Jak vyměnit větrák v HP Compaq dc7900 Small Form Factor PC?

Zdravím získal jsem PC v nadpisu a chtěl jsem vyměnit jediný větrák který tam je. Chladí jak CPU tak zbytek.
Fotka: je v příloze.

Narazil jsem na první problém a to ten, že větrák co tam je byl zapojen do 4 pinu aby se regulovat. Ten 4 pin byl ale upravený a koupený větrák tam nešel zapojit. Musel jsem zbrousit část koncovky nového větráku...,
Pak to šlo, větrák foukal ale při každém startu bios psal chybu, že není zapojen větrák a musel jsem to potvrdit.
Jak se toho zbavím? Proč je to tak debilně vyřešené to nevím. Že si dají práci měnit i zapojení pro větrák to je tedy komedie. Bojím se do toho PC cokoliv dát aby to šlo.

Ten větrák ale potřebuji vyřešit. Nemohu ho vrátit protože tam jsou mechanické zásahy. Sice funguje ale vypadlo by to blbě.

Děkuji za pomoc.

Obrázek uživatele Michal Čížek

Ahoj, co teda bylo špatně, větráček samotný, nebo jen konektor? Jestli jen konektor, měl jsi ho ustřihnout ze starého a naletovat na ten nově koupený.

Obrázek uživatele Joel

Vypadá to, že výrobce nechtěl aby tam nikdo dával jiný větrák.

Prostě 4 pin připojení na desce bylo udělané jinak. Ta drážka byla posunutá tak aby větrák který se tam běžně zapojuje nešel zapojit. Připojení na větráku jsem zbrousil a zapojit to. Pak to šlo, ale Bios při každém startu psal, že větrák není.
Jak udělat aby to nepsal?

Prostě jak jsou tady ty 2 mantinely na konektoru nebo co to je. http://www.quietpc.com/images/products/slip-stream-120-pwm-hs-large.jpg
Tak ty jsem musel zbrousit protože na desce to nešlo zapojit. Vadilo to tam.[/url]

Obrázek uživatele Michal Čížek

jinak vodiče barevně sedí v konektoru jako u starého a není na desce ještě jiný vývod na větráček, nemohl jsi ho píchnout jinam?

Obrázek uživatele Joel

To je právě komedie. Na desce je 3 pin tam jsem dam jiný 3 pin větrák a nic se nedělo.
Nový větrák má 3 kabely i když to je 4 pin. Starý měl 4. To je divný ale tak to mají větráky normálně podle toho co mám doma a funguje to jak má.

I když do výstupu na 4 pin vedou 3 kabely a z toho vedou 4 do redukce.
Jak je tady:http://s13.czc.cz/0e5lsfhageha780j86l88hrjc3/obrazek?size=7

To vypadá, že to je nějak zablokované biosem protože to je PC sestava. Větrak Foxconn byl taky divný. Krátky kabel vyloženě pro tohle PC.

Obrázek uživatele Michal Čížek

zřejmě deska detekuje i přítomnost zapojení na čtvrtém pinu, modrý drát řízení otáček (PWM), což ty nyní zapojený nemáš. No stímto jsem se ještě nesetkal, takže ani nevím, jestli se to dá v biosu nějak ošetřit, každopádně uvažoval jsi správně, zapojení 3vodiče do 4pin konektoru funguje a obráceně také za normálních okolností jen se prostě to řízení otáček vyřadí.

Obrázek uživatele Joel

Mám zapojený modrý,červený a černý. Asi nemám žlutý. (viz poslední odkaz jak je vedena ta redukce)

Je možný, že HP takto blokuje všechno? I větrák?

Obrázek uživatele Michal Čížek

on to neblokuje, jen varuje, že je problém

Obrázek uživatele Joel

A já nevím jak ten problém (zda je) odstranit.

Klidně bych řekl, že to blokuje, podobné sestavy jsou dělané tak, že tam nejde nic samo měnit. V biosu nejde taky nic nastavit.

Obrázek uživatele Michal Čížek

sežen na zkoušku 4 vodičový větráček a píchni ho tam, jestli bude hlášku také házet, myslím že nebude, pak už jen sehnat velikost větráčku s 4vodičovim konektorem

Obrázek uživatele Joel

Divný, já myslel, že větrák s PWM se do toho hodí.

Obrázek uživatele Michal Čížek

ale ty tam nemáš řízení otáček, ty tam máš jen snímání otáček

Obrázek uživatele Joel

Tak proč na krabici píší, že PWR větráky jedou podle teploty CPU?

A i kdyby to to nebylo, tak to jedno ne? Měl bych dát ignrovat a mělo by to fungovat. Ale to nemohu nikde najít.

Obrázek uživatele Michal Čížek

ano CPU PWR větráčky reguluje deska dle teploty CPU, ale ty nemáš tento větráček.
V BIOSu jdi na záložku ADVACED a hledej Changed Fan settings, jestli to tam nemáš, nebo nejde nic měnit, budeš muset větráček nahradit za 4 vodič

Obrázek uživatele Joel

Ja myslel,že mám: http://www.czc.cz/arctic-fan-f9-pwm-co/107109/produkt

V biosu nic nastavit nejde.

Obrázek uživatele Michal Čížek

jestli je to on a na středu má napsáno F9 PWM, musí mít 4 vodiče, jestli má jen 3 je to bez PWM

Obrázek uživatele Joel

Divný, má to napsáno na středu a je to ten v odkaze a stejně to nejde.

Obrázek uživatele Michal Čížek

takže pokud tomu dobře rozumím, větráček má napsáno na sobě PWM, ale má jen 3 vodiče, to by pak znamenalo, že ten 3-tí vodič není sonda pro snímání otáček, ale to PWM, pak bys ten 3-tí vodič měl zapojit na 4-tou pozici konektoru desky. Nějaký manuál toho větráčku není, s popisem konektoru? Je to docela zvláštní.

Obrázek uživatele Joel

V manuálu se pouze píše, že větrák obsahuje: 4 - pin PWM plug, 4 - pin PWM socket, 3 - pin Ppower plug.
Asi to vrátím. Jestli to teda vezmou.

Obrázek uživatele Michal Čížek

zkus to, pokud má jen 3 vývody standartně to není s PWM


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.