Problém: Napájení Lenovo Y510p

Zdravím,

měl bych dotaz na chování notebooku Lenovo Ideapad Y510p (i7-4700 MQ, 16GB Ram, 2x nVidia GT750M, Win 8.1).
Když se třeba vrátim ze školy, baterka hlásí 62% energie, v Energy managementu přepnu na možnost Optimální životnost baterie (s vidinou toho, že ho nebudu muset třeba dva dny přenášet a aby mohl zůstat v nabíječce pro plný výkon a zároveň se šetřila baterka). Poté mi rázem i přes zapnutý režim "Vysoký výkon" spadne takt procesoru na 0,77 GHz, funguje pouze integrovaná grafika, baterie zůstane stát na původních 62% a nenabíjí se ani nevybíjí. Jakoby ntb spadne do režimu nízkého výkonu i přes připojenou nabíječku. Největší problém je, když to nechám být a odpojím nabíječku za běhu ntb, v tu chvíli se ntb okamžitě vypne, což mi nepřijde jako normální chování, když má baterie jinak dobrou kondici a nemá problém vydržet 3 hodiny fungování.
Po spuštění bez nabíječky běží noťas v pohodě na baterku, CPU má takt klidně 3GHz a jak klesne baterka pod 60% a já připojím nabíječku, tak je vše bez problému a můžu ntb přenášet jak chci.

Další věcí je a nevim, jestli to spolu souvisí, když mám puštěnou hru třeba Warthunder (nebo cokoliv jiné, co využívá SLI) na obě grafiky, tak po chvilce hraní (různá doba, ale většinou do 20 min) noťas najednou zamrzne, a z reproduktorů se začne ozývat takové chrčení (to nevim, jak přesně popsat). Pomůže jen dlouhé podržení tlačítka pro vypnutí. Teploty CPU i grafiky se pohybují do max 85°C. Problém se odstraní ve chvíli, kdy odpojím druhou grafiku nVidia, čímž ale zas přijdu o část herního výkonu.

Ovladače i systém mám aktuální a jediný zásah, co byl do ntb proveden je nahrazení původního SSD disku větším.

Nevíte někdo, zda-li se dá tento problém řešit softwarovou cestou, popřípadě jak?

Děkuju za odpověď a doufám, že jsem to napsal aspoň trochu srozumitelně.

Obrázek uživatele Michal Čížek

Ahoj, problém sbateríí ti vyřešit asi nepomůžu, hodil bych přesně takto dotaz na podporu Lenova. Když nastavíš max. výkon a nabiješ baterii na max, jak dlouho ti pak bez nabíječky vydrží, když hraješ hru?

to druhé bych si tipnul na přehřívání nvidie, jak dlouho nebyl NTB čištěn uvnitř?
zkus trochu potrápit tu grafiku, zapni nvidii a použij toto MSI kombustor http://www.geeks3d.com/20110407/download-msi-kombustor-2-0-2/
po spuštění klávesou T zapneš teplotní graf, tak sleduj kam až teplota vyšplhá, popř. při jaké teplotě se ti to sekne.

Obrázek uživatele GSMAN

Tak jsem vznesl dotaz na FB stránce lenova a dál jsem poslal mail na info@lenovo.cz. Jiné kontakty jsem v češtině nenašel a přelouskat to do angliny není teď v mých silách :D
NTB čistim shruba co čtvrt roku a na tohle to nemělo vliv.
Ten MSI kombustor jsem spustil, ale i při zapnutí SLI využívá jen jednu grafiku (tu, kterou "nejde vyndat") a při všech možný testech dosáhla teploty max 84°C. Tu druhou využil max na 1-2% a teplota byla max 50°C - její větrák vypnutý.
Tak nevim, čim to otestovat...

Obrázek uživatele GSMAN

Tak jsem to zkusil prohnat AIDou 64 a tam to na grafikách dosáhlo maxima 81°C, u CPU to bylo krapet horší, tam napsala 89°C... nicméně ty grafiky na rozdíl od CPU nevytěžuje soustavně, ale přišlo mi, že jen v takových pulsech...

EDIT: Tak jsem zkusil chvilku hrát Car Mechanic Simulator 2015 na obě grafiky a udělalo to i zde. A asi je to opravdu ta druhá vyndavací grafika, protože v danou chvíli se mi podařilo hru shodit ještě do lišty a AIDA ukázala 97°C... jenže co s tim. Chladič je čistý...
Uměle nějak omezit výkon asi nepůjde co?

Obrázek uživatele Michal Čížek

takže přece jenom přehřívání, no pokud není notas v záruce, tak přepastovat grafiku a pořádně zkontrolovat, jestli opravdu není v žebrování výfuku žádnej borde, je to na komplet rozebrání u mřížky chlazení

Obrázek uživatele GSMAN

Noťas v záruce je. Zkusím to doma ještě pro sichr jednou a řádně profouknout, ale viditelný bordel tam není. Jen jak to vyřešit s tím dokoupeným SSD diskem? Chápu, že ho z tama musim vyndat a vrátit tam ten malý původní, ale nebudou pak v lenovu nadávat, že jim tam vrátim ntb bez systému? Protože sehnat verzi Win8, která při instalaci načte Product key byl úkol téměř nemožný. A také nebude vadit, že na původním HDD jsem odstranil všechny výrobcem vytvořené oddíly? Ptám se pro jistotu, protože ntb celkem často potřebuju, tak abych nebyl měsíc bez něho s tím, že mi tu reklamaci neuznají...

Obrázek uživatele Michal Čížek

Je v záruce a přesto ho rozebíráš abys vyčistil? To ti asi záruku neuznají, pokud je viditelné, že jsi ho otevíral. Profouknout nemá smysl, akorát veškerý bordel rozházíš po vnitřku a zachvilku ho máš tam kde byl.
Jiný systém by snad neměl být až takový problém.

Obrázek uživatele krenows

Dejte na místo ... dokáže rozpoznat záruku - nebo tak jsem

--------------------------
DÁMSKÁ OBUV

Obrázek uživatele Michal Čížek

To krenows: ????


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.