Instalace Win 2k/XP vidí disk 320GB jako 130GB (*VYŘEŠENO*)

V naistalovaném WIN 2K pracuje disk 320GB korektně, ale instalátor WIN2K i WINXP vidí disk jako 130GB.

Může mi někdo poradit? Mám základovku MSI 865PE Neo2. Přikoupil jsem HD 320GB Sata.
Bios jsem aktualizoval, takže Bios už vidí HD korektně, jako 320GB. Na jiném disku mám
wim-me a win2k.
Win2k po instalaci SP2 a úpravě registrů disk vidí korektně a normálně s ním pracují.
Win -me se kousnou hned po startu na hlášce "Instaluji ovladače.." a konec.

Chtěl jsem však nainstalovat na tento disk systém. Zkoušel jsem CD WIN2K bez SP, WINXP bez SP
a nakonec WINXP s přidaným SP2 (programem nLite). Přepsal jsem na instalačním CD i atapi.sys novějším.
Stále instalátor však vidí HD jako cca 130GB.
Nepomůže ani rozdělení disku na menší jednotky. V takovém případě hlásí u jednotky neznámé
formátování (přestože je naformátovaná NTFS) a pokud instalátoru dovolím formátovat, tak končí hláškou
cca "Systém nemohl teto disk naformátovat"

Co s tím mám dělat? Disketovou mechaniku nemám.
Prošel jsem několik fór, ale obvykle řeší až rozfungování velkého disku na běžících WIN.

Obrázek uživatele Honza

Dobrý večer,
o tomto se musím poradit s kolegou přes hw.

Obrázek uživatele TheALuminium

Omlouvám se, ale moc jsem z toho tématu nezachytil to podstatné, tak budeme brát jen instalační CD Win XP a HDD tedy máte jenom jeden ten SATA 320 GB?

Obrázek uživatele Tomkk

Ne, v současném době mám na PC
C: 80GB WIN-ME
D: 60GB WIN-2K
E: DVD-RW
Vše P-ATA

Koupil jsem nyní HD S-ATA 320GB a cílem bylo udělat z něj C: a nainstalovat
systém WIN-2K.

Přiznám se, že mám trochu guláš ve správném nastavení biosu a módech ATA. Jestli to chápu dobře, tak základová deska má pouze dva ATA1 a ATA2 (+prim. a sec.) a pokud mu připojím nějaké S-ATA zařízení, tak buď bude fungovat jako opravdové S-ATA a mohu využívat i zbývající čtyři P-ATA zařízení (tak to nyní provozuji a ve WIN2K funguje disk jako datový dobře, ale nelze na něj instalovat systém).
Další možností je obětovat jeden P-ATA kanál a deska pak snad emuluje S-ATA disk pro systém, jako by byl P-ATA.

Můj poslední včerejší pokus vypadal tak, že jsem povolil jen DVD mechaniku a HD S-ATA 320GB jako C: Strčil jsem instalační CD WIN-2K SP3.
Instalátor mi nahlásil, že mám disk 131 070 MB bez oddílů a nenaformátovaný.
Přitom mi nabízel, že vytvoří oddíl 290 000 MB.
Nechal jsem ho vytvořit oddíl 99 999 MB (větší číslo nešlo zapsat )
Formátoval, doběhlo v pořádku. Pak chtěl, abych vytáhl disketu (??)
Udělal reset a nyní mi místo disku, kde mělo být cca 100G+200G
napsal toto:

Disk 131070 MB
Místo bez oodílů - 81 921
Místo bez oodílů - 183 731
-- Neznámý - 888 399
C: OS/2 Boot Manager 831 117
Místo bez oddílů 443 171

??? Nechápu

Obrázek uživatele TheALuminium

No možná že pořádně nezná rozhraní SATA tak proto dělá takovéhle divné věci. Zkusil bych zapojit tedy jen SATA disk a mechaniku a zkusit se pohrabat v Biosu a hledat tam SATA a pokud není povolený tak zapnout. Pak bych zkusil nainstalovat SATA řadič pro základní desku ...

Obrázek uživatele Tomkk

Tak jsem to nakonec zlomil. Třeba to někomu pomůže.
Vytahal jsem všechny disky a nechal jen DVD mechaniku a S-ATA320GB.
Zkoušel jsem různá nastavení řadiče biosu, formátovat disk spec. dosem s podporou
S-ATA velkých disků a stále nebylo možné spustit instalaci WIN-2K SP3. Obvykle disk
naformátoval na nesmyslné kapacity 82GB, viděl tam partition, které tam nebyly a pod.
Většinou vyskočila nějaká vyjimka a že se mám obrátit na výrobce hardware.
Zkusil jsem i disk předpřipravit Partition managerem opět bez úspěchu.
:shock:
Nakonec se mi WIN-2K podařilo nainstalovat následujícím způsobem:
S-ATA disku vnutit v biosu, aby se choval jako P-ATA, do DVD mechaniky strčit půjčené instalační CD WIN-XP SP2,
potvrdit, že chci instalovat XP, nechat disk naformátovat na 120GB, které instalátor vidí a instalaci přerušit.
Pak strčit CD WIN-2K SP3, a nainstalovat moje WIN-2K, které jsem původně chtěl. Nakonec v novém systému povolit
v registrech velké disky, tím se objeví zbývajících cca 200GB disku a ty naformátovat.
Po tomto jsem mohl vrátit všechny HD zpět do PC a přepnout HD 320GB zpět do S-ATA režimu.
Nyní vše funguje, jak jsem chtěl, mohu po startu bootovat z kteréhokoli HD si vyberu (stiskem F11).

Obrázek uživatele Honza

Tedy řeknu Vám, že na tohle bych nepřišel klobouk dolů, tento problém měl tedy dost složité řešení, děkujeme Vám, že jste nám ho sem napsal. LOCK

Obrázek uživatele TheALuminium

Dobrá práce :)) víc k tomu asi dodávat nemusím ...