Mobily bez SIM karet? Vypadá to nadějně

eSIM

Klasické SIM karty, jak je známe, budou brzy minulostí. T-Mobile začne zanedlouho testovat nový druh čipů eSIM, které mají nahradit fyzické SIM karty.

Neustálé zmenšování plastových SIM karet je zřejmě u konce. Rozměry SIM karty pro mobilní telefony se postupně zmenšily z formátu 85,6 x 53,98 x 0,76 mm na pouhých 12,3 x 8,8 x 0,67 mm, takto velkou SIM kartu označujeme, jako nanoSIM. Nyní přichází nový standard vestavěných SIM karet zvaných eSIM.

Čip eSIM pojmenovaný podle anglických slov "Embedded SIM" bude integrován na základovou desku mobilního zařízení, eSIM bude jeho neoddělitelnou součástí. Výhodou nového standardu je možnost jednoduchého přeprogramování. Uživatel tedy již nebude muset vkládat plastovou kartičku do telefonu nebo tabletu. Pokud si zakoupí nový smartphone, eSIM se přepíše na dálku novými daty z jednoho přístroje na druhý.

Nový standard byl představen celosvětovou asociací mobilních operátorů GSMA na konci listopadu 2016. Na jeho vzniku se rovněž podílela skupina Deutsche Telekom, pod kterou spadá T-Mobile. Telefonní operátor začne s testováním nových SIM karet v prvním čtvrtletí roku 2017, přičemž první přístroje se zabudovaným čipem eSIM by se měly objevit na trhu ještě tentýž rok.

"Byl to běh na dlouhou trať, ale konečně jsme v cílové rovince a můžeme začít pracovat na tom, abychom výhody eSIM začali co nejdříve nabízet zákazníkům. Pro klienty je dobrou zprávou i fakt, že vznikl globální standard pro celé telekomunikační odvětví, ne pouze jedno proprietární řešení," uvádí v tiskové zprávě Martina Králová, ředitelka rozvoje nového byznysu T-Mobile.

Inovace SIM karet má co do činění s rozvojem Internetu věcí (IoT), který usnadňuje hromadné ovládání zařízení připojených k internetu, jako jsou tablety, chytré hodinky nebo, domácí spotřebiče. Přechodem na eSIM se má podle expertů navýšit počet chytrých zařízení připojených k internetu do pěti let z nynějších 15 miliard na 200 miliard.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots