Jak naučit svá Windows novým "fíglům" aneb…

Windows logoWindows dokáže nepochybně více, než si někteří z vás dovedou představit. Pojďme si představit pár tipů jak pro Windows Vista, tak i pro Windows XP…

<script type='text/javascript'></script>


1) Změna velikosti disku: stává se vám, že potřebujete změnit velikost jednotlivých svazků na disku? Windows Vista k tomuto kroku nabízí jedinečný nástroj. Výhodou je také postradatelnost instalace jakéhokoliv pomocného programu. Klepněte pravým tlačítkem na Tento Počítač (nebo jen Počítač), a poté vyberte možnost Spravovat. Objeví se vám okénko, kde klepnete na tlačítko Správa Disků. Teď máte na výběr disky, se kterými můžete pracovat. Kliknutím pravým tlačítkem myši vyberete právě ten, se kterým hodláte nadále pracovat. Pak zvolíte možnost Zmenšit svazek. Zvolte si, kolik místa chcete odebrat, a poté klepněte na Zmenšit. Za chvíli bude proces u konce a objeví se černě vyznačený nepřiřazený volný prostor. Dejte Rozšířit svazek. Po dokončení tohoto úkonu vyberte volný prostor, o který chcete svazek rozšířit, pokračujte stiskem tlačítek Další a nakonec Dokončit.

TENTO POSTUP FUNGUJE POUZE NA OPERAČNÍM SYSTÉMU WINDOWS VISTA.

2) Staré programy a DEP: DEP (Data Execution Protection) je technologie, která vás ochraňuje před tím, aby program spustil kód, který pochází z datové oblasti (i když se především jedná o škodlivý software). Může mít však negativní dopad na některé starší programy (v drtivé většině jsou to hry). Tuto funkci můžete snadno vypnout. V Ovládacích panelech je ikonka Systém a údržba (nebo jen Systém v klasickém zobrazení ). Vlevo máte sloupeček s možnostmi. Vyberte položku Upřesnit nastavení systému. Objeví se vám okno a nahoře budete mít na výběr z několika záložek, ale pouze jedna nás v tuto chvíli bude zajímat. Klepněte na záložku Upřesnit, a poté v kolonce Výkon na tlačítko Nastavení. Objeví se vám další pod-okýnko se záložkami. Záložka Zabránění spuštění dat (DEP) je ta pravá. Pak klepněte na Zapnout omezení spouštění dat pro všechny programy a služby kromě: nyní máte možnost volby programů na které se funkce DEP nebude vztahovat.

TENTO POSTUP FUNGUJE JAK U WINDOWS VISTA, TAK U WINDOWS XP.

3) Prodloužení zkušební doby: máte počítač s Windows Vista ještě ve zkušební době? Nejste si doposud jisti, zda-li je tento operační systém pro vás tím pravým ořechovým? Prodlužte si onu zkušební dobu! Víme jak na to! Stiskem kombinace kláves Win (klávesa s logem Windows, nachází se mezi levým Ctrl a Alt) + R se vám zobrazí okýnko Spustit. Do řádku napište slmgr-rearm a potvrďte OK. Snad asi jediné nevýhody této rafinované akce jsou nefunkčnost u některých verzí systému Vista a možnost opakovat tento krok POUZE TŘIKRÁT. Z toho ovšem vyplývá logický závěr. Použijte tedy tuto fintu vždy na konci aktivační lhůty.

TENTO POSTUP FUNGUJE POUZE NA OPERAČNÍM SYSTÉMU WINDOWS VISTA.

4) Hodně staré programy: máte vážné problémy s některými starými programy, ale přesto je jejich užitečnost pro vás naprosto nepostradatelná? Netrapte je a pomozte jim přeci trochu! Poklepejte na zástupce onoho programu pravým myši a vyberte Vlastnosti. Zvolte záložku, která nese název Kompatibilita. V rámečku Režim kompatibility zaškrtněte možnost Tento program vždy spustit v režimu kompatibility pro. Rozbalte seznam a vyberte systém, se kterým má váš program být kompatibilní. Pak stiskněte OK a máte vyhráno. Váš program bude šlapat jako hodinky.

TENTO POSTUP FUNGUJE JAK U WINDOWS VISTA, TAK U WINDOWS XP.

5) Jak na hibernaci: potřebujete vypnout či zapnout hibernaci systému Windows? Chcete-li si tedy hibernaci aktivovat, postupujte takto: najeďte do Ovládacích panelů a klepněte na Systém a údržba. Jste tam? Teď musíte klepnout na Možnosti napájení. Vlevo uvidíte možnost Nastavení režimu spánku, klepněte. V tomhle okýnku se dá nastavit, jestli má počítač usnout a také kdy. Možnost Změnit pokročilé nastavení napájení vám umožňuje podrobněji nastavit vypínání jednotlivých součástí vašeho počítače.

TENTO POSTUP FUNGUJE JAK U WINDOWS VISTA, TAK U WINDOWS XP.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele TheALuminium

Pěkný článek, jen bych dodal k bodu 4., že z větší části na programy nefunguje. Nevím jak je tomu u OS Windows Vista, ale co se týče XP, ve většině případů kompatibilita nefunguje. Je proto lepší na hodně staré programy použít další program DOSBox.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.