Mapy.cz mají nové kvalitnější letecké snímky České republiky

Mapy.czV pondělí 25. ledna 2016 byly do služby Mapy.cz přidány zcela nové letecké snímky České republiky. Uživatelé tak mohou využívat aktualizované ortofotomapy, které nahradily stávající mapové podklady pořízené v letech 2010 až 2012. Novou mapovou vrstvu tvoří přesně 96 374 leteckých snímků, které byly nafoceny v letech 2014 a 2015 společností TopGis.

Pro získání aktualizovaných map bylo potřeba vynaložit spoustu úsilí. Nejprve musel tým připravit detailní plán letu. Celou oblast bylo nutné rozdělit na samostatné bloky a stanovit, v jaké výšce letadla poletí a jak daleko od sebe. Pořizování leteckých snímků mohlo započít až s vhodným počasím. Když byla obloha bez mraků, letadla zahájila průlety nad jednotlivými bloky v pravidelných rozestupech a pořizovala snímky, u nichž se rovněž zaznamenávala poloha a úhel kamery.

Mapy.cz

Získaná data se pomocí diferenční GPS a aerotriangulace (určení polohy podle důležitých měřických bodů) namapovala na příslušné souřadnice na zemi. Následně proběhlo odstraňování chyb a převod fotografie ze středového promítání do kolmého. Fotky nebyly vyfoceny v jeden den, takže ještě před jejich spojením do jedné velké plochy bylo potřeba upravit jejich barvy.

O finální zpracování se již postarali specialisté z mapového portálu Mapy.cz. Následoval proces převodu dat do potřebného souřadnicového systému, snížení rozlišení obrazu v případě oddálení obrazovky a rozdělení ortofota do menších částí, aby uživatelé nestahovali příliš velký obrázek. Výsledná mapa zaujímá celkem 82 710 kilometrů čtverečních, což zahrnuje jak celou Českou republiku, tak její nejbližší pohraniční oblasti. Celkový objem dat je 2,1 TB. Kromě aktuálnosti jsou nové ortomapy mnohem kvalitnější, fotografie jsou už od pohledu ostřejší a mají vyšší kontrast.

Před nějakou dobou se nových leteckých map dočkali i naši sousedé na Slovensku. To však není vše, Seznam.cz chystá vylepšit své stávající aplikace Mapy.cz pro operační systémy iOS, Android i Windows Phone o nové funkce, můžeme se těšit na navigaci, oflline mapy celé Evropy nebo nové plánovače tras.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots