítače. Pojďme si zahrát na kočku, která uloví tu správnou myš přesně pro vás…

<script type='text/javascript'></script>


Je známo jak se myši v dnešní době dělí. Ale pojďme si ukázat blíže, co vlastně který typ umí…

Kuličková – Jedná se o nejstarší typ myši. Vespod je vložena kulička, která se pohybem myši odvaluje a přenáší tak svůj pohyb na dvě hřídele, které tím dávají za vznik vertikálnímu a horizontálnímu pohybu na obrazovce. Bohužel na rozdíl od optických myší není tak přesná a spolehlivě funguje pouze na některých površích a její mechanismus se rychle zanáší prachem, což má za následek pravidelné čištění.
Optická – pracuje na principu optického snímání povrchu pod myší. V myši je umístěn optický snímač (CCD či CMOS prvek s maticí o velikosti několik desítek bodů), který snímá obraz v podobném rozlišení, jaké má například ikona programu. Rychlost snímání je zhruba 1000 – 6000 vyhodnocených obrazů za sekundu. Vyhodnocení polohy provádí zabudovaný procesor. K osvětlení plošky snímané senzorem se využívá červená LED dioda, jejíž použití je nejlevnější. Principiálně však není vyloučena ani jiná barva. Optická myš pracuje spolehlivě na téměř každém povrchu kromě zrcadla. Problém se správným vyhodnocením polohy může nastat také při rychlém sledu pohybů (na rozdíl od kuličkové myši).
Laserová - Jedná se o typ optické myši s velmi přesným snímačem. Nepoužívá běžné světlo jako klasické optické myši, ale laserový paprsek. Rozlišení dosahuje běžně 2000dpi (dpi zkratka „dots per inch“ je údaj určující, kolik obrazových bodů (pixelů) se vejde do délky jednoho palce, což je přibližně 2,54cm). Tuto myš používají grafici a hráči PC her. Je dražší než klasická optická myš. Její počátek výroby je datován přibližně od roku 2006.

Myši také dále rozdělujeme na drátové a bezdrátové. Já osobně preferuji drátové, protože když se vám v bezdrátové vybijí baterie, zrovna když máte rozehranou hru, a jde vám vyloženě o "život", není to moc příjemné …
(Pozn. administrátor jome: Bezdrátové myši se spíše hodí pro kancelářskou práci, ve které můžete i občas myš vložit do nabíjecího stojánku, pokud byl součástí sady. Pro hráče i pro grafiky je skutečně lepší používat drátovou myš, ať už z hlediska již zmíněného rizika vybití baterií, tak také z hlediska odezvy, která se u bezdrátových zařízení také dost liší.)

Připojení myší
Myslím, že je všem známé klasické připojení myší přes rozhraní PS/2, známé také jako mini-DIN, ale dnes se už myši připojují také na modernější a rychlejší rozhraní zvané USB.
Teorii již máme za sebou a nyní začneme se samotným výběrem konkrétního produktu. Co musíme nejdříve udělat, je rozmyslet si, na jaký styl práce hodláme myš uplatnit. Jestli by měla být dělaná spíše na hry či na práci s grafickými programy, či "obyčejný" provoz v prostoru vašeho operačního systému.

Pro ten "obyčejný" provoz v oblasti operačního systému nám postačí myš typu:

MICROSOFT Wheel Mouse Optical OEM - černá / bílá
http://www.pcexpert.cz/mysi/microsoft-wheel-mouse-optical-oem-cerna
http://www.pcexpert.cz/mysi/microsoft-intellimouse-optical-oem-bila

Tato dobře designově vyvinutá myška od Microsoftu, je vhodná jak pro leváka, tak pro praváka, a to pro dlaně různých rozměrů. Skládá se klasicky ze dvou tlačítek (pravé a levé) a k tomu rolovací kolečko s funkcí zrychleného rolování.
Snímač IntelliEye snímá nebývalou rychlostí 6.000 obrázků/s, přičemž klasické optické myši mají rychlost 2.500 obrázků/s. Nejlépe pracuje na jemně zrnitém povrchu, který může snáze rozeznat. Nebude přesně snímat na úplně hladkém povrchu, jako je např. sklo, nebo na povrchu, na kterém dochází k odrazu (například zrcadlo nebo jiný lesklý povrch). Myslím si, že tato myš je dostačující pro nenáročného uživatele. I cena přeje, 240Kč je k tomuto standartu přesně odpovídající. Ještě dodám, že si můžete vybrat mezi černou a bílou variantou.

Pokud si ovšem i jako běžný uživatel rádi dopřejete komfort, máme tady řešení:

MICROSOFT Comfort Optical Mouse 3000 OEM
http://www.pcexpert.cz/mysi/microsoft-comfort-optical-mouse-3000-oem

A nemusíme daleko, opět se jedná o výrobek značky Microsoft. Jak si můžete povšimnout, pozměněný design myši, přináší vaší, ať už levé nebo pravé ruce, větší komfort. Microsoft Comfort Optical Mouse 3000 OEM obsahuje také naklápěcí kolečko, takže můžete dokumenty pohybovat také do stran. Zde jsme se s cenou malinko zvedli, na 380Kč.

Zde máte ještě pár užitečných typů:
http://www.pcexpert.cz/mysi/genius-netscroll-310-usb
http://www.pcexpert.cz/mysi/genius-traveler-100-usb-ps2-stribrna
http://www.pcexpert.cz/mysi/logitech-wheel-mouse-optical-black
http://www.pcexpert.cz/mysi/logitech-v100-optical-mouse-for-notebooks
http://www.pcexpert.cz/mysi/genius-netscroll-minitravel-cerna-usb
http://www.pcexpert.cz/mysi/genius-netscroll-minitravel-modra-usb
http://www.pcexpert.cz/mysi/genius-netscroll-minitravel-bordoux-usb
http://www.pcexpert.cz/mysi/genius-netscroll-minitravel-stribrna-usb

Jak sami vidíte, myši se pohybují v příjemné cenové relaci do 1000Kč.

Pojďme se ale podívat na myši, které už vynikají lepší technikou, a to především myši pro hraní her nebo práce s grafickými či podobnými programy.
V této oblasti už budeme muset sáhnout do peněženky trochu hlouběji…

LOGITECH G3 Laser Mouse
http://www.pcexpert.cz/mysi/logitech-g3-laser-mouse

Produktem Logitechu z "G" řady myší pro profesionální použití/hraní je model Logitech G3. Model Logitech G3 je profesionální myší s laserovou technologií snímání, která nabízí rozlišení snímacího prvku až 2000 dpi. Díky laserovému senzoru je schopna snímat povrch pod sebou s rozlišením až 6.4 megapixelu za vteřinu a dokáže plynule rozpoznat pohyb o rychlosti až 1.65 metru/s, případně zrychlení až 20 G. Optické rozlišení snímače Logitech G3, kterým myška disponuje, dosahuje již zmíněných rekordních 2000 dpi. Kromě základního levého a pravého tlačítka je na vrchní straně možné nalézt mimo jiné i přepínač citlivosti, který bez potřeby instalace dodatečného softwaru, umožňuje jediným stiskem tlačítka měnit její citlivost (k dispozici jsou režimy 800, 1600 a samozřejmě i plných 2000 dpi). Programovat lze samozřejmě všechna tlačítka a uzpůsobit si je tak k obrazu svému. Design nabízí maximální pohodlí při práci. Jednoduše řečeno, chcete-li kvalitu bez ohledu na nějaký ten peníz, kupujte.

MICROSOFT Habu Gaming Mouse
http://www.pcexpert.cz/mysi/microsoft-habu-gaming-mouse

Máme tady perličku. Toto je výsledek spojení sil Microsoftu a Razeru. Opět se jedná o herní myš, ale stejné uplatnění nalezne i na stole grafiků. Optický senzor snímá rychlostí až 7080 snímků/s, což umožňuje pohybovat myší rychlostí až 114 cm/s se zrychlením až 20 G při plynulém pohybu kurzoru. Tento optický senzor pracuje tradičně s rozlišením až 2000dpi. Samozřejmě zde jde také možnost přepínat citlivost. Tato myš disponuje rychlou komunikací s PC a to díky technologii Ultrapolling s frekvencí 1000 Hz, která využívá 16-bitový datový přenos. Myš má odnímatelné boční panely s tlačítky, lze ji tedy jednoduše přizpůsobit vašim požadavkům. Celkový počet sedmi tlačítek je programovatelný, s možností uložení až pěti profilů. Bohužel je tato myš určena pouze pravákovi. Perličkou tohoto zázraku, je modré podsvícení, které dodá potřebný vizuální efekt. Ovšem, kvalita něco stojí. No, být teď finančně založen, myslím,že bych neváhal :-)…

LOGITECH MX Revolution
http://www.pcexpert.cz/mysi/logitech-mx-revolution

Ano,"revoluce" přichází. Bezdrátová a tvarově velice příjemná myška, komunikující na frekvenci 27MHz, dosahuje vynikajících parametrů v oblasti přesnosti snímání. Jak jsem již říkal, já preferuji spíše drátové zařízení, ale zde máte indikátor baterie, který vás včas upozorní, kdy je baterii potřeba dobít. Myš samotná vypadá velmi pěkně. Díky tomu nabízí pohodlí při práci i v ovládání všech jejích prvků, kterými je pětice tlačítek a dvě rolovací kolečka. Jedno naklápěcí kolečko slouží k navigaci v dokumentu, čemuž pomáhá nová technologie Hyper-fast scroll, díky které se dostanete do patřičné pasáže mnohem dříve, než s běžným kolečkem. Druhé je pak vhodné např. k pohodlnému přepínání dokumentů (technologie Document quick-flip). Za pozornost také stojí tlačítko pod kolečkem, které slouží k rychlému vyhledávání na internetu - stačí si označit patřičnou pasáž myší a po stisku tlačítka se vám ihned zobrazí výsledky hledání ve vašem oblíbeném vyhledávači. Tato myška je opět určena jen do pravé ruky.

A to nejlepší na konec…

LOGITECH MX610 Cordless Laser Mouse Left Handed
http://www.pcexpert.cz/mysi/logitech-mx610-cordless-laser-mouse-left-han...

Myslím, že potěším všechny leváky. Máme tady první inteligentní laserovou bezdrátovou myš, která vás např. upozorní na nový příchozí e-mail, sama si redukuje spotřebu baterie (vypíná se zároveň s počítačem a samozřejmě upozorňuje na vybitou baterii), umožňuje redukovat hlasitost a rychlé procházení stránek pomocí tlačítka vpřed a zpět aj. Přenos je veden na bezdrátové technologii na frekvenci 2,4GHz. Věřím, že v ní hodně lidí najde zalíbení, a na to, jakými disponuje funkcemi, je její cena příjemná. Pohybuje se okolo 1400 Kč.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[113] Razer

a kde si nechal Razer mysky?

Obrázek uživatele TheALuminium

Tak zrovna HABU gaming mouse je společným produktem Razeru a Microsoftu, ale také mi tu chybí například Razer DeathAdder, nebo Razer Krait a poté také myši od Logitech - G5 myšky, ale autor si vybral tyto myši spíše pro domácí použití, než pro herní a myslím, že takovýto výběr je velmi vhodný a dostačující.

Obrázek uživatele Redakce
Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[117] Razer

mno Habu ma jenom senzory od Razeru. Ale neni tam copperhead, diamondback atd.... Launcher

Obrázek uživatele TheALuminium
[118] Značky

Myslím, že je tolik myší, které by se dali popisovat, že to nemá cenu rozebírat dále počet, nebo typy recenzovaných myší. Autor si vybral ty, které se mu líbili nejvíce.

Obrázek uživatele MirekPluskal

Dobrý den.Za sebe mohu říci,že jsem před 2dny zakoupil-BenQMD300.Byl jsem mile překvapen,jak tato myška pracuje.Mohu jen doporučit tento produkt k zakoupení.Zdraví vás,Mirek Pluskal.P.S.-nechci tuto myšku někomu vnucovat,ale myslím si,že je na moje malé zkušenosti velice dobrá.

Obrázek uživatele USB

Je vidět, že na recenzi si dal autor opravdu záležet, vybral různé značky a předem odpověděl na možnou otázku, pro koho jsou vhodnější myši drátové a pro koho bezdrátové.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.