Jak správně citovat webovou stránku? Poradíme!

<script type='text/javascript'></script>


Je to celkem jednoduché, ale především je to nutné. Líbilo by se vám, kdybyste sestrojili převratný stroj a lidé by si z něj brali to, co se jim nejvíc hodí, aniž byste z toho něco měli, byť by mělo jít jen o zmínku vašeho jména? Nejspíš ne.

A stejné je to s citacemi knih, periodik, webových stránek a dalších médií. Každý, kdo někdy psal seminární, bakalářskou, diplomovou nebo jinou práci, dobře ví, že nemůže jen tak vytrhnout pár moudrých vět z díla někoho jiného a vydávat je za své myšlenky. Proč? Je to nepoctivé a nemorální, a kdyby se na to například v případě akademické práce přišlo, hodně byste riskovali za plagiátorství.

Jak citovat dílo a neokrást autora

Vytvoření citace a její zakomponování do textu je přitom snadné a nijak časově náročné, i když ano, trochu vás to při tvorbě textu zdrží. Ale nijak závratně. Vše se děje podle citační normy ČSN ISO 690:2011, která diktuje přesnou formu citace. Forma se pak mírně liší v závislosti na tom, o jaký druh zdroje jde – zda se jedná o tištěnou či elektronickou knihu, časopis, sborník, legislativní dokument nebo právě webovou stránku, která nás zajímá.

Citace knihy vypadá například takto: Jak na malý počet USB portů v počítači. PCPoradenstvi.cz [online]. Praha: PCPoradenstvi.cz, 2006 [cit. 2017-05-11]. Dostupné z: http://www.pcporadenstvi.cz/jak-na-maly-pocet-usb-portu-v-pocitaci

Pokud jste ale internetu znalí – a my předpokládáme, že ano, když nás čtete – stačí si do adresního řádku v prohlížeči zadat URL www.citace.com, následně vybrat možnost Vytvořit citaci, zvolit druh média, z něhož chcete citovat, a potom už jen dohledat požadované údaje. Často přitom stačí jen zadat ISBN (u knih) nebo ISSN (u periodik) a údaje se doplní samy automaticky. Nebudete tak muset hlídat to, zda máte správně všechny tečky, dvojtečky nebo čárky v citaci.

Pozn.: ISBN a ISSN jsou unikátní řady čísel, každé vydání knihy/periodika má vždy jedno.

Vytvořenou citaci zkopírujete, ve svém textovém souboru pak zvolíte možnost umístit tento text pod čáru. Na místě v textu, kde citace končí, soubor automaticky přiřadí číslo citace (zda je o první, druhou nebo další citaci v dokumentu) a do dolní části stránky pod čáru citaci vložíte.

Jednoduché, praktické. A už se nemusíte bát, že by vás někdo „nachytal na švestkách“.

Průměr: 1.3 (238 votes)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.